Daimler Buses elektryfikuje transport autobusowy między obszarami miejskimi i wiejskimi




Nowy autobus międzymiastowy Mercedes-Benz eIntouro z napędem akumulatorowym zaprezentowany jako prototyp bliski produkcji seryjnej. Zasięg do 500 kilometrów dzięki akumulatorom litowo-żelazowo-fosforanowym (LFP). Technologia akumulatorów przejęta z dalekobieżnej ciężarówki Mercedes-Benz eActros 600. Nowości również dla autobusu miejskiego: generacja akumulatorów NMC4 do autobusów miejskich o zasięgu do 500 i 700 kilometrów będzie dostępna od początku 2026 roku. Duży popyt na kompleksową przebudowę zajezdni autobusowych: w 2024 roku Daimler Buses otrzymał około 20 nowych projektów w całej Europie
Daimler Buses zaprezentował swój pierwszy autobus międzymiastowy zasilany akumulatorem, Mercedes-Benz eIntouro, jako prototyp bliski wersji seryjnej. W ten sposób producent elektryfikuje lokalny transport publiczny między obszarami miejskimi i wiejskimi. Pojazd będzie oferował zasięg do 500 kilometrów[1], a zatem nadaje się do pokonywania dłuższych dystansów i osiągania wyższych średnich prędkości – na przykład na drogach krajowych – w porównaniu z elektrycznym autobusem miejskim. Autobus ten wyposażono w tę samą technologię akumulatorów, co ciężarówkę dalekobieżną Mercedes-Benz eActros 600, czyli akumulatory LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe). To część strategii współdzielonych części realizowanej przez Daimler Buses wraz ze spółką macierzystą Daimler Truck. Wytwórca autobusów zamierza w ten sposób nadal zwiększać swoją rentowność. Klienci mogą zamawiać nowy elektryczny autobus międzymiastowy od początku 2025 roku, a światowa premiera seryjnego pojazdu jest zaplanowana na targach „Busworld” w Brukseli w październiku 2025 roku. Pierwsze dostawy do klientów przewidziano od 2026 roku.
Ponadto Daimler Buses zaprezentował kolejne innowacje: Nowa generacja akumulatorów „NMC4” (niklowo-manganowo-
Jak powiedział Till Oberwörder, dyrektor generalny Daimler Buses „Dzięki naszemu nowemu autobusowi międzymiastowemu Mercedes-Benz eIntouro elektryfikujemy ważny segment transportu pasażerskiego między ośrodkami miejskimi a regionami wiejskimi. To kolejny krok w kierunku transformacji dla ogólnokrajowego wykorzystania autobusów lokalnie neutralnych pod względem emisji CO2. Nasz autobus miejski eCitaro jest produkowany seryjnie od 2018 roku i od tego czasu, wraz z naszymi klientami, w wielu miastach wprowadził elektryczny układ napędowy do transportu publicznego. Jesteśmy przekonani, że ta historia sukcesu będzie kontynuowana w segmencie międzymiastowym. Podobnie jak w przypadku eCitaro, nasi klienci będą ładować eIntouro głównie wieczorami w zajezdni. Można jednak używać eIntouro także na wycieczki i krótkie podróże – pod warunkiem jednak, że w miejscach obsługi, atrakcjach turystycznych, obiektach sportowych lub parkach rozrywki będzie wystarczająco dużo stacji ładowania. Zapotrzebowanie na infrastrukturę wzrośnie jeszcze bardziej, musi być rozwijana w szybszym tempie. To nasz apel do decydentów i wszystkich zaangażowanych”.
eIntouro z akumulatorami LFP i nową architekturą elektroniczną
eIntouro jest opcjonalnie dostępny z jednym lub dwoma pakietami akumulatorów, każdy o pojemności nominalnej 207 kWh. Oprócz tradycyjnych tras międzymiastowych nowy autobus może być zatem wykorzystywany do krótkich podróży, transportu wahadłowego, wycieczek lub usług autobusów szkolnych. Dwie baterie można w pełni naładować do 300 kW w ciągu 90 minut; przy użyciu tylko jednego zestawu baterii można to osiągnąć nawet w ciągu zaledwie 70 minut. Ponadto przeszło 95 procent zainstalowanej pojemności da się wykorzystać dzięki technologii LFP. Baterie w eIntouro oferują żywotność do 15 lat, w zależności od poszczególnych zastosowań.
Mercedes-Benz eIntouro występuje w dwóch wariantach – o długości od 12,18 metrai 13,09 metra. Liczba miejsc siedzących wynosi odpowiednio od 50 do maksymalnie 63. Pojazd oferuje więc tyle samo miejsca, co wersja z napędem konwencjonalnym. Dzięki temu może zastąpić autobus międzymiastowy z silnikiem Diesla.
Przy tym Daimler Buses wprowadza w eIntouro nową architekturę elektroniczną. Po raz pierwszy umożliwi to bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania autobusów (OTA) bez konieczności odwiedzania warsztatu. Może to ograniczyć liczbę wizyt w warsztacie i poprawić dostępność pojazdu. Wizją jest wykorzystanie tej technologii we wszystkich przyszłych modelach autobusów/autokarów turystycznych podmiotu. Daimler Buses stał się więc pierwszym producentem autobusów/autokarów turystycznych w Europie, mogącym zaoferować tę technologię.
Nowa generacja akumulatorów NMC4 do autobusów miejskich z napędem elektrycznym
Dzięki innej chemii ogniw nowa generacja akumulatorów NMC4 będzie oferować gęstość energii o sześć procent wyższą w porównaniu z poprzednią generacją NMC3, co zapewni dłuższe zasięgi. Umożliwia to większą pojemność magazynową w tej samej przestrzeni montażowej. Z nowymi bateriami NMC4 całkowicie elektryczny eCitaro ma mieć zasięg 500 kilometrów[2], a z ogniwem paliwowym eCitaro osiągnie nawet 700 kilometrów[3]. Daimler Buses oferuje swoim klientom opcjonalną gwarancję do 12 lat na żywotność baterii.
Ogniwo paliwowe – eCitaro z ogniwem paliwowym na bazie wodoru jako jedynym źródłem energii
Gdy eCitaro Fuel Cell jest eksploatowane wyłącznie z wodorem, ogniwo paliwowe przejmuje wszystkie procesy ładowania baterii. Umożliwia to nowy tryb pracy, który może być elastycznie wybierany przez klienta. Stacjonarne ładowanie baterii za pośrednictwem zasilania sieciowego nie jest już konieczne. Bateria i ogniwo paliwowe pozostają głównym źródłem energii do napędu. W zależności od generacji baterii można osiągnąć zasięg do 480 kilometrów[4]. Oznacza to, że ogniwo paliwowe eCitaro może spełnić wymagania operatorów transportu, którzy wolą używać zielonego wodoru zamiast energii elektrycznej z sieci jako źródła energii.
Konwersja zajezdni pod klucz: przyznano już około 40 projektów
Zelektryfikowane autobusy miejskie lub międzymiastowe mogą osiągnąć pełną wydajność dopiero po zintegrowaniu ich z dobrze zaplanowanym i skoordynowanym ogólnym systemem. Dlatego Daimler Buses wspiera swoich klientów, oferując usługi od indywidualnie skonfigurowanych autobusów elektrycznych po kompletną infrastrukturę elektroniczną zajezdni – w tym wszystkie środki budowlane i inne usługi cyfrowe. Oprócz gotowych systemów elektronicznych eksperci proponują klientom rozwiązania dotyczące zbiorników wodoru. Wraz ze specjalistami z Daimler Buses Solutions GmbH producent otrzymał już około 40 projektów i wiele z nich z powodzeniem wdrożył.
E-mapa drogowa Daimler Buses
Daimler Buses ma jasną e-mapę drogową dla elektryfikacji swoich pojazdów we wszystkich segmentach. Zgodnie z podwójną strategią spółki macierzystej Daimler Truck, Daimler Buses opiera się zarówno na technologiach akumulatorowo-elektrycznych, jak i wodorowych.
Całkowicie elektryczny autobus miejski Mercedes-Benz eCitaro jest produkowany seryjnie od 2018 roku. Od 2023 roku pojazd jest również dostępny z ogniwem paliwowym na bazie wodoru dla zwiększenia zasięgu. Elektryczny Mercedes-Benz eIntouro na bazie akumulatora będzie dostępny od 2026 roku. Poza tym do końca dekady Daimler Buses planuje wprowadzić do swojej oferty autobusy turystyczne z napędem elektrycznym. Do 2030 roku zamierza wykorzystać je do oferowania modeli neutralnych pod względem emisji CO2 na bazie akumulatorów lub wodoru do zastosowań lokalnych w każdym segmencie. Początkowo nacisk zostanie położony na główne rynki Europy i Ameryki Łacińskiej. Do 2039 roku sprzedawane będą wyłącznie nowe pojazdy neutralne pod względem emisji CO2 do zastosowań lokalnych na głównym rynku Europy. W segmencie autobusów miejskich plan zakłada wdrożenie tego rozwiązania w Europie od 2030 roku.
Ponadto Daimler Buses już dzisiaj udostępnia swoją wiedzę specjalistyczną, aby wspierać swoich klientów podczas przejścia na autobusy z napędem elektrycznym. W czerwcu 2023 roku firma założyła nową spółkę zależną w postaci Daimler Buses Solutions GmbH., która specjalizuje się w projektowaniu i rozwoju infrastruktury elektrycznej i H2.
O Daimler Buses
Jako jeden z wiodących na świecie producentów autobusów z licznymi krajowymi spółkami zależnymi, segment Daimler Truck Daimler Buses odpowiada za globalną działalność marek autobusowych i serwisowych Mercedes-Benz, Setra, OMNIplus i BusStore. Asortyment produktów obejmuje autokary, autobusy międzymiastowe, autobusy miejskie i autobusy specjalnego przeznaczenia oraz podwozia autobusowe. Oprócz produkcji i sprzedaży nowych autobusów i autokarów, Daimler Buses ma globalną sieć serwisową i oferuje kompleksowy zakres usług związanych z pojazdami, w tym handel używanymi autobusami i autokarami. Oddziały Daimler Buses obejmują Daimler Buses GmbH z licznymi spółkami zależnymi w Europie, Daimler Buses Latin America w Brazylii, Daimler Buses Mexico, Daimler Coaches North America oraz firmę autobusową Mercedes-Benz Türk A.Ş.w Turcji. Dzięki zakładom produkcyjnym w Mannheim i Neu-Ulm Daimler Buses jest jedynym producentem autobusów powyżej 8 ton masy całkowitej produkującym autobusy miejskie, międzymiastowe i autokary turystyczne w Niemczech.
[1] Zasięg został ustalony wewnętrznie w określonych warunkach, w tym dla sprzętu o maksymalnej pojemności baterii, baterii w stanie dostawy, w typowej eksploatacji autobusu międzymiastowego i w umiarkowanych warunkach pogodowych, i może na przykład odbiegać od wartości ustalonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400. Rzeczywisty zasięg zależy od indywidualnego użytkowania pojazdu, konfiguracji pojazdu i innych czynników zewnętrznych. Rzeczywisty zasięg może być zatem niższy lub wyższy od określonej wartości.
[2] Zasięg został ustalony wewnętrznie w określonych warunkach, w tym dla sprzętu o maksymalnej pojemności baterii, baterii w stanie dostawy, w typowej eksploatacji autobusu miejskiego i w umiarkowanych warunkach pogodowych, i może na przykład odbiegać od wartości ustalonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400. Rzeczywisty zasięg zależy od indywidualnego sposobu użytkowania pojazdu, konfiguracji pojazdu i innych czynników zewnętrznych. Rzeczywisty zasięg może być zatem niższy lub wyższy od określonej wartości.
[3] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach, w tym dla sprzętu o maksymalnej pojemności akumulatora i pojemności H2, akumulatora w stanie dostawy, w typowej eksploatacji autobusu miejskiego i w umiarkowanych warunkach pogodowych, i może na przykład odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400. Rzeczywisty zasięg zależy od indywidualnego sposobu użytkowania pojazdu, konfiguracji pojazdu i innych czynników zewnętrznych. Rzeczywisty zasięg może być zatem niższy lub wyższy od określonej wartości.
[4] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach, w tym dla sprzętu o maksymalnej pojemności akumulatora i pojemności H2, akumulatora w stanie dostawy, w typowej eksploatacji autobusu miejskiego i w umiarkowanych warunkach pogodowych, i może na przykład odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400. Rzeczywisty zasięg zależy od indywidualnego sposobu użytkowania pojazdu, konfiguracji pojazdu i innych czynników zewnętrznych. Rzeczywisty zakres może być zatem niższy lub wyższy od podanej wartości.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent