Od końca listopada Albert Heijn wprowadza Trasę Sąsiedzką. Inicjatywa ta łączy czasy dostaw lokalnych mieszkańców. Oznacza to, że kierowcy dostawczy pokonują mniej kilometrów, dostawa do domu staje się wydajniejsza, a przede wszystkim bardziej zrównoważona, gdyż emituje mniej CO2.

W oparciu o misję „Wspólne udostępnianie lepszej żywności”. Dla wszystkich.’ Albert Heijn chce wnieść znaczący wkład w zdrowe, społeczne i zrównoważone społeczeństwo. Aby to osiągnąć, w różnych obszarach ogranicza emisję CO2. Nowa jego inicjatywa, nazwana Trasa Sąsiedzka, łączy czasy dostaw dla lokalnych mieszkańców. Wybierając godzinę dostawy – online lub w aplikacji – klienci mogą zobaczyć, o której godzinie dostawca jest już w pobliżu. Jeśli wybiorą również ten termin dostawy, dostawcy będą jeździć wydajniej i bardziej ekologicznie. Albert Heijn spodziewa się, że swoimi pojazdami dostawczymi przejedzie o ponad pół miliona kilometrów mniej.

Od wyboru daty do automatycznej optymalizacji
Albert Heijn przeprowadził badanie pokazujące, że klienci chętnie wybierają „moment sąsiedzki”, w ten sposób przyczyniając się do zapewnienia bardziej zrównoważonej usługi dostawy. W 2022 roku narodził się więc pomysł, a firma przetestowała tę inicjatywę. Następnie klienci wypełnili selektor dat, na podstawie którego Albert Heijn dostosował godziny dostaw. Dzięki temu jazda autami dostawczymi stała się bardziej wydajna i zrównoważona. Sprzedaż wiązana odbywa się w pełni automatycznie za pomocą inteligentnego algorytmu. Algorytm ten – na podstawie optymalnej trasy dostawy – oblicza w czasie rzeczywistym, które momenty dostawy są najbardziej wydajne i zrównoważone. Jeśli klient wybierze „moment sąsiedzki” z Trasy Sąsiedzkiej, pojazd przejedzie mniej kilometrów niż w innych momentach dostawy.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent