Każdego dnia 40-tonowy ciągnik siodłowy jeździ między Niemcami a Belgią. Pierwszy tego typu w kraju. Pojazd marki Hyzon wynajmuje firma hylane. Cyrille Bonjean, szef transportu lądowego w DB Schenker Europe, ocenia „To dobry przykład na to, jak ważna jest współpraca z innowacyjnymi firmami w zakresie zielonej mobilności”.

To pierwszy ciągnik siodłowy napędzany ogniwami paliwowymi w swojej klasie masowej, który został dopuszczony do codziennej eksploatacji w Niemczech. Tym samym DB Schenker stał się pierwszym operatorem logistycznym w kraju, który w klasie 40-tonowej wykorzystuje pojazd elektryczny napędzany ogniwami paliwowymi (FCEV). Hanna Melander, szefowa ds. zrównoważonego rozwoju w DB Schenker Sweden, wskazuje „Wodór ma ekscytujący potencjał, gdy przejdziemy na energię wolną od paliw kopalnych. Płynne nośniki energii dają nam dobrą elastyczność, a wpływ na klimat – gdy używamy zielonego wodoru – jest bardzo niski. Dzień, w którym zobaczymy pojazd napędzany wodorem również tutaj, w Szwecji, będzie niesamowicie zabawny”

Szybkie tankowanie

Kolonia w Niemczech, ze swoją dobrze rozwiniętą infrastrukturą do tankowania wodoru, idealnie nadaje się do przeprowadzenia testu. I właśnie szybkie tankowanie stanowi jedną z największych zalet technologii wodorowej, gdyż proces ten trwa tylko około 15 minut. Hanna Melander wyjąsnia „To oczywiście duża przewaga w porównaniu z samochodami elektrycznymi. Wadami są wciąż wysoka cena i to, że popyt na zielony wodór pozostaje bardzo duży, głównie ze strony przemysłu”. .

Rozwijający się rynek

Zasięg pojazdu wynosi około 400 kilometrów, a maksymalna ładowność jest większa niż w przypadku ciężarówek elektrycznych. DB Schenker korzysta z ciężarówki Hyzon w modelu pay-per-use oferowanym przez hylane, firmę wynajmującą pojazdy użytkowe o neutralnej emisji dwutlenku węgla. Sara Schiffer, CEO hylane, mówi „Uruchomienie w Niemczech wspólnie z DB Schenker pierwszego ciągnika siodłowego napędzanego wodorem to wielki sukces, nad którym pracowaliśmy od dawna. Razem zdobywamy ważne doświadczenie dla rozwijającego się rynku w Niemczech”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent