W dniu 24 kwietnia 2023 roku został otwarty zupełnie nowy zakład montażu elektrycznych DAF-ów. Nowy obiekt oddano do użytku w głównym zakładzie produkcyjnym DAF w holenderskim Eindhoven. Nowa część fabryki będzie odgrywać kluczową rolę w dalszym rozwoju firmy zajmującej wiodącą pozycję w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań transportowych.
Nowy zakład montażowy elektrycznych pojazdów elektrycznych zajmuje powierzchnię 5000 m2 i dysponuje dwiema liniami podzespołów do przygotowywania akumulatorów oraz modułów napędu elektrycznego składających się z przedniego akumulatora, skrzynki połączeniowej wysokiego napięcia i elektrycznych urządzeń pomocniczych. Te kluczowe elementy oraz silnik elektryczny ze zintegrowaną skrzynią biegów są montowane w aucie na głównej linii montażowej o długości prawie 150 metrów.
Warianty z napędem elektrycznym najnowszej generacji
DAF zbudował opisywany zakład z myślą o produkcji najnowszej generacji modeli z napędem elektrycznym. Nowe odmiany XD i XF Electric, dostępne w wielu konfiguracjach, są napędzane silnikami elektrycznymi PACCAR, zasilanymi przez zestawy akumulatorów obejmujące od 2 do 5 rzędów (od 210 do 525 kWh). Modułowa konstrukcja akumulatorów pozwala precyzyjnie dostosować samochód do wymagań i potrzeb klienta. Na zasilaniu elektrycznym możliwe są zasięgi sięgające 500 kilometrów, co oznacza, że przy starannym planowaniu tras i ładowania da się przejechać 1000 kilometrów bez emisji spalin. Z kolei dzięki szybkiemu ładowaniu do 350 kW akumulatory można naładować do 80% ich pojemności w ciągu zaledwie 45 minut.
Zakład rozpocznie działanie od zbudowania serii przedprodukcyjnej, by potwierdzić najwyższą jakość ciężarówek, nim w lecie ruszy produkcja seryjna. Koncern oczekuje, że w najbliższej przyszłości produkcja wzrośnie do tysięcy sztuk rocznie, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na tabor w pełni elektryczny.
DAF wyznacza kierunek
Micky Adriaansens, holenderska minister ds. gospodarki i klimatu, powiedziała „DAF jest wiodącym graczem wśród producentów ciężarówek, a obecnie odgrywa ważna rolę w rozwoju elektrycznych pojazdów użytkowych. Transformacja w kierunku czystszych produktów i bardziej ekologicznych metod produkcji jest ważna. Nie tylko przez wzgląd na ochronę środowiska, ale też dla utrzymania konkurencyjności i innowacyjności holenderskiej gospodarki. Nowy zakład produkcji elektrycznych DAF-ów jest jaskrawym wyrazem naszych ambicji w tym zakresie”. Natomiast Harald Seidel, prezes DAF Trucks, wskazał „Uruchomienie nowego zakładu montażowego elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF to kolejny ważny krok na drodze do jeszcze czystszej przyszłości. Aby wspierać naszych klientów w procesie przechodzenia na zeroemisyjny transport drogowy, nie ograniczamy się tylko do dostarczania wiodących w swojej klasie w pełni elektrycznych pojazdów. Nasz kompleksowy pakiet obejmuje szeroką gamę rozwiązań do ładowania, porady dotyczące planowania tras i ładowania oraz zapewnienie kierowcom specjalnych szkoleń pokazujących, jak optymalnie korzystać z pojazdów”.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent