Już od dziesięcioleci Mercedes-Benz Special Trucks dostarcza wyposażenie dla sił zbrojnych, służb publicznych oraz instytucji realizujących zadania w dziedzinie bezpieczeństwa. Model Zetros 3042 A 6×6 zyskuje uznanie dzięki swojej wysokiej mocy oraz sześciostopniowej automatycznej skrzyni biegów Allison 4500 SP. Ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Arocs 4152 AK 8×8 wyróżnia się jako solidny pojazd do transportu ciężkiego sprzętu. Atutem Unimoga U 5023 4×4 z kabiną załogową jest między innymi jego wysoka dzielność terenowa. Portfolio produktów Mercedes-Benz Special Trucks uzupełniają podwozia specjalne i rozwiązania oferowane przez partnerów.

Siły bezpieczeństwa i wojsko – aby móc z powodzeniem wypełnia swoje zadania – potrzebują solidnych, niezawodnych i małoobsługowych pojazdów o wysokich osiągach. Mercedes-Benz Special Trucks od dziesięcioleci oferuje tym klientom samochody z różnych typoszeregów i różnych konfiguracjach, spełniające te wysokie wymogi zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i w palącym pustynnym upale. Ze swoją aktualną gamą aut dla sił zbrojnych, służb publicznych i organizacji wykonujących zadania w zakresie bezpieczeństwa producent zapoznał klientów podczas organizowanych przez siebie pokazów Defence Trucks Experience (DTE) 2023. W tak zwanej „żwirowni”, czyli na własnym terenowym poligonie doświadczalnym dla pojazdów o wysokiej dzielności terenowej, położonym w badeńskiej gminie Ötigheim, uczestnicy mogli zapoznać się z niemal 20 rozwiązaniami motoryzacyjnymi do różnych zastosowań, a wiele z nich obserwować z bliska podczas jazdy w terenie. W centrum uwagi znalazły się typoszeregi Zetros, Arocs i Unimog, do których dołączyły dwa podwozia specjalne (FGA 14,5 i FGA 9,5) Mercedes-Benz Special Trucks oraz różne rozwiązania oferowane przez partnerów, wyposażone w podzespoły i komponenty Mercedes-Benz Trucks. Pokazy DTE 2023, trwające od 16 do 19 października były skierowane do użytkowników i nabywców z sektora obrony i bezpieczeństwa.

Mercedes-Benz Zetros

Zetros łączy możliwości i elastyczność wariantu wysoce specjalistycznego z zaletami wielkoseryjnej ciężarówki – doświadczeniem konstruktorskim, serwisem i dostępnością części zamiennych. Ten typ z silnikiem wysuniętym przed kabinę, zaprojektowany pod kątem wysokiej wytrzymałości, łatwości w obsłudze i wysokiej dzielności terenowej, również w drugiej generacji jest specjalnie przystosowany do wymogów eksploatacji na obszarach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze i niższej jakości paliwa. To przede wszystkim niezwykle wytrzymały pojazd użytkowy, radzący sobie z wybojami i błotnistymi dołami, wzniesieniami, zboczami, piaskiem, pyłem, upałem i zimnem. Z punktu widzenia kierowcy jego zaletą podczas eksploatacji na bezdrożach są duże kąty natarcia, zejścia i rampowe, znaczna głębokość brodzenia oraz możliwość dołączania międzyosiowych i osiowych mechanizmów różnicowych. Umiejscowienie siedzeń za osią przednią zapewnia zaś stosunkowo spokojną jazdę i umożliwia dobre opanowanie pojazdu. Do tego zmniejszenie dynamicznych i oscylacyjnych obciążeń załogi na złych drogach pozwala na osiąganie wyższych prędkości, a tym samym zwiększenie wydajności transportowej przy zachowaniu podwyższonego bezpieczeństwa ładunku i załogi. Zetros dostępny jest z kabiną kierowcy typu M dla trzech osób lub z kabiną załogową dla maksymalnie siedmiu osób. Klasyczna konstrukcja samochodu z silnikiem wysuniętym przed kabinę, z pokrywą silnika otwieraną niezależnie od kabiny, umożliwia szybki dostęp do komory silnika w celu wykonania prac serwisowych bądź naprawczych. Kabina zachowuje w ten sposób swoją funkcję przestrzeni ochronnej i miejsca przeznaczonego do korzystania z urządzeń komunikacyjnych. Przy tym jej niskie mocowanie w połączeniu z niezbyt dużą wysokością umożliwia montaż wysokich zabudów specjalnych, takich jak wiertnice czy drabiny obrotowe.

Wszystkie Zetrosy napędza mocny i wytrzymały 6-cylindrowy silnik rzędowy o pojemności skokowej 12,8 litra w klasach emisji spalin Euro 3 i 5. Oprócz znanych wariantów w konfiguracjach 4×4 i 6×6 ze stałym napędem na wszystkie koła, dostępne są modele z konfiguracją napędu 4×2 i 6×4. Ogumienie z tyłu może być pojedyncze bądź bliźniacze. Dopuszczalną masę całkowitą odmian 3-osiowych zwiększono do 40000 kg. Wydania układu przeniesienia napędu pozwalają na uzyskiwanie dla zestawu ciężarowego z ciągnikiem siodłowym mas całkowitych do 120000 kg.

Mercedes-Benz Zetros 3042 A 6×6

Oferując Zetrosa 3042 A 6×6, dział Special Trucks potwierdza renomę ciężarówki Zetros. To podwozie napędza 6-cylindrowy silnik rzędowy Euro 3 OM 460 o pojemności skokowej 12,8 litra – w tym przypadku ta jednostka wysokoprężna osiąga moc maksymalną 310 kW (421 KM/2100 Nm). Wysoką dynamikę jazdy zapewnia automatyczna skrzynia biegów Allison 4500 SP bez retardera. Wprowadzony w roku 2021 sześciostopniowy układ sterowania pracą skrzyni biegów z całkowicie automatycznym mechanizmem wybierania biegów w wielu sytuacjach umożliwia szybsze i łagodniejsze ruszanie oraz przyspieszanie bez przerw w przekazywaniu napędu.

Wymiary trzyosiowego Zetrosa wynoszą (dł. x szer. x wys.) 9450 x 2525 x 3220 mm przy rozstawie osi 5100 mm. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu to 30000 kg (9000 dla osi przedniej i po 10500 kg dla obu osi tylnych), a masa całkowita zestawu – 120000 kg. W kabinie z siedzeniem środkowym jest miejsce dla trzech osób.

W celu zapewnienia dobrej trakcji na miękkim podłożu tego Zetrosa wyposażono w bezdętkowe ogumienie pojedyncze na osi przedniej i osiach tylnych (14.00 R 20 Cross Country). Podczas przepraw przez wodę pojazd oferuje zdolność brodzenia na głębokość 800 mm. Sztywna skrzynia ładunkowa firmy HPC z plandeką umożliwia różnorodne zastosowania Zetrosa 3042 A 6×6, głównie do przewozu materiałów i kontenerów.

Mercedes-Benz Zetros 2743 A 6×6

Zaprezentowany model 2743 A 6×6 dowodzi możliwości zastosowania Zetrosa jako pojazdu do tankowania. Na pokazach przedstawiono wariant ze zbiornikiem firmy Lindner&Fischer Fahrzeugbau o pojemności 13000 litrów z wewnętrzną powłoką z żywicy epoksydowej, przeznaczony do transportu oleju napędowego lub benzyny. W układzie napędowym auta zastosowano 6-cylindrowy silnik rzędowy Euro 3 OM 460 o pojemności skokowej 12,8 litra i mocy 310 kW (421 KM/2100 Nm). To podwozie dostało także skrzynię biegów Mercedes-Benz G260 z suchym sprzęgłem jednotarczowym. Opcjonalnie dostępna jest również automatyczna skrzynia biegów Allison.

Wymiary trzyosiowego Zetrosa z bezdętkowym ogumieniem pojedynczym na osi przedniej i osiach tylnych wynoszą (dł. x szer. x wys.) 9950 x 2550 x 3300 mm przy rozstawie osi 5100 mm. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu to 28000 kg (7500 kg dla osi przedniej i po 10500 kg dla obu osi tylnych). Przybliżany pojazd wyróżnia między innymi wzmocniona rama, klimatyzacja, prześwit podwozia wynoszący 400 mm, zdolność brodzenia na głębokość 800 mm oraz duże kąty natarcia i zejścia, wynoszące do 35 stopni i tym samym umożliwiające jazdę w stromym terenie.

Mercedes-Benz Zetros 1836 A 4×4

Kolejnym modelem Zetrosa jest 1836 A 4×4 z 6-cylindrowym silnikiem rzędowym Euro 3 Mercedes-Benz OM460 o pojemności skokowej 12,8 litra i mocy 265 kW (360 KM/1800 Nm). Wymiary dwuosiowego pojazdu z kabiną kierowcy typu M wynoszą (dł. x szer. x wys.) 8300 x 2550 x 3500 mm przy rozstawie osi 5100 mm. Dopuszczalna masa całkowita to zaś 20000 kg (9000 kg na osi przedniej i 13400 kg dla osi tylnej). Także ten Zetros – podobnie jak dwa inne prezentowane na DTE 2023 z silnikiem wysuniętym przed kabinę – wyposażono w bezdętkowe pojedyncze ogumienie na osi przedniej i tylnej. Także jego głębokość brodzenia równa się 800 mm. Prezentowany pojazd zaopatrzono w sztywną skrzynię ładunkową z plandeką firmy HPC.

Typoszereg Mercedes-Benz Arocs

Dla sił zbrojnych są proponowane zmilitaryzowane wydania Arocsa o odmiennych głębokości i szerokości tej militaryzacji. Dlatego różne warianty podstawowe w połączeniu z szeregiem dostępnych elementów wyposażenia dodatkowego zwiększają użyteczność tego typoszeregu w terenie oraz w wymagających warunkach klimatycznych i środowiskowych. Ta różnorodność, w połączeniu z dostępnymi kompletacjami napędu i rozmiarami kabiny, pozwala skonfigurować Arocsa pod kątem konkretnych zadań i wymagań klientów. Duża łatwość zabudowy oraz fabryczne przygotowanie ramy do licznych zastosowań docelowych umożliwiają elastyczną realizację kompletnych rozwiązań. Niskie koszty napraw i przeglądów, wysoka dostępność części zamiennych i gęsta sieć serwisów skracają z kolei czasy przestoju i w rezultacie przekładają się na ekonomiczność eksploatacji.

Odpowiedni napęd do swoich zastosowań klienci mogą wybrać spośród czterech podstawowych silników Euro 6 oraz wielu klas mocy i wariantów. Spektrum silników sięga od jednostki o pojemności skokowej 7,7 litra i mocy 175 kW/238 KM do jednostki o pojemności skokowej 15,6 litra i mocy 460 kW/625 KM. Pozwala to także na realizację operacji w transporcie ciężkim w zestawach o masie całkowitej do 250000 kg. Na potrzeby eksploatacji w regionach o niższych wymogach emisyjnych lub z paliwem gorszej jakości, Arocs występuje również z szeregiem wytrzymałych silników spełniających normy emisji spalin Euro 3, 4 lub 5. Oferowane są ponadto rozwiązania do eksploatacji przy użyciu paliw NATO (F34/F63).

Mercedes-Benz Arocs 4152 AK 8X8

Typ Arocs 4152 AK 8×8 jes przeznaczony głównie do transportu ciężkiego sprzętu i materiałów. Napędza go 6-cylindrowy silnik rzędowy Euro 6 OM 473 o pojemności skokowej 15,6 litra, w nastawie o mocy maksymalnej 380 kW/517 KM i maksymalnym momencie obrotowym 2600 Nm. Skrzynią biegów Mercedes-Benz G330-12/11,63-0,77 steruje system przełączania biegów Mercedes-Benz PowerShift 3 – biegi można zmieniać zarówno w pełni automatycznie, jak i manualne. Moment obrotowy przenosi turbosprzęgło z retarderem (TRK) – układ łączący w jednym podzespole funkcje hydraulicznego sprzęgła rozruchowego oraz retardera. W operacjach transportowych z dużymi obciążeniami umożliwia on delikatne ruszanie i precyzyjne manewrowanie bez zużycia sprzęgła, z wejściowymi momentami obrotowymi nawet do 3000 Nm. Kolejną zaletą układu TRK jest bardzo wysoka moc hamowania ciągłego. Turbosprzęgło z retarderem w połączeniu z hamulcem silnikowym High Performance Engine Brake zapewnia wysokie bezpieczeństwo i umożliwia ochronę hamulca podstawowego podczas długich zjazdów ze wzniesień nawet przy bardzo wysokim tonażu. Poza tym do jazdy po piasku lub innych miękkich podłożach ten Arocs dostał pojedyncze opony w rozmiarze 365/80R20 oraz opcjonalny system regulacji ciśnienia w oponach. Wymiary tego auta wynoszą (dł. x szer. x wys.) 10 070 x 2500 x 3710 mm przy rozstawie osi 5450 mm. Dopuszczalna masa całkowita czteroosiowego pojazdu to 35000 kg (2×7500 kg dla osi przednich i 2×10000 kg dla osi tylnych).

Prezentowany egzemplarz Arocsa wyposażono również w kabinę kierowcy typu L ClassicSpace, żuraw Palfinger PK 21.501 SLD3 o maksymalnym momencie udźwigu 20,9 tony metrycznej oraz zakresie wychylania 400 stopni oraz w zamontowaną na ramie wciągarkę Hy K 10/BR firmy HPC.

Mercedes-Benz Arocs 2243 A 6×6

Na pokazach DTE 2023 można też było zobaczyć model Arocs 2243 A 6×6. To 3-osiowa pojazd klasy wysokiej ładowności i wysokiej mobilności taktycznej, z ogumieniem pojedynczym. 6-cylindrowy, rzędowy silnik wysokoprężny OM 470 o pojemności skokowej 10,7 litra, w wykonaniu Euro 6 i mocy maksymalnej 315 kW/428 KM w połączeniu z systemem Mercedes-Benz PowerShift 3 zapewnia tu wydajny napęd przy łatwej obsłudze. Kabiną kierowcy typu L ClassicSpace zaopatrzono m.in. w odchylany luk dachowy. Głębokość brodzenia określono natomiast na 700 mm. Codzienną pracę kierowcy ułatwiają czytelne wskaźniki oraz intuicyjne rozmieszczenie elementów obsługowych, praktycznie wykluczające błędy w obsłudze. Wymiary tego trzyosiowego pojazdu to (dł. x szer. x wys.) 8470 x 2500 x 3720 mm przy rozstawie osi 4200 mm. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 26000 kg (8000 kg na osi przedniej i po 9500 kg na obu osiach tylnych). .

Tego Arocsa zaprezentowano ze sztywną ramą kontenerową firmy Sonntag transport technology, wyposażoną w mocowania typu twist lock do zabezpieczania kontenerów.

Mercedes-Benz Arocs 1827 AK 4×4

Trójkę Arocsów pokazanych na DTE 2023 uzupełnił typ 1827 AK 4×4. To średniotonażowy warianyt klasy wysokiej mobilności taktycznej – dzielności terenowej. Wyposażono go w kompaktowy i lekki 6-cylindrowy silnik rzędowy Euro 6 OM 936 o pojemności skokowej 7,7 litra. Ta wysokoprężna jednostka osiąga tu moc maksymalną 200 kW/272 KM i maksymalny moment obrotowy1100 Nm. Na wszystkich kołach założono pojedyncze ogumienie. Wymiary tego dwuosiowego auta wynoszą (dł. x szer. x wys.) 6670 x 2500 x 3420 mm przy rozstawie osi 3600 mm, a dopuszczalna masa całkowita 16500 kg (8000 dla osi przedniej i 9000 kg dla osi tylnej). Podobnie jak odmiana Arocs 2243 A 6×6, także Arocs 1827 AK 4×4 otrzymał m.in. odchylany luk dachowy. Cechuje go też taka sama głębokość brodzenia – 700 milimetrów. Na nim również zamontowano sztywną ramę kontenerową firmy Sonntag transport technology.

Mercedes-Benz Unimog

Już od dziesięcioleci rodzina Unimog należy do najbardziej popularnych na świecie ciężarówek o wysokiej dzielności terenowej. Odbiorcy cenią ją za uniwersalność i niezawodność w zastosowaniach na bezdrożach. Pojazdy z typoszeregów Unimog U 4000 i U 5000 (Euro 3/5) czy U 4023 i U 5023 (Euro 6) są przystosowane do transportu narzędzi, sprzętu, materiałów i osób w warunkach ekstremalnych. Obszary tych zastosowań to między innymi działania jednostek wojskowych i organizacji humanitarnych (NGO), zwalczanie pożarów lasów, zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych oraz prace serwisowe i konserwacyjne w trudno dostępnych miejscach. Z punktu widzenia kierowcy i załogi zaletami tych pojazdów podczas operacji na bezdrożach są duże kąty natarcia, zejścia i rampowe oraz znaczna głębokość brodzenia. Dołączane blokady międzyosiowych i osiowych mechanizmów różnicowych utrzymują trakcję zazwyczaj też wtedy, gdy pojedyncze koła utracą przyczepność. W zależności od warunków jazdy Unimog może osiągać prędkość do 89 km/h.

We współpracy z wieloma kwalifikowanymi producentami zabudów powstają zaś indywidualne rozwiązania systemowe. Ustandaryzowane i znormalizowane złącza umożliwiają przy tym szybką wymianę zabudów.

Unimog U 5023 4×4 z kabiną załogową

Wyposażony w podwójną kabinę Unimog U 5023 4×4 umożliwia przewożenie za jednym razem zespołów czteroosobowych i ich sprzętu operacyjnego. W kabinie podwójnej można alternatywnie zamontować ławki dla łącznie siedmiu osób. Zintegrowany, wysokowydajny układ klimatyzacji zapewnia dobrą jakość powietrza nawet przy załodze złożonej z siedmiu osób. Przy tym kabina załogowa waży tylko o 120 kg więcej od kabiny standardowej, dzięki czemu wariant ten w istotnym stopniu nie zmniejsza obciążenia użytkowego pojazdu.

Unimoga U 5023 4×4 o wysokiej dzielności terenowej napędza dynamiczny silnik Euro 6 – typ OM 934 o pojemności skokowej 5,1 litra i mocy maksymalnej 170 kW/231 KM. Wymiary tego Unimoga to (dł. x szer. x wys.) 6000 x 2345 x 2910 mm przy rozstawie osi 3850 mm, a dopuszczalna masa całkowita 13000 kg (5500 kg dla osi przedniej i 7500 kg dla osi tylnej). Opcjonalna głębokość brodzenia dochodzi do 1200 mm. Opcjonalny układ regulacji ciśnienia w oponach pozwalają z kolei temu Unimogowi na pokonywanie terenów bagnistych i piaszczystych. Zaprezentowany egzemplarz dostał zabudowę firmy Eggers Fahrzeugbau z plandeką – przeznaczoną do transportu sprzętu operacyjnego.

Unimog U 5000 4×4

Drugim z Unimogów na DTE 2023 był U5000 4×4. Jego 4-cylindrowy silnik rzędowy Euro 3 OM 926 LA o pojemności skokowej 4,8 litra osiąga moc maksymalną 160 kW/218 KM. Wymiary pojazdu to (dł. x szer. x wys.) 5950 x 2340 x 2790 mm przy rozstawie osi 3850 mm. Jego dopuszczalna masa całkowita równa się 12500 kg (5500 kg dla osi przedniej i 7100 kg dla osi tylnej. Wyposażenie wyróżniające ten pojazd obejmuje system kontroli ciśnienia w oponach, cyklonowy filtr przeciwpyłowy oraz opcjonalną możliwość brodzenia na głębokość 1200 mm. Prezentowany U5000 4×4 zaopatrzono w zabudowę austriackiej firmy EMPL z wciągarką ewakuacyjną o sile uciągu ośmiu ton.

Podwozia specjalne Mercedes-Benz FGA

Na DTE 2023 Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentował również „podwozia do zabudów opancerzonych”. Na miejscu można było zobaczyć podwozia specjalne FGA 14,5 4×4 i 9,5 4×4. Już od kilku lat wielu międzynarodowych producentów pojazdów specjalnych zabudowuje swoje produkty właśnie na podwoziach pochodzących od Unimoga. Czerpią oni w ten sposób korzyści z dzielności terenowej tej serii ciężarówek, szerokiego zakresu usług serwisowych i zaopatrzenia w części zamienne oraz, co nie mniej ważne, wsparcia i doradztwa zapewnianego przez inżynierów Mercedes-Benz Special Trucks.

Układ napędowy podwozia specjalnego 14,5 4×4 zawiera 6-cylindrowy silnik wysokoprężny Euro 3 OM 926 LA, osiągający moc maksymalną 240 kW/330 K). W podwoziu umieszczono mechaniczne, elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne złącza, umożliwiające realizację wielu zabudów.

Podwozie 9,5-tonowe zostało zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań cywilnych i bazuje technicznie na podwoziu z typoszeregu Unimog U 4000. Napędza je silnik wysokoprężny Euro 3 OM 924 o pojemności skokowej 4,8 litra, osiągający moc 160 kW/218 KM. Wyposażenie tego podwozia obejmuje podest zawierający złącza i elementy obsługowe niezbędne do prowadzenia pojazdu. Przygotowane złącza elektryczne i mechaniczne także tutaj umożliwiają łatwe integrowanie kabin dla załogi czy innych zabudów.

Rozwiązania oferowane przez firmy partnerskie Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Special Trucks dostarcza ponadto różnorodne komponenty dla firm systemowych, umożliwiające im tworzenie własnych rozwiązań. Na pokazie DTE 2023 można było zobaczy pojazd GTP 4×4 fińskiego producenta Sisu. Ten wielozadaniowy pojazd opancerzony ma 6-cylindrowy silnik wysokoprężny Euro 3 OM 926 sprzężony z 6-stopniową automatyczną skrzynią przekładniową Allison. Silnik wysokoprężny OM 926 z 6-stopniową automatyczną skrzynią przekładniową zastosowano też do napędu pojazdu Enok 14.8 niemieckiego producenta Armoured Car Systems. Jest to platforma mobilna do uniwersalnych zastosowań, zbudowana na podwoziu specjalnym FGA 14.5.

Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentował jeszcze opancerzony pojazd Ibero SMV hiszpańskiego producenta TSD, w którym wykorzystano podwozie specjalne 9.5 oraz silnik wysokoprężny OM 926. Transporter opancerzony Arive francuskiej firmy Soframe oparty jest na podwoziu specjalnym 14,5. Także ten model zaopatrzono w silnik wysokoprężny OM 926 i 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów Allison. Z firmy Soframe pochodzi też HRV 8×8 – ciężki wariant ewakuacyjny – ewaluacji i ratownictwa technicznego – bazujący na 4-osiowym, uterenowionym podwoziu Mercedes-Benz Arocs 4848 AK z silnikiem wysokoprężnym Euro 3 OM 460, zautomatyzowaną skrzynią biegów Mercedes-Benz PowerShift 3 i bliźniaczym ogumieniem na oisach tylnego napędowego tandemu.

W konstrukcji pojazdu Dingo 2 4×4 firmy Krauss-Maffei Wegmann, przedsiębiorstwa należącego do niemiecko-francuskiej grupy KNDS z sektora techniki zbrojeniowej, wykorzystano 9,5-tonowe podwozie z rodziny FGA Mercedes-Benz Special Trucks oraz silnik wysokoprężny OM 926. Opancerzony taktyczny pojazd logistyczny Derman 8×8 tureckiej firmy Koluman bazuje na Arocsie 8×8 z silnikiem wysokoprężnym OM 473 i automatyczną skrzynią biegów Mercedes-Benz PowerShift 3 wyposażoną w turbosprzęgło z retarderem. Wśród prezentowanych pojazdów znalazł się wreszcie Unimog U 5023 4×4 z zabudową austriackiego wytwórcy sprzętu pożarniczego Rosenbauer. Jego zbiornik wody gaśniczej ma pojemność 3000 litrów, a maksymalna wydajność podawania wody podczas operacji gaśniczej wynosi 2400 litrów na minutę. W połączeniu z niezależnym od silnika systemem ochrony własnej, dzielnością terenową i zdolnością brodzenia, pojazd ten przystosowano do zwalczania trudno dostępnych źródeł ognia oraz do udziału w operacjach realizowanych podczas katastrof powodziowych.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent