Specjalnie zaprojektowany do transportu ładunków o dużej objętości i lekkości – niskiej masie własnej przy zadanej objętości. Aby idealnie dostroić XD do indywidualnych zadań i wymagań operatorów, model z 6,7-litrowym silnikiem PACCAR PX-7 jest teraz dostępny z rozstawem osi do 6,9 m i pełnym zestawem kabin, w tym kabiną sypialną i kabiną sypialną z podwyższonym dachem (Sleeper Cab oraz Sleeper High Cab). „Międzynarodowa ciężarówka roku 2023” z napędem PX-7 jest dostępna w wersjach pod zabudowę 4×2. Warianty 3-osiowe podwozia 6×2 pojawią się później.
XD to klasyczny samochód dystrybucyjny o masie ponad 19 ton. Może być wyposażony w oszczędny silnik PACCAR MX-11 (220 kW/300 KM do 330 kW/450 KM) i – w przypadku zastosowań do 19 ton – ekonomiczny układ napędowy z jednostką PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra. Ten ostatnia cechuje się masą własną niższą o kolejne 600 kg i oferuje moc od 167 kW/230 KM do 227 kW/310 KM.
Przestronne i wygodne kabiny
Oprócz już dostępnej przestronnej kabiny dziennej DAF dodał teraz do programu XD PX-7 kabiny sypialną i sypialną z podwyższonym dachem. Obie zapewniają kierowcy jeszcze większy komfort jazdy i przestrzeń życiową oraz umożliwiają wielodniowe trasy dystrybucyjne. Leżanka o szerokości 70 centymetrów wyposażona jest w niezwykle wygodny gruby materac z modelu DAF XF.
Znakomita pozycja kierowcy
Wszystkie kabiny XD oferują dobrą dostępność oraz zakresy regulacji fotela i kierownicy, gwarantując najlepszą pozycję kierowcy w segmencie. Optymalna konstrukcja przedniej części podwozia, zawieszenia kabiny i zawieszenia tylnej osi przekładają się na lepsze właściwości jezdne i prowadzenie.

Bardzo długi rozstaw osi
Dodatkowym czynnikiem zwiększającym komfort kierowcy są nowe, wyjątkowo długie rozstawy osi. Dzięki długości do 6,9 m są one szczególnie idealne do zastosowań skupiających się na dystrybucji do supermarketów i punktów sprzedaży detalicznej ładunków objętościowych (kondycjonowanych lub innych), ale stosunkowo lekkich.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent