Daimler Truck osiągnął ważny kamień milowy na całym świecie z ponad milionem połączonych ciężarówek i autobusów. Łączność pojazdów umożliwia tworzenie produktów cyfrowych poprawiających dostępność floty, bezpieczeństwo, produktywność i przejście na zrównoważony transport. Globalna platforma łączności Daimler Truck zapewnia trwałą wartość dodaną klientom, dealerom i partnerom za pośrednictwem własnych produktów cyfrowych, takich jak Mercedes-Benz Uptime, Fleetboard, Omniplus, Truckconnect oraz Detroit Connect. Rozwiązania cyfrowe są ważnym elementem zwiększania sprzedaży usług i rentowności w Daimler Truck.

Daimler Truck osiągnął ważny kamień milowy z ponad milionem połączonych ciężarówek i autobusów na swojej globalnej platformie cyfrowej. Łączność pojazdów stanowi podstawę produktów cyfrowych, które poprawiają dostępność, bezpieczeństwo i produktywność flot pojazdów klientów oraz umożliwiają przejście na zrównoważony transport. Po osiągnięciu tego kamienia milowego Marcus Claesson, CIO Daimler Truck,.powiedział „Rozwiązania w zakresie łączności są kamieniem węgielnym innowacji i wyróżnienia się na tle konkurencji, aby pozyskać klientów. Dysponując ponad milionem połączonych pojazdów, mamy kompleksową podstawę do dalszego rozwoju oraz skalowania usług i rozwiązań, które zwiększają wartość klientów i lojalność wobec marki, jednocześnie ulepszając nasz własny łańcuch wartości”.

Daimler Truck był w stanie osiągnąć ten wynik w ostatnich latach, wprowadzając sprzęt z wbudowanymi funkcjami telematycznymi i globalną platformą cyfrową dla wszystkich marek pojazdów. Firma zintegrowała swoją zaawansowaną platformę łączności ze wszystkimi głównymi typami i segmentami pojazdów oraz dodała na tej platformie.produkty cyfrowe wdrażane na całym świecie Te cyfrowe produkty oferują klientom i dealerom Daimler Truck trwałą wartość dodaną w codziennych operacjach flotowych i serwisowych na globie. Aplikacje są oferowane za pośrednictwem Mercedes-Benz Trucks Uptime, Fleetboard lub OmniPlus w Europie, Truckconnect w Azji i Detroit Connect w Ameryce Północnej. Produkty, które można aktualizować online, zmniejszają potrzebę wizyt w warsztacie, zdalnie diagnozując i aktualizując pojazdy, kiedy jest to zgodne z potrzebą klienta. Udowodniono, że ogranicza to nieplanowane wizyty w warsztacie, oszczędza czas i pieniądze klientów oraz utrzymuje pojazdy w ruchu. Dwa przykłady: dzięki wczesnemu wykrywaniu błędów u klientów Mercedes-Benz Trucks Uptime w Europie liczba nieplanowanych wizyt w warsztatach ogólnie zmniejszyła się o ponad połowę. Tylko w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych Daimler Truck North America przeprowadził zdalnie ponad 500 000 aktualizacji, znacznie ograniczając wizyty klientów w warsztatach.

Zintegrowana platforma łączności umożliwia klientom zalogowanie się do odpowiedniej aplikacji w celu łatwego dostępu w czasie rzeczywistym do danych i faktów bezpośrednio z pojazdów, bez dodatkowego sprzętu. Ponadto Daimler Truck współpracuje z podmiotami zewnętrznymi za pośrednictwem globalnej platformy łączności, aby proponować odbiorcom szeroką gamę rozwiązań logistycznych.

Produkty cyfrowe odgrywają również ważną rolę w przejściu na pojazdy o zerowej emisji. Obecnie koncern oferuje eUsługi dla odmian akumulatorowo-elektrycznych, takie jak przewidywanie zasięgu, monitorowanie stanu akumulatorów, wstępna klimatyzacja oraz efektywne zarządzanie ładowaniem. W przyszłości łączność będzie też odgrywać kluczową rolę w autonomicznej jeździe dzięki rozwiązaniom do zdalnego wsparcia i systematycznego monitorowania autonomicznych ciężarówek na drodze.

We wszystkich zastosowaniach zawsze następuje skupienie się na korzyściach dla klienta. Jednocześnie rozwiązania cyfrowe są kluczowym sposobem ciągłego zwiększania przychodów z usług Daimler Truck. Przedsiębiorstwo ma tu jasny cel, jakim jest osiągnięcie skorygowanej stopy zwrotu ze sprzedaży w swojej działalności przemysłowej na poziomie ponad 12% do 2030 roku oraz w dobrych warunkach rynkowych. Sanjiv Khurana, szef grupy Connectivity Services w Daimler Truck, powiedziała „Jesteśmy bardzo dumni z tego kamienia milowego będącego wynikiem wielkiego wysiłku zespołowego. Będziemy nadal inwestować w naszą platformę łączności i rozwiązania cyfrowe, dzięki którym nasze ciężarówki i autobusy będą bezpieczniejsze, inteligentniejsze i wydajniejsze, co ostatecznie usprawni operacje biznesowe naszych klientów”.

Za platformą łączności i portfolio produktów cyfrowych Daimler Truck stoi zespół w różnych lokalizacjach rozwoju regionalnego, wykorzystujący elastyczne podejście do dostarczania produktów i wsparcia klientom na całym świecie. Dzięki połączeniu skalowalnej platformy łączności, atrakcyjnego portfolio produktów cyfrowych oraz wyspecjalizowanych zespołów globalnych i regionalnych, Daimler Truck pozostaje dobrze przygotowany do dostarczania klientom większej innowacyjności, zarazem skupiając się na kolejnym milionie pojazdów połączonych z siecią.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent