Rozpoczęła się przyszłość aplikacji
DAF uzupełnia swoją odnoszącą sukcesy linię ciągników nowej generacji XD, XF, XG i XG⁺ o podwozia pod zabudowę do zastosowań terenowych i drogowych. Należą do nich nowe pojazdy XDC i XFC Construction, które są teraz dostępne również w wersjach 4×2. Do zastosowań, które wymagają najniższej podatności na uszkodzenia bez konieczności jazdy w terenie, koncern proponuje nowe wersje XD i XF o podwyższonej wytrzymałości. W rezultacie do każdego zastosowania istnieje pojazd DAF nowej generacji.
Premierowa generacja aut z serii XD, XF, XG i XG⁺ zmieniła branżę transportową, ustanawiając nowe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. Modele XF, XG i XG+ zostały nagrodzone tytułem „Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2022”, a model XD otrzymał to prestiżowe wyróżnienie za rok 2023. Pewne kluczowe rozwiązania z tych samochodów zostały teraz wprowadzone również dla sektora budowlanego i do innych segmentów rynku, jak drogownictwo, wymagających analogicznego sprzętu transportowego. Rozwiązania te zawiera kolejna grupa wariantów dodanych teraz do programu ciężarówek Nowej Generacji.
Ciężarówki budowlane XDC i XFC
Pojazdy budowlane nowej generacji XDC i XFC wyróżniają się dominującą czarną osłoną chłodnicy i solidnym stalowym zderzakiem, dolną stalową płytą ochronną chłodnicy oraz dwoma bezobsługowymi światłami przeciwmgielnymi LED, które są głęboko wpuszczone w zderzak dla maksymalnej ochrony. Opcjonalnie dostępny jest elastyczny dolny stopień. Do tego w XDC i XFC dochodzi duży prześwit – o wartości do 40 centymetrów – oraz kąt natarcia 25 stopni. Powyższe czyni te warianty odpowiednimi do zastosowań wymagających regularnej jazdy w terenie. Przy tym XDC i XFC są dostępne w konfiguracjach osi 8×4, 6×4 i – po raz pierwszy – 4×2.
Szeroka gama tandemów
Aby zapewnić właściwą przyczepność w trudnych warunkach, DAF oferuje w seriach XDC i XFC wybór tanich w utrzymaniu tandemów z podwójnym napędem: od 19-tonowego lekkiego tandemu z pojedynczą redukcją (SR1132T), z zawieszeniem na resorach piórowych i hamulcami tarczowymi lub bębnowymi do 21- i 26-tonowych odmian (SR1360T) z pojedynczą redukcją, hamulcami tarczowymi i zawieszeniem pneumatycznym. Do zastosowań ciężkich i terenowych dostępne pozostają również tandemy o maksymalnym nacisku 21 i 26 ton z redukcją w piastach kół (HR1670T). Ponadto tandemy są dostępne z szeroką gamą przełożeń tylnej osi od 3,46:1 do 7,21:1, aby idealnie dopasować specyfikację do każdego indywidualnego zadania.
6×4 i 8×4 do zastosowań drogowych
Cała gama tandemowych zestawów DAF występuje też w premierowych drogowych wydaniach 6×4 i 8×4, wymagających dobrej przyczepności i dużej ładowności. Podwozia pod zabudowę w układach napędowych 6×4 i 8×4 są dostępne jako XD i XF. Ciągnik 6×4 jest dostępny jako XG i XG⁺, podobnie jak ciągniki pod zabudowę 8×4 z kierowaną osią wleczoną. Ciągnik w układzie napędowym 8×4 z kierowaną osią pchaną do dużych obciążeń – zestawów o bardzo dużej masie – specjalnych zastosowań transportowych jest dostępny jako XF, XG i XG⁺.
Hydrauliczny napęd na przednie koła PXP jako opcja
Do zastosowań, czasami wymagających dodatkowej przyczepności, DAF proponuje opcjonalny hydrauliczny napęd na przednie koła do ciągników 4×2 w wersjach XD, XDC, XF i XFC. Ten solidny i łatwy w utrzymaniu system „PXP” można aktywować za pomocą przełącznika na tablicy rozdzielczej.
Idealny crossover: XD i XF Extra Solid
Całkowicie nowe są „XD Extra Robust” i „XF Extra Robust”. Seria ta łączy solidne kabiny XDC i XFC z podwoziem drogowym. To idealne rozwiązanie dla operatorów z segmentu budowlanego i komunalnego, ceniących sobie najniższą podatność na uszkodzenia, ale nie potrzebujących pełnych możliwości terenowych. Solidna przednia wersja z wyróżniającym się, wysoko zamontowanym zderzakiem jest zawsze połączona ze zgrabnie wbudowaną przednią belką przeciwnajazdową i dostępna we wszystkich konfiguracjach podwozi pod zabudowę XD i XF oraz w ciągnikach.
Nowe 4-osiowe podwozia XD i XF z napędem na jedną oś
Program ciężarówek DAF Nowej Generacji został rozszerzony o pełną serię 4-osiowych wariantów do zastosowań drogowych z napędem na jedną oś. Te wersje podwozi, z kierowaną osią pchaną i/lub (nie)kierowaną osią wleczoną, okazują się idealne do zastosowań takich jak transport ciężkich kontenerów, czyszczenie kanałów ściekowych, wsparcie – logistyka budownictwa i zbieranie ciężkich odpadów/selektywna zbiórka odpadów. Inne potencjalne wdrożenia to cysterny do paliw lub mleka o pojemności – w zależności od przepisów krajowych – do 20000-22000 litrów.
Wysoce wydajne układy napędowe
Znaczna oszczędność paliwa — skutkująca najniższymi poziomami emisji — stanowi wynik między innymi wysoce aerodynamicznej konstrukcji i zastosowania najnowszych układów napędowych PACCAR MX-11 i MX-13 ze skrzynią biegów TraXon. Ta zautomatyzowana skrzynia przekładniowa na życzenie może być wyposażona w dedykowane oprogramowanie terenowe i funkcje „ASR-off” oraz „Rock-Free”, umożliwiające ruszanie na śliskiej nawierzchni i ułatwiające szybkie „bujanie” w celu wyciągnięcia pojazdu w ekstremalnie trudnych warunkach drogowych.
Właściwy WOM/odbiór mocy do każdego zastosowania
Oczywiście DAF przedstawia szeroką gamę przystawek odbioru mocy (PTO), aby pojazdy dobrze spełniały różnorodne wymagania klientów z segmentu budowlanego i innych zastosowań specjalizowanych i specjalistycznych. Program obejmuje przystawkę PTO silnika umieszczoną na godzinie 1 do ciężkich zastosowań i wersję na godzinie 11 do lżejszych prac oraz pośrednie opcje WOM, które można zamontować z przodu silnika do hakowych systemów załadunkowych lub wywrotek. Dostępna jest także pełna gama przystawek odbioru mocy na skrzyni biegów.
W standardzie łatwa instalacja nadwozia
Bliska współpraca DAF-a z wiodącymi europejskimi producentami zabudów zaowocowała przyjaznością podwozi pod kątem osadzania na nich różnorakich nadwozi, w tym predefiniowanymi opcjami „Plug and Play”. Ponadto integracja oprogramowania umożliwia uproszczoną wymianę danych i komunikację między pojazdem a zabudową, pozwalając na właściwą integrację elementów sterujących, sygnałów i ostrzeżeń.
Nowy standard bezpieczeństwa i komfortu kierowcy
Wszystkie nowe wersje do zastosowań budowlanych, komunalnych i innych specjalizowanych i specjalistycznych korzystają z nowego standardu bezpieczeństwa i komfortu kierowcy wprowadzonego przez nową generację XD, XF, XG i XG+. Dlatego ogół ciężarówek otrzymuje dużą szybę przednią z nisko poprowadzoną dolną krawędzią, co gwarantuje dobrą widoczność bezpośrednią i pośrednią, dodatkowo wspieraną przez opcjonalne okno widokowe na krawężnik oraz najnowocześniejsze technologie, takie jak cyfrowy system wizyjny DAF i system widoku narożnego DAF Corner View. Poza tym szeroka gama systemów wspomagających kierowcę oraz przodująca ergonomia dodatkowo przyczyniają się do najwyższego poziomu bezpieczeństwa w tej klasie taboru. Co więcej, ciężarówki DAF Nowej Generacji cechują doskonała dostępność, niezrównana przestrzeń wewnętrzna oraz najlepsze możliwe środowisko pracy i życia, gwarantujące kierowcy wyjątkowy komfort.
DAF uzupełnia odnoszącą sukcesy gamę nowej generacji XD, XF, XG i XG+ o pełną gamę 2-, 3- i 4-osiowych ciągników oraz podwozi pod zabudowę do zastosowań budowlanych, komunalnych i innych specjalizowanych i specjalnych, z których wszystkie wymagają dostosowanych rozwiązań przekładających się na najwyższą wydajność, optymalne bezpieczeństwo i niespotykany dotąd komfort kierowcy. Są to zatem ciężarówki zoptymalizowane pod kątem maksymalnie skutecznego i efektywnego wykonywania powierzonych im zadań transportowych.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent