Do 55% niższe zużycie oleju napędowego w transporcie lądowym. DB Schenker i Trailer Dynamics z dobrymi wynikami przetestowały e-naczepy w ruchu dalekobieżnym.
DB Schenker przetestował e-naczepy w swojej sieci dalekobieżnej. Wynik przerósł oczekiwania: zużycie oleju napędowego w długodystansowym transporcie lądowym zmniejsza się o 24 do 55%.
„Potencjał znacznej redukcji emisji”
Hanna Melander, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w DB Schenker w Skandynawii, mówi „Testy we Francji wykazały niewiarygodnie dobre wyniki, a technologia ma ogromny potencjał w zakresie znacznego ograniczenia emisji”.
Jesienią 2022 roku gigant logistyczny DB Schenker podpisał umowę o współpracy z Trailer Dynamics i Krone Commercial Vehicle Group – umowa ta dotyczyła 2000 e-naczep. W skrócie naczepa ma napęd elektryczny, umożliwiający wspomaganie jazdy pojazdu ciągnącego. Naczepy mogą być wyposażone w akumulatory o pojemności 300kWh, 450kWh lub 600kWh i tym samym są w stanie wydłużyć zasięg elektrycznych ciężarówek nawet o 500 km. Ponadto znacznie zmniejszają zużycie paliwa w przypadku konwencjonalnych samochodów z silnikiem Diesla.
System kontroli jazdy eTrailer działa niezależnie, więc nie jest wymagany interfejs z pojazdem ciągnącym. Poza tym naczepy można łączyć i używać z ciężarówkami wszystkich producentów. eTrailer obsługuje pojazdy ciągnące zasilane olejem napędowym, gazem, elektrycznie i wodorem.
Skoncentruj się na czymś więcej niż na ostatniej mili
Wolfgang Janda, szef operacji systemowych w DB Schenker w Europie, wskazuje „Naszym celem jest uczynienie DB Schenker czołowym dostawcą czystego transportu. Aby to osiągnąć, skupiamy się nie tylko na ostatniej mili, ale również na transporcie dalekobieżnym. Test z Trailer Dynamics pokazuje, że e-naczepy mogą być ważnym komponentem. Jesteśmy pod wrażeniem łatwości obsługi systemu eTrailer”.
Testy pokazują także, że dzięki opracowanemu przez Trailer Dynamics oprogramowaniu do analizy wydajności można dokładnie przewidzieć całkowite zużycie energii elektrycznej i oleju napędowego. Rzeczywiste zmierzone zużycie energii odbiegało od prognoz tylko o 0,7 i 0,9%.

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent