21 sierpnia do gdańskiego portu drogą morską został dostarczony pierwszy egzemplarz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 CHUNMOO osadzonej na polskim pojeździe JELCZ. W dalszej kolejności nowoprzybyła wyrzutnia zostanie zintegrowana z krajowym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz przejdzie testy końcowe. Pozostałe 17 wyrzutni powinno trafić do Polski do końca bieżącego roku. Dostawa powyższego sprzętu wojskowego umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K.
Przedmiotem pierwszej umowy wykonawczej, o wartości 3,55 mld USD netto, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a koreańskim podmiotem Hanwha Aerospace, jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 CHUNMOO wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia, na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile), oraz wsparciem technicznym producenta.
Pakiet szkoleniowy przewiduje szkolenie personelu technicznego zarówno na terenie Korei, jak i w Polsce, natomiast pakiet logistyczny obejmuje m.in. urządzenia diagnostyczne i zapas części zamiennych. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili przybycia pierwszych wyrzutni K239 CHUNMOO.
Przyjęty sposób kontraktowania umów wykonawczych związany jest z realizacją całego projektu, obejmującego pozyskanie łącznie 288 modułów wyrzutni K239 CHUNMOO, z podziałem na etapy, co jest związane również z przewidzianym, szerokim zakresem transferu technologii oraz ustanowieniem potencjału przemysłowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwoli to na optymalne zarządzanie całym programem, a w szczególności umożliwi szybkie osiągnięcie,
już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych poprzez zasilenie nowoczesnym sprzętem wojskowym.
K239 CHUNMOO to południowokoreański system wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (K-MRLS) zdolny do wystrzeliwania kilku różnych, kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych. Wyrzutnia wyposażona jest w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić kilka typów rakiet. W każdym zasobniku mieści się, w zależności od stosowanej amunicji: 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km, albo 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km.
   Tekst: Jarosław Brach
   Zdjęcia: Producent