TruckCharge obejmuje usługi konsultingowe, sprzętowe i cyfrowe. Oferta niezależna od marki ciężarówki. Oficjalna premiera na targach IAA Transportation w Hanowerze we wrześniu
Daimler Truck wprowadza nową markę TruckCharge w Europie. Pod tą nazwą skupia się cała dotychczasowa i przyszła oferta firmy związana z e-infrastrukturą i ładowaniem elektrycznych ciężarówek, czyli doradztwo, sprzęt i usługi cyfrowe. W ten sposób koncern zamierza zapewnić klientom opłacalny całościowy pakiet, od wytwarzania energii po eksploatację pojazdów, umożliwiając im wykorzystanie pełnego potencjału elektryfikacji. TruckCharge jest skierowany nie tylko do operatorów flot ciężarówek, ale też do przedsiębiorstw przemysłowych posiadających własną lub zewnętrzną flotę transportową. Ponieważ powszechnie używane są pojazdy różnych producentów OEM, usługa TruckCharge jest dostępna niezależnie od marki ciężarówki. Daimler Truck oficjalnie zaprezentuje usługę TruckCharge we wrześniu na targach IAA Transportation w Hanowerze. Karin Rådström, dyrektor generalna Mercedes-Benz Trucks, stwierdziła „Chcemy, aby elektromobilność była prosta i opłacalna dla naszych klientów – także poza zakupem elektrycznych ciężarówek. Dzięki TruckCharge łączymy teraz naszą gamę rozwiązań pod jedną marką i planujemy ciągłe poszerzanie portfolio”.
Poprawa kosztów całkowitych operatorów flot
Usługa doradcza dla operatorów flot stanowi część kompleksowego ekosystemu ukierunkowanego na poprawę całkowitych kosztów związanych z elektrycznymi ciężarówkami Daimler Truck. Już od jakiegoś czasu eksperci firmy pomagają klientom w elektryfikacji ich flot i baz. W tym kontekście nacisk kładziony jest na doradztwo w zakresie elektrycznych ciężarówek oraz planowanie, budowę i projektowanie infrastruktury ładowania w stacjach ładowania, a także podłączenia do sieci. Ponadto konsultanci Daimler Truck mogą pomóc w określeniu możliwości finansowania publicznego infrastruktury i pojazdów.
Stacje ładowania dla punktów obsługi klienta – usługi cyfrowe
Daimler Truck proponuje również swoim klientom możliwość zakupu stacji szybkiego ładowania u swoich dealerów. Pakiet „Depot Charge” obejmuje doradztwo, sprzedaż sprzętu i serwis techniczny oraz rozwiązania finansowe Daimler Truck Financial Services w zakresie infrastruktury ładowania. Poza tym na życzenie wykwalifikowani partnerzy Daimler Truck przeprowadzą instalację. Celem jest zapewnienie płynnych procesów ładowania i wysokiego poziomu dostępności aut. Pod koniec maja 2024 roku uruchomiono pierwsze projekty pilotażowe u różnych dealerów w Niemczech. Obecnie trwa wdrażanie i stopniowo dodawane są kolejne kraje europejskie. Alpitronic jest strategicznym partnerem stacji ładowania.
Usługi cyfrowe obejmują obsługę floty pojazdów, w tym inteligentne zarządzanie ładowaniem. Odpowiednie funkcje płatnicze do ładowania poza bazą („ładowanie publiczne”) uzupełniają oferowaną usługę.
Doradztwo w zakresie elektryfikacji logistyki przedsiębiorstw przemysłowych
Coraz większa liczba firm z sektora przemysłowego zamierza wdrożyć łańcuchy dostaw neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. W tym celu eksperci Daimler Truck opracowali specjalny zakres usług doradczych. Wiąże się to z oceną wspólnie z klientami tras, które mają zostać zelektryfikowane w obszarze logistyki przychodzącej i wychodzącej oraz, w porozumieniu z odpowiednimi operatorami flot, opracowaniem planów optymalnych tras z odpowiednimi punktami ładowania. Na tej podstawie konsultanci tworzą indywidualne rozwiązania w zakresie ładowania, zarówno dla firm przemysłowych, jak i transportowych. Pierwszym klientem była Mercedes-Benz Group AG we współpracy z Große-Vehne jako partnerem logistycznym.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent