Portfolio Siemens Xcelerator umożliwia Daimler Truck opracowywanie innowacyjnych technologii dla ciężarówek i autobusów, Nowa generacja platformy rozwoju produktów i zarządzania cyklem życia, która zastąpi szeroką gamę starszych systemów w ramach inicjatywy cyfryzacji.

28 marca 2023 roku Siemens Digital Industries Software i Daimler Truck AG ogłosiły nawiązanie współpracy w celu wdrożenia najnowocześniejszej cyfrowej platformy inżynierskiej zbudowanej z wykorzystaniem oprogramowania i usług Siemens Xcelerator, która umożliwi Daimler Truck zbadanie przyszłości innowacji w pojazdach użytkowych oraz efektywnego rozwoju produktów i zarządzania cyklem życia ciężarówek i autobusów. Nowa platforma zostanie wdrożona na całym świecie we wszystkich centrach inżynieryjnych, markach i segmentach biznesowych Daimler Trucks. Dr Andreas Gorbach, członek zarządu Daimler Truck Holding AG odpowiedzialny za technologię ciężarówek, powiedział „Nasza decyzja o rozszerzeniu współpracy z firmą Siemens wynika z ambicji stworzenia globalnie zintegrowanego środowiska informatycznego i inżynieryjnego dla Daimler Truck. Pomoże nam to wykorzystać najbardziej zaawansowane technologie do budowania przyszłości transportu i sprawić, by biznes naszych klientów odnosił większe sukcesy. Ujednolicony krajobraz IT sprawi, że nasze działania inżynieryjne w Daimler Truck będą ogromnym krokiem naprzód. Dzięki przejrzystemu i wydajnemu, kompleksowemu procesowi inżynieryjnemu, który umożliwia nowa platforma programistyczna, stajemy się bardziej elastyczni i możemy skrócić czas wprowadzania produktów na rynek”.

Nowa platforma cyfrowa rozszerzy przyjęcie portfolio Siemens Xcelerator przez Daimler Truck poprzez wdrożenie oprogramowania Teamcenter® do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), rozszerzonego o zarządzanie zestawieniami materiałów (BOM) jako przyszłe standardowe rozwiązanie PLM. Środowisko to łączy oraz integruje przepływy pracy, systemy i związane z nimi projekty mechaniczne, projekty elektryczne i dane symulacyjne zespołów Daimler Truck. Stanowi to rozszerzenie wykorzystania przez Daimler Truck rozwiązań z całego portfolio Siemens Xcelerator, w tym oprogramowania NX™ do inżynierii produktu.

Od momentu powstania jako niezależny podmiot, Daimler Truck rozpoczął inicjatywę cyfryzacji, aby odejść od starszych systemów Daimler AG ze strategicznym zamiarem prowadzenia zrównoważonego transportu dzięki inteligentnym innowacjom IT. Aby opracować ciężarówki i autobusy przyszłości, Daimler Truck realizuje jasną strategię technologiczną, zgodnie z którą w przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla pojazdy będą napędzane zarówno akumulatorami elektrycznymi, jak i napędami wodorowymi. Pojazdy te prawdopodobnie staną się również bardziej inteligentne dzięki zwiększonej cyfryzacji, umożliwiając oferowanie usług na wyższym poziomie, takich jak autonomiczne ciężarówki. Cedrik Neike, członek zarządu Siemens AG i dyrektor generalny Digital Industries, dodał „Samochody ciężarowe są podstawą globalnych łańcuchów dostaw, a Siemens pomoże Daimler Truck wytyczyć przyszłość transportu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Daimler Truck zbuduje swoją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłość, korzystając z naszej wiodącej platformy technologicznej, korzystając z naszych wiodących narzędzi do inżynierii produktów, zarządzania cyklem życia i symulacji”.

Daimler Truck przyjmuje globalne podejście do rozwoju, co oznacza, że fundamentalna jest podstawowa zasada jednokrotnego opracowywania kluczowych komponentów i platform pojazdów, a następnie skalowania ich globalnie pod różnymi markami i na różnych rynkach. Aby to umożliwić, niezbędne okazują się globalna współpraca oparta na chmurze i wspólna platforma cyfrowego systemu inżynieryjnego. Dlatego Daimler Truck wybrał koncern Siemens jako dostawcę technologii i wdrożeń do budowy tego cyfrowego środowiska inżynieryjnego nowej generacji.

Siemens Digital Industries Software pomaga organizacjom każdej wielkości w cyfrowej transformacji za pomocą oprogramowania, sprzętu i usług platformy biznesowej Siemens Xcelerator. Oprogramowanie Siemens i wszechstronny cyfrowy bliźniak umożliwiają firmom optymalizację procesów projektowania, inżynierii i produkcji, aby przekształcić dzisiejsze pomysły w zrównoważone wyroby przyszłości. Od układów scalonych po całe systemy, od produktu po proces, we wszystkich branżach, Siemens Digital Industries Software to miejsce, w którym dzień dzisiejszy spotyka się z jutrem.

  Tekst: Jarosław Brach 

  Zdjęcia: Producent