Dla swojego oddziału Post&Parcel Germany Grupa DHL złożyła zamówienie na łącznie 178 nowych IVECO S-Way CNG. Technologia sprężonego gazu ziemnego jest obecnie najbardziej dojrzała na rynku, dzięki czemu infrastruktura należy do bardziej rozwiniętych, a pojazdy są łatwiej dostępne w porównaniu z innymi alternatywnymi układami napędowymi. Nowe auta będą wykorzystywane przede wszystkim w transporcie międzywęzłowym między centrami przesyłek DHL i do realizacji bezpośrednich dostaw do odbioru klientów oraz w dostawach miejskich do urzędów pocztowych. Tym samym znacząco przyczynią się do dekarbonizacji drogowego transportu towarowego.

Grupa DHL złożyła zamówienie na łącznie 178 nowych pojazdów IVECO S-Way CNG dla swojego oddziału Post & Parcel Germany, tym samym powiększając swoją flotę ciężarówek CNG do ponad 450. Nowe ciężarówki zasilane bio-CNG jeszcze bardziej zmniejszą ślad węglowy Grupy DHL i znacząco przyczynią się do dekarbonizacji transportu drogowego.

IVECO S-WAY CNG z zabudową kontenerową

Spośród zamówionych jednostek 161 ciężarówek S-Way CNG wyposażonych w zabudowę skrzyniową AD190S34/P CNG będzie używanych na krótszych dystansach i w trakcie jednodniowych jazd. Samochody te mają standardowe podwozie 4×2 o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu wynoszącej 19 ton, standardową kabinę Active Day z niskim dachem i 9-litrowy silnik CNG o mocy 340 KM, zgodny z normą Euro 6. Po lewej i prawej stronie zamontowano cztery zbiorniki gazu o grawimetrycznej pojemności napełnienia 80 kg na stronę. Przy łącznej masie 160 kg CNG ciężarówki te oferują zasięg do 670 km .

IVECO S-WAY CNG z nadwoziem wymiennym

Pozostałe 17 sztuk S-Way CNG zaopatrzono w podwozie AS260S46Y/FS CM CNG pod nadwzoai wymienne. Posłużą one do transportu między węzłami. Pojazdy te cechują standardowe podwozie 6×2 ze skrętną przeciwbieżnie tylną osią wleczoną, przestronna kabina Active Space i 13-litrowy silnik CNG o mocy 460 KM, zgodny z normą Euro 6. Zbiorniki CNG mają grawimetryczną objętość napełnienia wynoszącą 240 kg, co pozwala na uzyskanie zasięgu do 1000 km .

Bio-CNG to zrównoważone paliwo odnawialne otrzymywane z odpadów i materiałów resztkowych. Stosując bio-CNG, DHL znacznie zmniejszy emisję CO 2 nawet o 95 procent w porównaniu z ciężarówką z silnikiem Diesla, a w przypadku pozyskiwania z obornika będzie w stanie osiągnąć nawet ujemny ślad węglowy do -120%.

 

Oprócz przewozów długodystansowych, cicha praca silników taboru zasilanego bioCNG w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi sprawia, że pojazdy te szczególnie dobrze nadają się do zastosowań miejskich i dostaw nocnych, jednocześnie zwiększając komfort kierowcy.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent