Dania Connect to duńska firma transportowa zajmująca się przewozem kontenerów. Z 44 własnymi ciężarówkami we flocie, 100 stałymi przewoźnikami i 485 własnymi naczepami, Dania Connect jest znaczącym graczem na duńskiej scenie transportowej.
Dania Connect wybrała Scanię jako dostawcę dla floty pojazdów czterech nowych ciągników z napędem akumulatorowym. Są to ciągniki R 45, które mają zostać dostarczone pod koniec roku i są przeznaczone do jazdy regionalnej zestawem o masie do 40 ton. Wybór Scanii jako dostawcy tych aut został dokonany po dokładnym rozważeniu i oczekiwaniu, że klienci są gotowi zrobić kolejny krok w kierunku zrównoważonego transportu. Lars Sørensen, COO Dania Connect, wskazał „Na Dania Connect oceniliśmy, że Scania zaoferowała nam najlepszy ogólny pakiet w kwestii zasięgu, komfortu kierowcy, sieci serwisową, sparingu i wsparcie ładowania. Dania Connect ma zieloną transformację jako naszą wizję biznesową, dlatego ważne jest, aby dobrze zacząć ze sprawdzonym partnerem biznesowym. Jesteśmy dumni, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaoferować naszym klientom transport neutralny pod względem emisji CO2, co jest w 100% zgodne z naszą wizją biznesową. Oczekujemy, że rynek dojrzeje do zaakceptowania elektrycznych ciężarówek i że klienci będą skłonni zapłacić wyższą cenę za ekologiczny produkt. Nie możemy się również doczekać pozytywnej niespodzianki dla naszych kierowców, gdy zobaczą, jak przyjemne środowisko pracy oferuje elektryczna Scania”.
Wraz ze sprzedawcą Scanii Dania Connect dokonała dokładnej analizy jazd, tras i zadań w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania dla firmy transportowej, której siedziba znajduje się w Porcie Aarhus. Doprowadziło to do decyzji o czterech elektrycznych ciężarówkach do jazdy regionalnej o przewidywanym zasięgu 320 kilometrów. Lars Sørensen mówi ”Nasz średni promień działania to około 455 km/h dziennie, dlatego w Dania Connect wierzymy, że elektryczny układ napędowy będzie w stanie przejąć 80% wszystkich naszych codziennych operacji. Jesteśmy przekonani, że rozwój akumulatorów i wydajnych układów napędowych zapewnia, że możemy obsługiwać ciężarówki mniej więcej tak, jak te, które mamy dzisiaj. Nasze ciężarówki zawsze wracają do portu, dlatego w kilku miejscach możemy ustawić stacje ładowania”.
Transport neutralny pod względem emisji CO2 jest częścią wizji biznesowej Dania Connect, dlatego też zamówienie na cztery elektryczne ciężarówki wpisuje się w zrównoważony, ekologiczny profil firmy transportowej. Ale w Dania Connect mają także świadomość, że zmiana wymaga przyzwyczajenia. Lars Sørensen podsumowuje „Przede wszystkim musimy nauczyć się optymalnie obsługiwać ciężarówkę elektryczną, a doskonale wiemy, że nie będzie to bezproblemowe przejście ani dla kierowców, ani dla dyspozytorów. Mamy klientów w całym kraju, a stworzenie infrastruktury nocnego ładowania może być wyzwaniem finansowym jeśli nie sprzedajemy wszystkich przewozów z tego samego portu/terminalu. Jesteśmy oczywiście uzależnieni od sieci stacji doładowania samochodów ciężarowych, która zostanie jak najszybciej rozprzestrzeniona w całej Danii”.
Czas ładowania 0-100% regionalnych 2-osiowych dla Dania Connect wynosi 85 minut przy 375 Kw. Cągniki są dwuosiowe z rozstawem osi 4150 mm. Kabina to model R.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent