Wysoce oszczędny układ napędowy z silnikami o mocy do 227 kW/310 KM. DAF rozszerzył swoją popularną gamę XD o nowy układ napędowy z silnikami PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra i mocy do 227 kW/310 KM. „Międzynarodowa ciężarówka roku 2023” z silnikiem PX-7 jest dostępna jako podwozie 4×2 z kabiną dzienną. Wkrótce pojawią się inne warianty kabin.
Nowy DAF XD z 6,7-litrowym silnikiem PACCAR PX-7, uzyskującym moce maksymalne od 167 kW/230 KM do 227 kW/310 KM, uzupełnia istniejące wersje „International Truck of the Year 2023” z 10,8-litrowym silnikiem PACCAR MX-11, pokrywającym zakres mocy maksymalnych od 220 kW/300 KM do 330 kW/450 KM. Dzięki temu klienci mogą idealnie dopasować swoje samochody do zastosowań dystrybucyjnych i specjalistycznych do swoich indywidualnych zadań i wymagań. Nowy układ napędowy jest też o 600 kg lżejszy w porównaniu z i tak już lekkim układem napędowym z silnikiem MX-11, co zwiększa ładowność i przekłada się na niskie zużycie paliwa.
Nowe wysokowydajne silniki
6-cylindrowy silnik PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra został całkowicie przeprojektowany. Najnowocześniejszy silnik bez EGR wyposażono w nowy, lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały blok z żeliwa
o zwartym graficie(CGI) i żeliwną głowicę cylindrów, nowe tłoki o niskim współczynniku tarcia, nową wysoce wydajną sprężarkę i nową turbosprężarkę. Silnik występuje w czterech nastawach, o mocach maksymalnych 167 kW/230 KM, 189 kW/260 KM, 212 kW/290 KM i 227 kW/310 KM. Aby zapewnić oszczędność paliwa i najwyższy komfort kierowcy, maksymalny moment obrotowy jest dostępny już przy bardzo niskich prędkościach obrotowych silnika.
Automatyczne skrzynie biegów PowerLine
XD z silnikiem PACCAR PX-7 zaopatrzono w nową, 8-biegową, w pełni automatyczną skrzynię przekładniową PowerLine, oferującą optymalny zakres i stopnie przełożeń. Powershifting
bez przerywania przekazywania momentu obrotowego umożliwia płynną zmianę biegów i szybką reakcję przepustnicy, co zapewnia niezrównany komfort i właściwości jezdne. Ponadto dzięki funkcji „urge-to-move” po zwolnieniu pedału hamulca nowa skrzynia biegów zapewnia wyjątkową zwrotność przy niskich prędkościach,. W połączeniu ze zoptymalizowanymi przełożeniami tylnej osi, XD z silnikiem PX-7 przyczynia się do wysokiej oszczędności paliwa. Do tego opcjonalnie XD z układem napędowym PACCAR PX-7 otrzymuje potężny hamulec silnikowy PX, oferujący ponad 200 kW/276 KM mocy szczytowej.
Wskaźnik bezpieczeństwa
Oczywiście XD z nowym układem napędowym PX-7 korzysta ze wszystkich funkcji istniejących modeli XD. Obejmuje to wysokie bezpieczeństwo dzięki dużej przedniej szybie i dużym oknom bocznym z bardzo nisko poprowadzonymi dolnymi krawędziami oraz nisko usytuowanej kabinie i opcjonalnemu okienku krawężnikowemu, co wszystko gwarantuje niezrównaną bezpośrednią widoczność. Doskonały widok pośredni zabezpiecza zaś unikatowy system DAF Corner View i cyfrowy system wizyjny DAF Digital Vision System.
Komfort kierowcy
XD cechują doskonała dostępność dla kierowcy i przestronne kabiny o kubaturze do prawie 10 m3. Kolejne kluczowe zalety to duże zakresy regulacji fotela i kierownicy, przekładające się na możliwość uzyskania najlepszej pozycji kierowcy w tym segmencie. Co więcej, komfort jazdy i obsługi stanowi pochodną optymalnej konstrukcji przedniej części podwozia, zawieszenia kabiny oraz zawieszenia tylnej osi.
Dzięki rozszerzeniu popularnej serii XD o nowy, bardzo wydajny silnik PACCAR PX-7, DAF jeszcze bardziej wzmocnił swoją pozycję w segmencie dystrybucyjnym i specjalistycznym, przedstawiając najlepszą ofertę biznesową w klasie do 220 kW/300 KM.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent