Największe zamówienie w dotychczasowej historii firmy z Winterthur – wygrała ona przetarg miasta Zurych na 26 w pełni elektrycznych śmieciarek z niskopodłogowymi kabinami. Designwerk jako jedyny dostawca sprostał bowiem wysokim wymaganiom stawianym pojazdom i pokonał konkurencję. Do końca 2027 roku 26 aut Designwerk LOW CAB, opartych na Mercedesie Econic, zostanie dostarczonych do Wydziału Gospodarki Odpadami i Recyklingu miasta Zurych (ERZ).

Miasto Zurych już w 2008 roku zobowiązało się do prowadzenia bardziej zrównoważonej polityki dotyczącej pojazdów i transportu. Obejmuje to również rozwój mobilności elektrycznej. Do 2032 roku cała flota ERZ ma być zasilana energią elektryczną. Decyzja o zakupie kolejnych 26 w pełni elektrycznych pojazdów do zbiórki odpadów jest już kamieniem milowym w tym zakresie. Wymagania przetargowe były wysokie. Ale to nie jest nowy obszar dla Designwerk. Szwajcarski producent ma już mianowicie wieloletnie doświadczenie w dziedzinie ciężkich elektrycznych pojazdów użytkowych. Kompetencje i wiedza wewnętrznych zespołów zajmujących się rozwojem, projektowaniem i produkcją w dziedzinie ciężkich elektrycznych pojazdów użytkowych umożliwiły w takim razie firmie z Winterthur ustanowienie światowego rekordu zasięgu w zakresie e-ciężarówek. Reto Schmid, menedżer sprzedaży e-truck Europe South w Designwerk Technologies AG, komentuje „Zwycięstwo w tym przetargu potwierdza naszą wiodącą pozycję technologiczną w pojazdach użytkowych, które nie są „gotowe” i coraz bardziej wyróżniają się na tle seryjnych pojazdów typowych OEM. Dzięki naszej elastyczności oraz dużej wiedzy i produkcji jesteśmy w stanie sprostać coraz bardziej złożonym wymaganiom stawianym pojazdom”.

Pojazdy do zbiórki odpadów mają specjalne wymagania

Wysokie wymagania stawiane pojazdom na śmieci są szczególnie widoczne w konstrukcji e-ciężarówek. Aby sprostać szczególnym wyzwaniom wąskiego ruchu drogowego, muszą mieć jak najmniejszą średnicę zawracania i zazwyczaj dosyć zwarte wymiary. I w tym właśnie miejscu pojawia się doświadczenie szwajcarskiego pioniera branży elektryfikacyjnej. Wyjątkową zaletą zwycięskiego pojazdu jest jego krótki rozstaw osi, wynoszący zaledwie 3450 milimetrów. W obszarach miejskich z wąskimi uliczkami taki krótki rozstaw osi i mały promień skrętu znacząco przyczyniają się do optymalnej zwrotności. To bardzo ważne kryterium udanego użytkowania taboru, szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach miejskich lub na starówce. Niemniej, pomimo krótkiego rozstawu osi i związanej z tym ograniczonej przestrzeni, LOW CAB Collect 6x2R 450E firmy Designwerk imponuje dużą pojemnością akumulatora, wynoszącą 450 kilowatogodzin. Wymagana pojemność akumulatora została zaprojektowana tak, aby zapewnić całodzienną pracę nawet po dziesięciu latach użytkowania oraz w okresie zimowym bez pośredniego ładowania.

Zurych od dawna przekonuje Designwerk

„Dla nas, jako pioniera branży elektryfikacyjnej, wynik przetargu stanowi wielki sukces. Wysyła to wyraźny sygnał dotyczący przyszłości elektromobilności w sektorze pojazdów użytkowych i stanowi płynną kontynuację naszych wcześniejszych wysiłków” – mówi Reto Schmid. Oprócz pierwszej e-ciężarówki w 2020 roku, w 2023 roku miastu przekazano dziesięć w pełni elektrycznych pojazdów do zbiórki odpadów z niskopodłogowymi kabinami firmy Designwerk. Kolejna zaleta: w pojeździe dostępna jest już infrastruktura do ładowania. Każda z 26 nowych e-ciężarówek ma zainstalowane dwie ładowarki pokładowe o łącznej mocy ładowania 44 kilowatów (AC). Umożliwiają one ładowanie akumulatorów przez noc z niedużą mocą. Poza tym zużycie energii pozostaje ważnym kryterium dla miasta Zurych. Wartości związane z zanieczyszczeniami powietrza i kosztami utrzymania, aż po zużycie wody i wykorzystanie surowców również odgrywają kluczową rolę w dążeniu do zrównoważonej polityki transportowej. Urząd Miasta planuje konsekwentne przechodzenie na pojazdy z alternatywnymi układami napędowymi na tym terenie. Wszystkie 26 pojazdów LOW CAB Collect 6x2R 450E od Designwerk, przeznaczonych do utylizacji odpadów zostanie dostarczonych do miasta Zurych do końca 2027 roku.

 

   Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent