Wraz z przekazaniem pierwszych na świecie dwóch elektrycznych ciężarówek z bateriami o pojemności 1000 kilowatogodzin szwajcarski specjalista w dziedzinie elektromobilności Designwerk wprowadza na drogi kolejną innowację. Pojazdy wykorzystywane są przez norweską firmę transportową Litra do przewozów w temperaturze kontrolowanej. Dzięki tej współpracy obie strony wyznaczają nowe standardy w zakresie przyjaznych dla środowiska rozwiązań transportowych w branży.

Zajmujący się elektromobilnością Designwerk Technologies AG przekazał pierwsze elektryczne ciężarówki z akumulatorem o pojemności 1000 kilowatogodzin (kWh) firmie transportowej Litra AS z Norwegii. Litra będzie wykorzystywać pojazdy o dużej pojemności do transportu schłodzonej żywności. Thomas Rücker, dyrektor sprzedaży i obsługi posprzedażnej e-ciężarówek w Designwerk, wskazuje „Dostarczając pierwsze dwie elektryczne ciężarówki z akumulatorem o pojemności 1000 kWh, wprowadzamy na rynek pojazdy o największej pojemności. W ten sposób pokazujemy, że elektromobilność nadaje się również do przewozów na duże odległości”. Elektryczne ciężarówki o dużej pojemności akumulatorów pokonują codziennie 560 kilometrów

Elektryczne ciągniki siodłowe HIGH CAB Semi 6x2T 1000E będą codziennie pokonywać po norweskich drogach około 560 kilometrów. Auta te cechują łączna moc 680 KM i cztery modułowe zestawy akumulatorów, umieszczone pomiędzy osiami i za kabiną. Ze względu na specjalne rozmieszczenie systemów akumulatorów rozstaw ois musiano jedna wydłużyć o jeden metr. Z łącznej pojemności 1000 kWh, w codziennym użytkowaniu wykorzystuje się 864 kWh; reszta nie jest uwalniana, aby wydłużyć żywotność baterii. Oprócz napędu samego ciagnika elektrycznie jest napędzana naczepa chłodnia. Oznacza to, że cały transport staje się lokalnie bezemisyjny.

Designwerk i Litra wspólnie wyznaczają nowe standardy

„Dzięki tym dwóm pojazdom o bateriami o pojemności 1000 kWh w końcu powstało zrównoważone rozwiązanie dla elektrycznych ciężarówek w norweskim transporcie dalekobieżnym. To, co jeszcze można znaleźć na rynku, nie działa optymalnie lub nie jest zrównoważone” – mówi wiceprezes wykonawczy Vegard Narmo z Litra AS, jednej z największych norweskich firm transportowych.

Jazdy zeroemisyjne są realizowane dla Nortury. Nortura to spółdzielnia rolnicza zrzeszająca około 17 000 norweskich rolników i jeden z największych dostawców żywności w Norwegii, która przywiązuje ogromną wagę do zapewnienia, że żywność jest produkowana z myślą o następnych pokoleniach.

Wraz z przekazaniem elektrycznych ciężarówek o dużej pojemności Designwerk i Litra wspólnie wyznaczają nowe standardy w zakresie lokalnie bezemisyjnych, dalekosiężnych i wydajnych rozwiązań transportowych w branży.

 

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent