Partnerstwo mające na celu wspieranie klientów Daimler Truck w Ameryce Północnej w procesie transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Kompleksowe rozwiązanie w zakresie ładowania jako usługi (CaaS) pokryje koszty infrastruktury i sprzętu oraz zapewni zarządzanie i konserwację ładowania elektrycznego. Pierwsze projekty typu proof of concept w pierwszej połowie 2024 roku u wybranych klientów w USA.
Daimler Truck Financial Services, jeden z wiodących na świecie dostawców usług finansowych dla pojazdów użytkowych, współpracuje z firmą Electrada, deweloperem, właścicielem i operatorem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, aby wspierać klientów Daimler Truck Financial Services w transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Firmy podpisały umowę na opracowanie rozwiązania w zakresie ładowania jako usługi (CaaS). W pierwszym etapie rozwiązanie typu all-in-one zostanie udostępnione projektom u wybranych klientów w USA w pierwszej połowie 2024 roku. Richard Howard, prezes Daimler Truck Financial Services USA LLC, powiedział „Wspólnie z Electradą zaoferujemy naszym klientom kompleksową usługę ładowania ich elektrycznych ciężarówek i autobusów. Celem naszej wspólnej oferty jest kompleksowe rozwiązanie w zakresie ładowania za stałą i przewidywalną miesięczną stawkę. Usługa obejmie rozwój, obsługę i konserwację infrastruktury ładowania oraz kontrakt energetyczny. Chcemy maksymalnie ułatwić naszym klientom przejście na pojazdy o zerowej emisji, aby mogli skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, jaką jest transport”. W ramach partnerstwa Daimler Truck Financial Services będzie zapewniać ubezpieczenie pojazdu i infrastruktury oraz fakturowanie i łączenie opłat za pojazd, ubezpieczenia i energii. Kevin Kushman, dyrektor generalny Electrada, dodał zaś: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy podjąć ten proaktywny krok we wdrażaniu naszego kompletnego rozwiązania w zakresie paliwa elektrycznego 360 CaaS dla flot wspólnie z Daimler Truck Financial Services. Electrada zdobyła już cenne doświadczenie w oferowaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie ładowania jako usługi w celu przyspieszenia elektryfikacji floty. Zapewniamy całe zarządzanie i konserwację, uwalniając klientów od ryzyka kapitałowego, wydajnościowego i cenowego.”
Daimler Truck oferuje już w USA serię ciężarówek z napędem akumulatorowo-elektrycznym, takich jak eCascadia. Produkcja seryjna Freightlinera eM2 rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku.
Informacje o usługach finansowych Daimler Truck
Daimler Truck Financial Services wspiera sprzedaż marek pojazdów Daimler Truck na 16 rynkach na całym świecie poprzez leasing, finansowanie i ubezpieczenie oraz wspiera klientów w przejściu na zrównoważony transport dzięki nowym rozwiązaniom usługowym w zakresie ładowania, infrastruktury elektrycznej i leasingu akumulatorów. Inne możliwości biznesowe obejmują zarządzanie flotą, wynajem i integrację usług łączności. Firma rozpoczęła działalność w grudniu 2021 roku i jest dzisiaj obecna na 16 rynkach, zatrudniając około 1900 pracowników i globalnego portfela o wartości 25,4 miliarda EUR.
O Electradzie
Siedziba Electrady znajduje się w Cincinnati w stanie Ohio w USA. Firma obsługuje wiele segmentów transportu dzięki swojemu unikalnemu rozwiązaniu 360-stopniowej usługi ładowania jako usługi. Electrada współpracuje z flotami, aby projektować i budować dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, a następnie inwestuje cały kapitał wymagany do dostarczenia kompletnego programu paliw elektrycznych na dekadę lub dłużej. Electrada, założona w 2020 roku przez ekspertów w dziedzinie energii, mobilności i mediów, jest spółką portfelową BlackRock Climate Infrastructure założoną w celu budowy i wspierania wysokowydajnej infrastruktury pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent