Daimler Truck i Masdar podpisują protokół ustaleń w sprawie zbadania eksportu ekologicznego ciekłego wodoru z Abu Zabi (ZEA) do Europy. Współpraca t niesie ze sobą znaczny potencjał ograniczenia emisji CO 2 w drogowym transporcie towarowym w Europie. Umowa wspiera cel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jakim jest osiągnięcie do 2031 roku pozycji wiodącego producenta i dostawcy na rynek niskoemisyjnego wodoru, orazcele w zakresie redukcji emisji, nakreślone w Europejskim Zielonym Ładzie.

Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar, podmiot z sektora czystej energii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Daimler Truck Holding AG („Daimler Truck”) podpisali protokół ustaleń w celu zbadania wykonalności łańcucha wartości w zakresie dostaw z Abu Zabi do Europy odnawialnego, zielonego, ciekłego wodoru. Protokół ustaleń (MoU) podpisali w Abu Zabi Fawaz Al Muharrami, dyrektor wykonawczy ds. czystej energii i zastępca dyrektora operacyjnego (COO) Masdar. oraz Martin Daum, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck. Współpraca pomiędzy tymi dwiema firmami, których funkcje się uzupełniają, stanowi znaczący krok w bieżących wysiłkach na rzecz redukcji emisji CO 2 w drogowym transporcie towarowym. Mohamed Jameel Al Ramahi, dyrektor generalny Masdar, powiedział „Masdar pragnie być jednym z wiodących graczy w rozwoju zielonego wodoru na całym świecie i wierzymy, że sektor transportu jest jednym z najbardziej strategicznych rynków zielonego wodoru. Niniejsza umowa ma potencjał umożliwiający znaczną redukcję emisji CO2 z drogowego transportu towarowego w Europie i wspiera cel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jakim jest osiągnięcie do 2031 roku pozycji lidera na rynku niskoemisyjnego wodoru. Powyższe pozostaje zgodne z naszym podejściem „Smart Early” „Mover” mającym na celu realizację projektów z partnerami strategicznymi na całym świecie”. Martin Daum dodał zaś „W Daimler Truck chcemy odgrywać pionierską rolę w zrównoważonym transporcie. Aby zdekarbonizować pojazdy użytkowe, absolutnie kluczowe jest udostępnienie zielonej energii na całym świecie. Nasza inicjatywa z firmą Masdar to pierwszy krok w tym kierunku, aby umożliwić dostawy ekologicznego ciekłego wodoru w Europie”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie realizują plan ugruntowania swojej pozycji wiodącego i niezawodnego producenta i dostawcy niskoemisyjnego wodoru do 2031 roku. Jako pionier czystej energii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jedna z najszybciej rozwijających się firm zajmujących się energią odnawialną na świecie, Masdar napędza rozwój i wdrażanie technologii energii odnawialnej oraz zielonego wodoru, aby sprostać globalnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Założony w 2006 roku Masdar zrealizował już projekty w ponad 40 krajach, a ich łączna moc wytwórcza wynosi ponad 20 GW (gigawatów). Na całym świecie Masdar zainwestował lub zobowiązał się inwestować w projekty o łącznej wartości ponad 30 miliardów USD i ma ambitne plany rozwoju, aby do 2030 roku osiągnąć 100 GW. Daimler Truck jest natomiast wyraźnie zaangażowany w Porozumienie klimatyczne z Paryża i swoją rolę w zrównoważonym transporcie. Planuje do 2039 roku przestawić całą gamę ciężarówek i autobusów na swoich głównych światowych rynkach (Europa, USA, Japonia) na eksploatację neutralną pod względem emisji CO2. Zarazem, aby zdekarbonizować przyszły transport, realizuje podwójną strategię dotyczącą pojazdów zasilanych wodorem i akumulatorami. Praktyczność wykorzystania ciekłego wodoru w drogowym transporcie towarowym została niedawno zademonstrowana za pomocą prototypu ciężarówki Mercedes-Benz GenH2, która w rzeczywistych warunkach na jednym zbiorniku ciekłego wodoru przejechała przez Niemcy dystans 1047 kilometrów. Daimler Truck buduje obecnie flotę testową samochodów GenH2, która ma być używana przez klientów w połowie 2024 roku.

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent