Simon Loos jest pierwszą firmą w Europie, która odebrała seryjny – produkcyjny ciągnik eActros 300 . To pierwszy z pięciu ciągników eActros, które ostatnio zamówił Simon Loos. Dostawa tej ciężarówki nie jest odosobnionym wydarzeniem: Simon Loos to bowiem od 2020 roku prekursor w korzystaniu z elektrycznych ciężarówek. Na przykład ta firma transportowa z Wognum rozpoczęła już testy prototypu eActrosa w czerwcu 2020 roku, a w 2022 roku do czterech lokalizacji zamówiła również siedem furgonów eActros, W tym roku zaś do floty wejdzie ponad dwadzieścia eActrosów.
W okresie szeroko zakrojonych testów praktycznych prototypu eActros od 2020 roku Simon Loos przejechał ponad 100 000 kilometrów, przez nabył znaczne praktyczne doświadczenie. Ówczesny kierownik floty Wim Roks powiedział „Wierzymy w koncepcję jazdy elektrycznej i dzięki doświadczeniom z testów praktycznych jesteśmy przekonani, że to właściwa droga”. Następnie zakupiono siedem eActrosów, których Simon Loos obecnie używa do zaopatrywania centrów dystrybucyjnych różnych klientów, supermarketów i placówek gastronomicznych, głównie w konurbacji Randstad.
Zakup pięciu ciągników siodłowych eActros 300 stanowi więc logiczną kontynuacją działań podjętych w ostatnich latach. Rozwój następuje szybko, a Simon Loos i Daimler Truck razem nad tym pracują. Obie firmy mają wspólną ambicję uczynienia transportu drogowego bardziej zrównoważonym i przodują w rozwoju w tej dziedzinie.
Ciągnik siodłowy eActros 300.
Ciągnik elektryczny bazuje na tej samej technologii, co eActros 300 pod zabudowę. Z zainstalowanym akumulatorem o pojemności 315 kWh możliwe staje się pokonanie dystansu 220 kilometrów w każdych warunkach. Ciągnik eActros 300 jest pierwszym ciągnikiem fabrycznie wyposażonym w eWOM z zasilaniem 400 V AC do agregatu chłodniczego na naczepie. Auto można ładować z mocą do 160 kW: na standardowej stacji szybkiego ładowania prądem stałym o prądzie ładowania 400 A trzy akumulatory potrzebują nieco ponad godziny do naładowania od 20 do 80 procent. Poza tym pojazd jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi naczepami, biorąc pod uwagę maksymalną dopuszczalną długość całkowitą zestawu ciągnik-naczepa.
eActros 300 i 400 pod zabudowę.
Od 2021 roku z linii produkcyjnej fabryki w Wörth w Niemczech zjeżdża elektryczny Mercedes-Benz eActros. Model ten został wyposażony w trzy (eActros 300) lub cztery moduły akumulatorów (eActros 400). Każdy z nich oferuje zainstalowaną pojemność 112 kWh. Dzięki czterem akumulatorom eActros 400 ma zasięg do 400 kilometrów. Sercem technologicznym jest e-oś z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwubiegową skrzynią przekładniową. Oba chłodzone cieczą silniki generują moc ciągłą 330 kW i moc szczytową 400 kW. Ponadto w trakcie jazdy predykcyjnej kierowca może odzyskać energię elektryczną poprzez rekuperację. Energia uzyskana podczas hamowania wraca do akumulatorów eActrosa i jest ponownie dostępna do jazdy.
Innowacja.
Dziesiątki kierowców Simona Loosa przeszło szkolenie opracowane specjalnie dla eActrosa. Szkolenie to pomaga kierowcom uświadomić sobie ważne aspekty bezpieczeństwa związane z wysokim napięciem. W ten sposób mogą z nim bezpiecznie jeżdzić.. Na tym szkoleniu poruszane są również takie zagadnienia jak obsługa i odzysk energii.
Simon Loos jako wiodący dostawca usług logistycznych i od 2014 roku zdobywa doświadczenie w transporcie elektrycznym w oparciu o własną flotę. Fleet Manager Wim Roks o przejściu na transport bezemisyjny mówi „To jest tak oczywiste, że po prostu trzeba to zrobić. Bierzemy byka za rogi i chcemy przewodzić. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zakupu. Dzięki temu rozwiązaniu transportowemu duży producent samochodów ciężarowych dał nam piękny innowacyjny pomysł w rzeczywistość. To pokazuje, że kurs został zmieniony, wskutek czego w przyszłości dzięki pojazdom bezemisyjnym nasza branża może rozwijać się dalej i szybciej”.
O Simonie Loosie.
Simon Loos od lat jest jednym z 20 największych dostawców usług logistycznych w Holandii. Firma rodzinna, założona w 1938 roku, zapewnia codzienną logistykę dla prestiżowych firm i marek. Poza dystrybucją detaliczną – z czego od ponad pięćdziesięciu lat dla Alberta Heijna – dystrybucją gastronomiczną, logistyką napojów, transportem masowym i transportem kondycjonowanym w krajach Beneluksu, Simon Loos cieszy się renomą w zakresie magazynowania, co-packingu i doradztwa logistycznego. Ponieważ okna czasowe, strefy ekologiczne i bezpieczeństwo są elementem codziennej praktyki transportowej, podmiot przywiązuje dużą wagę do rozwoju i innowacji, między innymi we flocie pojazdów. Od ponad 30 lat współpracuje też w tym zakresie z Mercedes-Benz. Wraz z uruchomieniem tego ciągnika siodłowego eActros 300 dodano kolejny ważny rozdział do tej udanej kooperacji.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent