Daimler Buses zamierza wspierać wzrost dzięki e-usługom

Rozszerzenie oferty e-usług poza pojazdy i infrastrukturę. Nowe usługi wydłużające żywotność baterii autobusów elektrycznych. Wymiana baterii na najnowszą generację możliwa od 2026 roku.
Skupienie na długoterminowym, zrównoważonym i ekonomicznym użytkowaniu baterii autobusów elektrycznych

Daimler Buses planuje dalszy rozwój w dziedzinie e-mobilności – również poza pojazdami i infrastrukturą. W tym celu firma wprowadza nowe usługi wydłużające okres użytkowania autobusów elektrycznych: na przykład Daimler Buses oferuje teraz swoim klientom regenerację akumulatorów takich autobusów. Ponadto producent rozszerza swoją ofertę w 2026 roku o wymianę akumulatorów najnowszej generacji o większym zasięgu. Daimler Buses chce zatem umożliwić jak najdłuższy okres użytkowania swoich pojazdów elektrycznych – podobnie jak w przypadku autobusów z silnikiem Diesla. Obie oferty są częścią ofensywy e-usług, która uwzględnia cały cykl życia i rentowność autobusów elektrycznych i akumulatorów.
Podmiot początkowo oferuje nowe usługi dla autobusu miejskiego Mercedes-Benz eCitaro z napędem elektrycznym. Pojazd ten, produkowany seryjnie od 2018 roku, jest teraz wyposażony w akumulatory trzeciej generacji (NMC3). W 2026 roku ma nastąpić znacznie udoskonalona kolejna generacja akumulatorów (NMC4). W przyszłości usługi te są też potencjalną perspektywą dla autobusu międzymiastowego Mercedes-Benz eIntouro. Daimler Buses zaprezentował niemal seryjny prototyp eIntouro pod koniec 2024 roku. Autobus ten będzie wyposażony w tę samą technologię akumulatorów, znaną jako akumulatory LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe), co ciężarówka dalekobieżna Mercedes-Benz eActros 600 i będzie dostępny na rynku od 2026 roku.
Till Oberwörder, CEO Daimler Buses, stwierdził „Przyszłość autobusów jest wyraźnie elektryczna. Oprócz dużego popytu na nasze zelektryfikowane autobusy i oferty usług w zakresie rozwoju gotowej infrastruktury e-infrastruktury, widzimy znaczny potencjał w dziedzinie e-usług – i chcemy ten potencjał wykorzystać. Nasi klienci powinni móc korzystać z autobusów elektrycznych tak ekonomicznie i tak długo, jak z pojazdów napędzanych konwencjonalnie. To czyni nas pionierami w branży. Nasze autobusy Mercedes-Benz eCitaro pierwszej generacji są nadal z powodzeniem używane. Nowe usługi elektroniczne pomogą zapewnić, że tak pozostanie przez wiele lat. Wysyła to jasny komunikat: autobusy elektryczne są tutaj, aby pozostać!”
Maksymalizacja żywotności dzięki nowym usługom elektronicznym
Dzięki regeneracji i wymianie akumulatorów Daimler Buses ma na celu zapewnienie długoterminowego, a tym samym zrównoważonego użytkowania pojazdów. Podobnie jak wszystkie akumulatory, przy intensywnym użytkowaniu akumulatory autobusów elektrycznych tracą pojemność na przestrzeni lat. Producent regeneruje teraz akumulatory NMC1 pierwszej generacji zgodnie z potrzebami, co znacznie zwiększa pojemność, a tym samym zasięg elektrycznych autobusów. W przyszłości tak zwany „przerobiony” zasięg zostanie rozszerzony także na akumulatory NMC2 i NMC3. Ponadto Daimler Buses będzie wymieniać akumulatory wszystkich poprzednich generacji (od NMC1 do NMC3) od 2026 roku, w zależności od planowanego przez klienta czasu użytkowania. Następnie firma wymieni je na najnowsze modele NMC4, które umożliwią zwiększenie pojemności, a tym samym również większy zasięg istniejących autobusów elektrycznych w porównaniu z tym, gdy były nowe. Cecha szczególna: w zależności od konfiguracji pojazdu i oryginalnej generacji baterii, możliwe jest, że do osiągnięcia takiej samej lub wyższej całkowitej pojemności z bateriami NMC4 będzie potrzeba mniej baterii.
Poza tym Daimler Buses zastosuje regenerację i wymianę baterii w nowej generacji NMC4 dla swojej gamy pojazdów używanych w „BusStore”. Klienci mogą ponadto kupić używane autobusy elektryczne bateriami o bardzo dużej pojemności lub najnowszej technologii baterii.
Cyfrowe portfolio usług zapewniające maksymalną żywotność baterii w pojeździe
Zanim konieczna stanie się regeneracja lub wymiana, cyfrowe portfolio usług Daimler Buses pomaga wydłużyć żywotność baterii w pojeździe: na przykład oprogramowanie sprawdza stan baterii we flocie autobusów elektrycznych i kompiluje te informacje dla operatora autobusu, w tym zalecenia dotyczące działań. Między innymi wykrywa stan naładowania, temperatury i czasy nieeksploatacji autobusów i zaleca środki ochrony akumulatorów.
Długa żywotność autobusów elektrycznych dzięki gwarancjom i opcjom naprawysprzedaży nowych pojazdów, Daimler Buses będzie również oferować gwarancje do dwunastu lat wraz z wprowadzeniem nowego akumulatora NMC4 w 2026 roku. Dzięki temu klienci mogą korzystać ze swoich pojazdów ekonomicznie i bez ryzyka przez długi okres czasu. Oprócz tego producent opiera się na modułowej konstrukcji swoich akumulatorów, co umożliwia proste naprawy.
Największa w Europie sieć e-usług z rozbudowanymi usługami
Dzięki ponad 100 lokalizacjom Daimler Buses stworzył jedną z największych sieci e-usług dla autobusów w Europie. Pracownicy serwisu są specjalnie przeszkoleni w zakresie prawidłowej obsługi pojazdów elektrycznych i ich technologii wysokiego napięcia. Lokalizacje posiadają specjalne udogodnienia, takie jak podwyższone regały lub żurawie akumulatorowe, do pracy bezpośrednio przy elementach wysokiego napięcia lub naprawy lub wymiany całych akumulatorów. Klienci Daimler Buses korzystają z dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań serwisowych w bezpośrednim sąsiedztwie po zakupie pojazdu. Obejmuje to też szybką i niezawodną dostawę części zamiennych, dzięki czemu autobusy elektryczne są zawsze gotowe do użycia.
Żywotność baterii po użyciu w pojeździe
Po pierwszym okresie użytkowania baterii w pojeździe Daimler Buses oferuje rozwiązania dla zastosowań znanych jako „repurpose”. Tutaj dawne baterie wysokiego napięcia są wykorzystywane na przykład w jednostkach magazynowania energii w celu kompensacji szczytowych obciążeń w sieci energetycznej lub jako pośrednie jednostki magazynujące w farmach słonecznych i wiatrowych. Następnie, pod koniec cyklu życia, firma łączy się z partnerami, aby oferować możliwości recyklingu w celu odzyskiwania w jak największym stopniu związanych surowców. Mając na celu umożliwienie jeszcze bardziej wydajnych metod recyklingu i zamkniętego cyklu życia produktu, Daimler Buses nawiązał współpracę z Daimler Truck, aby uczestniczyć w finansowanych projektach w całych Niemczech.
O bateriach NMC i LFP
W swoich autobusach miejskich Daimler Buses opiera się na bateriach litowo-niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC). Nowa generacja baterii NMC4 – następca obecnej technologii NMC3 – połączy bardzo długą żywotnoścć z wysoką gęstością energii, umożliwiającą większy zasięg autobusów elektrycznych. Nowe baterie NMC4 będą stosowane w autobusach miejskich z ogniwami paliwowymi Mercedes-Benz eCitaro, eCitaro G, eCitaro K i eCitaro od początku 2026 roku. Bateria NMC4 to sprawdzona technologia od eksperta ds. systemów akumulatorowych – BMZ Poland, przedsiębiorstwa BMZ Holding. Od 2022 roku baterie te są już produkowane w dużych seriach do innych zastosowań i są obecnie dalej rozwijane przez BMZ wspólnie z Daimler Buses do użytku w autobusach.
Ze względu na różne wymagania w nowym autobusie międzymiastowym Mercedes-Benz eIntouro z napędem elektrycznym Daimler Buses opiera się na bateriach z technologią ogniw LFP. Chemia ogniw LFP wykazuje bardzo dobre parametry pod względem starzenia kalendarzowego, dlatego w przypadku poszczególnych zastosowań możliwa jest żywotność do 15 lat. W przeciwieństwie do innych technologii ogniw akumulatorowych, w przypadku technologii LFP można wykorzystać ponad 95 procent zainstalowanej pojemności. Umożliwia to większy zasięg przy tej samej pojemności zainstalowanego akumulatora, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla scenariuszy zastosowań autobusów międzymiastowych.
O e-mapie Daimler Buses
Daimler Buses ma jasną e-mapę dla elektryfikacji swoich pojazdów we wszystkich segmentach. Zgodnie z podwójną strategią spółki macierzystej Daimler Truck, Daimler Buses opiera się zarówno na technologiach akumulatorowo-elektrycznych, jak i wodorowych.
Całkowicie akumulatorowy autobus miejski Mercedes-Benz eCitaro powstaje seryjnie od 2018 roku. Od 2023 roku pojazd jest też dostępny z ogniwem paliwowym na bazie wodoru jako rozszerzeniem zasięgu. Akumulatorowo-elektryczny autobus międzymiastowy Mercedes-Benz eIntouro ma pojawić się od 2026 roku. Ponadto Daimler Buses planuje wprowadzić do swojego portfolio autokary z napędem elektrycznym do końca dekady.
W ten sposób Daimler Buses zamierza oferować modele akumulatorowe lub wodorowe bez CO2 do zastosowań lokalnych w każdym segmencie do 2030 roku. Początkowo nacisk zostanie położony na główne rynki Europy i Ameryki Łacińskiej. Do 2039 roku na potrzeby zastosowań lokalnych na głównym rynku Europy będą sprzedawane wyłącznie nowe pojazdy bez CO2. W segmencie autobusów miejskich ma to mieć miejsce w Europie już w 2030 roku. Poza tym Daimler Buses wspiera swoich klientów know-how w zakresie przejścia na autobusy zasilane elektrycznie. W czerwcu 2023 roku przedsiębiorstwo utworzyło w tym celu nową spółkę zależną, Daimler Buses Solutions GmbH, która specjalizuje się w pełni w projektowaniu i rozwoju infrastruktury e i H2.

        Tekst: Jarosław Brach

         Zdjęcia: Producent