Do Luksemburga przyjeżdżają elektryczne ciężarówki Coca-Coli
Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) może zagwarantować, że od tego momentu dostawy do klientów w Belgii i Luksemburgu będą realizowane do ostatniej mili przez w 100% elektryczne ciężarówki Renault Trucks. Belgijska firma rozlewnicza zamówiła bowiem 30 egzemplarzy modelu E-Tech D i D Wide, dzięki czemu 20% jej floty jest już zelektryfikowane.
Pierwsze pięć pojazdów trafiło do Coca-Coli pod koniec 2022 roku i zostało przydzielonych do tras w regionie Antwerpii. W marcu 2023 roku do floty dołączyły trzy kolejne takie elektryczne auta, tym razem w Luksemburgu. W nadchodzących miesiącach do zakładów produkcyjnych i dystrybucyjnych w Gandawie i Chaudfontaine w Belgii dołączą następne pojazdy.
Trzy elektryczne E-tech D i D Wide Trucks nabyto, by wzmocnić flotę Coca-Coli w Luksemburgu. An Vermeulen, wiceprezes i dyrektor krajowy Coca-Cola Europacific Partners na Belgię i Luksemburg, wyjaśnił „Większość naszych dostaw koncentruje się na bardzo zlokalizowanych obszarach, do supermarketów i firm w pobliżu naszych zakładów, ze średnią trasą 150 km dziennie. Oznacza to, że jesteśmy doskonale przygotowani do przejścia na pojazdy elektryczne, co w Belgii i Luksemburgu pociąga za sobą inwestycję w wysokości około 7 milionów EUR. Powyższe wpisuje się w nasz długoterminowy cel, jakim jest dalsze koncentrowanie się na zrównoważonych, lokalnych operacjach w Luksemburgu”.
Optymalizacja tras lokalnych
Konfiguracja, którą Coca-Cola wybrała dla swoich elektrycznych Renault Trucks, oznacza, że pojazdy mogą codziennie przejeżdżać około 200 km. Będzie to w dużej mierze wystarczające do pokrycia około 80% obecnych tras dostaw z zakładu Howald w Luksemburgu. Każda ciężarówka będzie miała punkt ładowania na miejscu, dzięki czemu akumulator będzie można w pełni naładować w ciągu nocy. Te punkty ładowania są zasilane wyłącznie w 100% zieloną energią.
Przy tym Coca-Cola ściśle współpracowała z Renault Trucks, aby znaleźć pojazdy najlepiej pasujące i mogące zapewnić optymalne warunki ładowania dla tego konkretnego lokalnego zastosowania. Sigfried Van Brabandt, dyrektor generalny Renault Trucks Belgia i Luksemburg, wyjaśnił „Przeprowadziliśmy dogłębną analizę danych dotyczących łańcucha dostaw firmy Coca-Cola i następnie opracowaliśmy realistyczne symulacje tras i przetestowaliśmy je w rzeczywistych warunkach, biorąc pod uwagę zużycie energii, ale także komfort i bezpieczeństwo kierowcy. Ciężarówki są również wyposażone w system kamer 360°, aby uniknąć martwych punktów, głośnik ostrzegający pieszych i rowerzystów, a drzwi po stronie pasażera są częściowo przeszklone dla optymalnej widoczności”.
Te trzy elektryczne ciężarówki to tylko pierwszy krok dla CCEP w Luksemburgu. „Do 2030 roku będziemy podtrzymywać dekarbonizację krok po kroku., kontynuując badanie rozwoju rynku w celu określenia przyszłości naszej floty, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak najdłuższe odległości do pokonania, zasięg pojazdów i cięższe ładunki” – podsumowuje An Vermeulen
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent