DAF Trucks jeszcze bardziej rozszerza rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu kierowcy we wszystkich modelach ostatniej generacji, dodając fabrycznie pełny zestaw nowych zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę (ADAS). Te nowe systemy będą standardem we wszystkich modelach XB, XD, XF, XG i XG⁺ od stycznia 2024 roku.
Zaawansowany system hamowania awaryjnego (AEBS) najnowszej generacji jest wyposażony zarówno w radar, jak i kamerę, zapewniając w pełni autonomiczne hamowanie awaryjne, aby pomóc w uniknięciu kolizji nawet z niechronionymi użytkownikami drogi znajdującymi się przed pojazdem. Dodatkowy radar obsługuje nową funkcję wspomagania ruszania, która wykrywa i ostrzega kierowcę o znajdujących się w pobliżu niechronionych uczestnikach ruchu drogowego podczas postoju lub ruszania.
Rejestrator danych o zdarzeniach rejestruje obrazy i dane, gdy włączone jest ostrzeżenie o hamowaniu AEBS, a asystent jazdy bocznej i skrętu DAF ostrzega w przypadku, gdy piesi, rowerzyści lub pojazdy znajdą się w martwym polu samochodu, w tym na całej długości przyczepy.
Co więcej, każdy DAF nowej generacji będzie wyposażony w funkcję rozpoznawania ograniczeń prędkości, informującą kierowcę o rzeczywistych ograniczeniach prędkości i ostrzegającą w przypadku przekroczenia prędkości, natomiast system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu pomaga unikać niebezpiecznych sytuacji, ostrzegając o potencjalnie niezamierzonej zmianie pasa ruchu.
Poza tym nowa kamera tylna pokazuje na wyświetlaczu w kabinie, co dzieje się z tyłu ciężarówki. Asystent świateł drogowych (opcja) automatycznie wyłącza światła drogowe, gdy z naprzeciwka lub z przodu nadjeżdżają inne pojazdy. Sygnał zatrzymania awaryjnego, będący kontynuacją funkcji stosowanych w poprzedniej gamie ciężarówek, ostrzega innych użytkowników drogi za pomocą migających świateł awaryjnych, gdy ciężarówka mocno zwalnia.
Ponadto wprowadzono nowe funkcje, jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo kierowcy. Nowy system wykrywania senności DAF ocenia czujność kierowcy i ostrzega, gdy konieczna jest przerwa. Dodano także przygotowanie do blokady alkoholowej, ułatwiające instalację urządzenia, które zapewnia ujemny wynik testu na zawartość alkoholu w organizmie przed uruchomieniem silnika.
Patrick Dean, członek zarządu DAF i główny inżynier, stwierdził „Niezrównana bezpośrednia i pośrednia widoczność, doskonała wytrzymałość kabiny i wiodąca w swojej klasie ergonomia są teraz połączone z pełnym zestawem nowych zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, aby jeszcze bardziej wzmocnić naszą wiodącą pozycję w dziedzinie bezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla właściciela i kierowcy naszej serii modeli DAF nowej generacji, ale też służy bezpieczeństwu wszystkich innych użytkowników dróg. Dzięki nowym technologiom, które od stycznia staną się standardem, z pewnością wyznaczamy nowy standard w branży pod względem bezpieczeństwa”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent