Aeva dostarczy Daimler Truck najnowszą technologię Atlas Automotive Grade 4D LiDAR i będzie współpracować z Torc Robotics. Technologia LiDAR umożliwia autonomiczną jazdę na poziomie 4 SAE na platformie ciężarówki Freightliner Cascadia. Wieloletnia współpraca rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku, produkcja Aevy na ruszyć w 2026 roku, a seryjną produkcję Daimler Truck zaplanowano na 2027 rok.
W dniu 9 stycznia Aeva, wiodący dostawca technologii czujników i rozpoznawania obiektów, oraz Daimler Truck AG, jeden z przodujących na świecie producentów pojazdów użytkowych ogłosili, że Daimler Truck wybrał firmę Aeva jako dostawcę LiDAR-ów dalekiego i bardzo dalekiego zasięgu do seryjnej produkowych w USA autonomicznych ciężarówek. W ramach tej umowy z kooperantem, Aeva dostarczy firmie Daimler Truck najnowszą technologię Aeva Atlas Automotive Grade 4D LiDAR. Ponadto Aeva będzie współpracować z Torc Robotics, niezależną spółką córką Daimler Truck, aby umożliwić autonomiczną jazdę na poziomie 4 SAE. Początek wyznaczy tutaj platforma dla samochodów Freightliner Cascadia. Daimler Truck zamierza zintegrować czujniki LiDAR bezpośrednio ze swoim procesem produkcyjnym. Dzięki temu klienci mogą otrzymać autonomiczne ciężarówki bezpośrednio z fabryki, bez konieczności modernizacji czujników. Torc z kolei w ramach subskrypcji będzie sprzedawać klientom oprogramowanie do jazdy autonomicznej i usługi Mission Control. Oprogramowanie sterujące wykorzystuje oprogramowanie do wykrywania obiektów firmy Aeva, które pozwala na szybsze wykrywanie obiektów z większych odległości i z wyższą dokładnością. Wieloletnia współpraca rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku, a rozpoczęcie produkcji Aevy zaplanowano na 2026 rok. Celem Daimler Truck jest rozpoczęcie seryjnej produkcji autonomicznych ciężarówek do 2027 roku.
LiDAR to kluczowa technologia dla autonomicznej jazdy. Podczas gdy tradycyjne czujniki LiDAR do wykrywania odległości do obiektów wykorzystują impulsy laserowe, unikatowa technologia 4D LiDAR z modulowaną częstotliwością fali ciągłej (FMCW) firmy Aeva wykorzystuje ciągłą wiązkę lasera do jednoczesnego pomiaru odległości i prędkości dla każdego punktu. Umożliwia to pojazdom autonomicznym odblokowanie nowego poziomu bezpieczeństwa i automatyzacji tych pojazdów poprzez natychmiastowe rozróżnianie punktów statycznych i dynamicznych oraz wykrywanie precyzyjnej prędkości obiektów dynamicznych.
Joanna Buttler, dyrektor globalnej grupy technologii autonomicznych – Daimler TruckGlobal Autonomous Technology Group w Daimler Truck, stwierdziła „Daimler Truck postawił sobie za cel bycie pionierem w realizacji autonomicznych ciężarówek. Wybór odpowiedniej technologii LiDAR to ważna decyzja strategiczna zapewniająca bezpieczne wdrożenie autonomicznych ciężarówek na drogach. Wierzymy, że Aeva, dzięki swojej pionierskiej i niezawodnej technologii, jest właściwym partnerem w produkcji czujników LiDAR i ma możliwości produkcyjne umożliwiające skalowanie wraz z nami. Dzisiejsze ogłoszenie jest zatem ważnym krokiem na naszej drodze do komercjalizacji pojazdów autonomicznych. Razem z Torc jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia autonomicznych ciężarówek na rynek amerykański w 2027 roku”. Peter Vaughan Schmidt, dyrektor generalny Torc Robotics, dodał zaś „Aeva jest liderem w rozwoju i komercjalizacji technologii FMCW LiDAR, przełomowej technologii wykrywania i identyfikacji obiektów na duże odległości. Oznacza to, że oprogramowanie do wirtualnej jazdy Torc może teraz polegać na znacznie wyższej rozdzielczości oraz wyraźniejszym wykrywaniu obiektów z większej odległości i natychmiastowym wykrywaniu prędkości. Obydwa są bardzo ważne dla bezpiecznego korzystania z autonomicznych ciężarówek. Przez ostatnie kilka lat ściśle współpracowaliśmy z zespołem Aeva. Jesteśmy podekscytowani wydajnością, jaką technologia Aeva już wykazała w rzeczywistych warunkach, rozwiązując najbardziej wymagające przypadki użycia przy dużych prędkościach”.
Daimler Truck i Torc poczyniły znaczne postępy na drodze od pomysłu do realizacji autonomicznych ciężarówek. Przeprowadzono szeroko zakrojone testy drogowe i pierwsze pilotaże u klientów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo autonomicznych ciężarówek, Daimler Truck i Torc opierają się na trzech technologiach: połączeniu najnowocześniejszej technologii LiDAR, radaru i kamery. Umożliwia to bezpieczne zachowanie kierowcy, dostosowane do danej sytuacji na autostradach, drogach dojazdowych i podjazdach oraz podczas skręcania na kontrolowanych skrzyżowaniach.
Jest to pierwszy kontrakt, jaki Avea zawarła z głównym producentem samochodów, będący wynikiem kilkuletniej szeroko zakrojonej współpracy i kwalifikacji dostawców z Daimler Truck, Torc Robotics i Daimler Truck North America. Soroush Salehian, współzałożyciel i dyrektor generalny Aeva, powiedział „Daimler Truck to jeden z najbardziej szanowanych producentów pojazdów użytkowych na świecie. Nasza współpraca z Daimler Truck i Torc Robotics zapoczątkowuje następną erę transportu za pomocą pojazdów użytkowych, która zrewolucjonizuje branżę dzięki bezpiecznym, autonomicznym ciężarówkom. Jesteśmy zadowoleni, że otrzymaliśmy ten ważny kontrakt na produkcję seryjną. To świadectwo ciężkiej pracy, innowacyjności i wytrwałości całego zespołu Aeva i stanowi dla nas kolejny ważny krok w kierunku przewodzenia branży dzięki naszej unikatowej technologii FMCW i wykrywania obiektów”.
Informacje o firmie Aeva Technologies
Wizją Aeva jest wprowadzenie kolejnego poziomu technologii rozpoznawania obiektów do szerokiego zakresu zastosowań – od zautomatyzowanej jazdy po robotykę przemysłową, elektronikę użytkową, zdrowie konsumentów, bezpieczeństwo i inne sektory. Aeva przekształca automatyzację dzięki przełomowej technologii czujników i wykrywania obiektów, która integruje wszystkie kluczowe komponenty LiDAR w krzemowym chipie fotonicznym w kompaktowym module. Oprócz pozycji 3D czujniki Aeva 4D LiDAR w unikatowy sposób rejestrują aktualną prędkość, umożliwiając systemom autonomicznym, takim jak pojazdy i roboty, podejmowanie mądrzejszych i bezpieczniejszych decyzji.
O Torc Robotics
Torc Robotics z siedzibą w Blacksburgu w Wirginii (USA) jest niezależną spółką córką Daimler Truck i jedną z najbardziej doświadczonych na świecie firm zajmujących się pojazdami autonomicznymi. Założona na początku „autonomicznej rewolucji” w 2005 roku, charakteryzuje się obecnie wysoce rozwiniętą, bezpieczną i sprawną technologią oprogramowania. Torc oferuje kompletne oprogramowanie i rozwiązanie integracyjne dla pojazdów autonomicznych, a obecnie koncentruje się na komercjalizacji autonomicznych ciężarówek do zastosowań długodystansowych w Stanach Zjednoczonych. Torc prowadzi centrum testowe w Albuquerque w Nowym Meksyku oraz dodatkowe biura w Austin w Teksasie, Montrealu w Kanadzie i Stuttgarcie w Niemczech.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent