Na początku lutego Daimler Truck North America (DTNA), spółka zależna Daimler Truck, zaprezentowała w Las Vegas model Freightliner SuperTruck II, wkorzystujący różnorodne innowacje techniczne, aby zademonstrować potencjał wydajności w transporcie towarowym.

Pojazd koncepcyjny powstał w ramach programu SuperTruck współfinansowanego przez Departament Energii USA, którego celem jest ograniczenie emisji w drogowym transporcie towarowym. W ramach programu SuperTruck inżynierowie DTNA badają technologie ciężkich – klasy tonażowej ciężkiej ciężarówek użytkowych nowej generacji, techniczne sposoby ich rozwoju oraz sposoby integracji z produkcją seryjną.

DTNA koncentruje się na opracowywaniu nowych technologii dla obiecujących podstawowych komponentów i systemów w celu poprawy wydajności operacyjnej samochodów ciężarowych w rzeczywistym świecie, zwiększając sukcesy klientów i wydajność floty. Ulepszona aerodynamika ciągnika, opony o niskim oporze toczenia, ulepszenia układu napędowego i zarządzanie energią dzięki zaawansowanym technologiom zostały zidentyfikowane jako obszary innowacji technologicznych, w przyszłości potencjalnie mogących wejść do produkcji dla klientów.

Opierając się na sukcesie SuperTruck I, który został wprowadzony przez DTNA w 2015 roku, SuperTruck II przekroczył oczekiwania w zakresie aerodynamiki, opon, układu napędowego i zarządzania energią, jednocześnie podwajając wydajność przewozową pojazdu podstawowego od początku programu SuperTruck.

Najbardziej aerodynamiczna ciężarówka, jaką kiedykolwiek zbudował Freightliner

Inżynierowie firmy Freightliner byli w stanie osiągnąć ponadprzeciętne ulepszenia aerodynamiczne i zmniejszyć opór aerodynamiczny SuperTruck II o ponad 12 procent w stosunku do SuperTruck I. Zamiast radykalnej zmiany konstrukcji ciężarówki, celem projektowym SuperTruck II było ponowne zdefiniowanie istniejącego kształtu modelu Cascadia, aby zmaksymalizować wydajność aerodynamiczną i równocześnie zastosować zaawansowany język projektowania, by przekazać tę wydajność. Przeprojektowane maska, zderzak i owiewka podwozia dobrze współgrają z istniejącą konstrukcją kabiny i umożliwiają teraz niezakłócony przepływ powietrza wokół ciężarówki. Kratka chłodnicy, wloty powietrza i drzwi zostały przekonstruowane, aby były jak najbardziej jednolite i czyste, by nie pogarszać aerodynamiki samochodu. Przy prędkościach autostradowych Aktywne przedłużenia boczne i system spojlerów dachowych zmniejszają odstęp między naczepą nawet o 4 cale, a udoskonalona aerodynamiczna kontrola wysokości obniża ciężarówkę do zaledwie kilku centymetrów nad ziemią, co zapewnia dodatkową poprawę aerodynamiki. Dodatkowo opór aerodynamiczny SuperTruck II znacznie zmniejszono dzięki usunięciu lusterek zewnętrznych i zintegrowaniu systemu kamer bezlusterkowych.

Dążenie do innowacji

SuperTruck II wyposażono w najbardziej wydajny układ napędowy, jaki Freightliner kiedykolwiek zintegrował z ciężarówką. Ten wysoce wydajny układ umożliwia redukcję zużycia paliwa o 5,7 procent w porównaniu z SuperTruck I, osiągając niższe prędkości i większe oszczędności paliwa dzięki zmniejszonemu oporowi powietrza. Poza tym innowacyjny 48-woltowy układ elektryczny wykorzystujący akumulatory litowo-jonowe pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększenie komfortu kierowcy dzięki takim funkcjom, jak nowy elektryczny układ klimatyzacji, który zużywa o 50 procent mniej energii niż w SuperTruck I i kontynuuje bezproblemową pracę, gdy silnik pozostaje wyłączony. Do tego dochodzą całkowicie nowe, specjalnie zaprojektowane opony, ktore nie tylko obniżają zużycie energii przez pojazd, ale także skracają przestoje związane z konserwacją dzięki zminimalizowanemu zużyciu. Opony te odgrywają kluczową rolę w osiąganiu celów w zakresie wydajności, zmniejszając tarcie na drodze – dlatego do utrzymania zadanej prędkości ciężarówki potrzeba mniej paliwa.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent