DAF-y XD Electric i XF Electric wezmą udział w brytyjskim programie mającym na celu zademonstrowanie rozwiązań transportowych o zerowej emisji do przewozów na długich dystansach z wykorzystaniem elektrycznych ciężarówek akumulatorowych. Inicjatywa ta jest finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii i realizowana we współpracy z Innovate UK. „Program pojazdów ciężarowych i demonstratorów infrastruktury o zerowej emisji” będzie realizowany przez pięć lat.
Rząd Wielkiej Brytanii i Innovate UK – organ publiczny wspierający innowacyjne inicjatywy – mają na celu wykorzystanie tego programu zarówno do uruchomienia w pełni elektrycznego transportu długodystansowego, jak i do zainicjowania budowy publicznej infrastruktury ładowania samochodów ciężarowych.
Ciężarówki o zerowej emisji
Ciągniki siodłowe DAF XD i XF Electric wejdą do użytku u głównych operatorów. Floty uczestniczące w programie demonstracyjnym obejmują Maritime Transport, Marks&Spencer, Menzies, Royal Mail i Eddie Stobart. „Program pojazdów ciężarowych o zerowej emisji i demonstratorów infrastruktury” stanowi następstwo niedawnego badania akumulatorowych pojazdów elektrycznych (BETT), w którym wzięło udział 20 ciężarówek DAF LF Elektryczne miejskie auta dystrybucyjne były obsługiwane przez organy publiczne, w tym państwową służbę zdrowia (NHS) i władze lokalne. Pozytywny wynik badania potwierdza wiarygodność firmy DAF Trucks jako wiodącego producenta elektrycznych ciężarówek.
„Znacząca szansa”
Komentując szerzej zaangażowanie koncernu DAF w program, dyrektor zarządzający DAF Trucks UK – David Kiss, powiedział: „Finansowanie rządu stanowi znaczącą okazję do zademonstrowania i zachęcenia do stosowania akumulatorowych elektrycznych ciężarówek w transporcie na dłuższych dystansach i przy większych masach. Nasze modele nowej generacji DAF XD Electric i XF Electric to idealny wybór dla flot, z możliwościami operacyjnymi do maksymalnej masy całkowitem zestawu 42 tony, w Wielkiej Brytanii dozwolonej dla bezemisyjnych pięcioosiowych kombinacji. Na jednym ładowaniu oferują również zasięg do 500 km, a dzięki szybkiemu ładowaniu o mocy 325 kW możliwe jest nawet przejechanie dziennie 1000 km”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent