DAF wprowadza na rynek pojazdy XB nowej generacji — ten następca typoszeregu LF z przejętą od niego kabiną zawiera pełną serię aut dystrybucyjnych w klasach od 7,5 do 19 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Model XB to również szeroka gama wersji elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym, które wspierają firmy transportowe w przejściu na poziom zerowej emisji. Nowe ciężarówki XB łączą w sobie minimalny wpływ na środowisko naturalne z wysokim poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu. Są przeznaczone do dystrybucji miejskiej i regionalnej. W przypadku bezemisyjnej dystrybucji miejskiej dostępne są odmiany o dopuszczalnych masach całkowitych 12, 16 i 19 ton. Ich zasięg może dochodzić nawet do 350 kilometrów. Ładowanie akumulatorów od 20 do 80% ich pojemności odbywa się w czasie 40–70 minut. Wyspecjalizowane wsparcie w drodze do elektromobilności to doradztwo w zakresie konfiguracji i planowania tras oraz szkolenia i ładowarki PACCAR. Wciąż są też proponowane spalinowe silniki PACCAR PX-5 i PX-7. Pokrywają one zakres mocy maksymalnych od 124 kW/170 KM do 227 kW/310 KM, a maksymalny moment obrotowy dostępny przy niskich prędkościach obrotowych silnika pozwala zmniejszyć obroty i obniżyć zużycie paliwa. Silniki te mogą być zasilane paliwem HVO, oznaczającym redukcję emisji CO2 nawet o 90% w ujęciu „od źródła do koła” oraz współpracują z 8-biegową, w pełni automatyczną skrzynią przekładniową PowerLine. Do tego dochodzą nowy standard bezpieczeństwa, w tym pełny zestaw systemów ADAS i dobra widoczność bezpośrednia, przodująca w tej klasie zwrotność oraz wysoki standard komfortu kierowcy, będący pochodną zastosowania kabin Day, Extended Day i Sleeper Cab, które cechują m.in. łatwe wsiadanie i wysiadanie oraz nowy, konfigurowalny wyświetlacz cyfrowy. Ofertę uzupełnia premierowy typ XBC do zastosowań budowlanych. Wyróżniają go: duży prześwit wynoszący 255 mm oraz kąt natarcia na poziomie 25º.

Dzięki kompletnej gamie zupełnie nowych pojazdów, obejmującej linie XD, XF, XG i XG+ do transportu długodystansowego oraz zastosowań dystrybucyjnych i specjalistycznych, w ciągu ostatnich 18 miesięcy DAF wyznaczył wyższe standardy w zakresie wydajności, emisji spalin, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. XB nowej generacji — w tym model XBC do zastosowań budowlanych — uzupełniają bogatą, wielokrotnie nagradzaną gamę produktów DAF.

Zeroemisyjna dystrybucja miejska DAF był jednym z pierwszych europejskich producentów ciężarówek, który wprowadził na rynek kompletną gamę elektrycznych wariantów z zasilaniem akumulatorowym. Z kolei dzięki modelom XD Electric i XF Electric nowej generacji, holenderska marka jeszcze bardziej umocniła swoją wiodącą pozycję w dziedzinie ochrony środowiska.

W 2023 roku koncern rozszerza swoją ofertę produktów o zerowej emisji spalin o nowy model XB Electric, będący właściwym rozwiązaniem do zrównoważonej dystrybucji miejskiej i regionalnej. Obok wersji 16- i 19-tonowych dostępna jest wersja o dopuszczalnej masie całkowitej 12 t z 17,5-calowymi kołami i pojedynczym stopniem wejściowym. Rozstawy osi rozpoczynają się od 4,2 m.

Silnik elektryczny w XB Electric, w zależności od specyfikacji, zapewnia moc znamionową 120 lub 190 kW oraz nominalny moment obrotowy odpowiednio 950 i 1850 Nm (w tym maksymalny do 2600 i 3500 Nm). W celu uzyskania jak najniższego wpływu na środowisko i najwyższej trwałości DAF stosuje bezpieczne, pozbawione kobaltu i magnezu, akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wysokiej gęstości i wydajności energetycznej oraz pojemności brutto od 141 do 282 kWh. Dzięki temu zasięg XB Electric wynosi nawet 350 bardzo cichych kilometrów przy zerowej emisji spalin, co z nawiązką spełnia potrzeby firm specjalizujących się w dystrybucji miejskiej.

Szybkie i wolne ładowanie Do szczególnych zalet XB Electric należy też możliwość ładowania za pośrednictwem zwykłej sieci elektrycznej, co idealnie sprawdza się, gdy pod koniec dnia wraca on do bazy. Dostępne jest również szybkie ładowanie akumulatorów (650 V DC, 150 kW), co pozwala na uzupełnienie poziomu energii z 20 do 80% w ciągu zaledwie 40–70 minut (w zależności od specyfikacji).

Aby optymalnie wspierać klientów przy przechodzeniu na bezemisyjny transport drogowy, kompleksowa oferta DAF obejmuje jeszcze szeroką gamę rozwiązań w zakresie ładowania, porady dotyczące planowania tras i uzupełniania energii oraz specjalne szkolenia dla kierowców, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości i zasięg pojazdów.

Wysokowydajne silniki PACCAR Oprócz w pełni elektrycznego układu napędowego XB występuje z 4-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 litra oraz 6-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra i mocy od 124 kW/170 KM do 227 kW/310 KM. Te nowoczesne i wydajne jednostki napędowe osiągają maksymalny moment obrotowy przy niskich prędkościach obrotowych, co pozwala zmniejszyć obroty i obniżyć zużycie paliwa.

PACCAR PX-5

124 kW/170 KM

700 Nm

przy 1100–1700 obr/min

139 kW/190 KM

750 Nm

przy 1200–1700 obr/min

153 kW/210 KM

800 Nm

przy 1300–170  obr/min

PACCAR PX-7

167 kW/230 KM

900 Nm

przy 900–1800 obr/min

189 kW/260 KM

1000 Nm

przy 1000–1700 obr /min

212 kW/290 KM

1100 Nm

przy 1100–1600 obr./min

227 kW/310 KM

1200 Nm

przy 1200–1500 obr./min

W silnikach z obu linii można stosować hydrorafinowany olej roślinny (HVO), co pozwala zmniejszyć emisję CO2 nawet o 90% („od źródła do koła”).

Automatyczne skrzynie biegów PowerLine Modele DAF XB z silnikami PX-5 i PX-7 są oferowane w połączeniu z 8-biegową, w pełni automatyczną skrzynią przekładniową PowerLine, która charakteryzuje się optymalnym zestopniowaniem poszczególnych przełożeń. Co więcej, skrzynia płynnie zmienia biegi utrzymując wysoki moment obrotowy silnika, co przekłada się na wygodną jazdę i sprawne przyspieszanie. Ponadto – dzięki funkcji szybkiego ruszania (urge-to-move) po zwolnieniu pedału hamulca – przekładnia zapewnia dobrą zwrotność przy niskiej prędkości.

Do pojazdów z serii XB dostępne są również 6- i 9-biegowe manualne przekładnie, natomiast do zastosowań specjalnych można zamówić w pełni automatyczne skrzynie biegów Allison.

Pojazdy przyjazne dla producentów zabudów Wysoka wydajność auta jest też osiągana za sprawą szerokiej gamy rozstawów osi (do 6,9 m) i długości podwozia, co pozwala na montaż zabudów mierzących nawet powyżej 9 metrów. W rezultacie każdy samochód można idealnie dostosować do potrzeb danego użytkownika. Niska masa własna zapewnia zaś wysoką ładowność i optymalny zwrot z inwestycji na kilometr, a podwozie wyposażone w nową siatkę otworów w ramie ułatwia montaż zabudów. Nowość stanowią jeszcze wstępnie zdefiniowane warianty podwozia z przeniesionymi układami wydechowymi, akumulatorami oraz zbiornikami paliwa i powietrza, przeznaczone specjalnie do zamiatarek i wywrotek.

Nowy standard bezpieczeństwa Nowa ciężarówka dystrybucyjna XB występuje z pakietem zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, gwarantujących wysoki w tej klasie poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (Advanced Emergency Braking System, AEBS) zaopatrzono zarówno w radar, jak i w kamerę, dzięki którym informuje kierowców o szczególnie narażonych użytkownikach dróg znajdujących się przed pojazdem (Drive-off Assist). Układ Event Data Recorder rejestruje obrazy i dane po aktywacji ostrzeżenia dotyczącego układu hamulcowego ABS, a DAF Turn Assist ostrzega o obecności rowerzystów czy pieszych w martwych polach pojazdu. Z kolei układ DAF Drowsiness Detection monitoruje czujność kierowcy i ostrzega o konieczności przerwania jazdy. Ponadto każdy pojazd XB dostaje układ Speed Limit Recognition, informujący kierowcę o rzeczywistych ograniczeniach prędkości, oraz pasywny układ Lane Change Assist, który pomaga unikać niebezpiecznych manewrów poprzez ostrzeganie o potencjalnie niezamierzonych zmianach pasa ruchu.

Następne zalety to niskie położenie kabiny, duża przednia szyba i okna boczne oraz nisko umieszczone dolne krawędzie szyb, co przekłada się na doskonałą widoczność bezpośrednią. Opcjonalnie jest dostępne okno krawężnikowe, umożliwiające lepszą obserwację innych użytkowników drogi po stronie pasażera. Smukła konstrukcja nowych lusterek oznacza natomiast idealne połączenie widoczności bezpośredniej i pośredniej.

Nowy standard komfortu kierowcy Warianty kabin Day, Extended Day i Sleeper Cab mają dobrze ustawione stopnie wejściowe, szeroko otwierane drzwi i nisko położone kabiny, co zabezpiecza odpowiednią ergonomię i wygodę pracy. Komfortowe fotele są obite w takich sam sposób, jak w liniach XD, XF, XG i XG+. Poza tym XB, podobnie jak w przypadku większych modeli, cechuje się bardzo dokładnym spasowaniem elementów karoserii, co przekłada się na mniejsze opory powietrza i niższy poziom hałasu wewnątrz. Oprócz tego XB dzieli z wspomnianymi modelami nową kierownicę i przyciągający wzrok, 12-calowy wyświetlacz cyfrowy na tablicy rozdzielczej, w skrótowej formie pokazujący wszystkie informacje na temat ciężarówki, które można dodatkowo dostosować do preferencji kierowcy.

W efekcie jazda nowym staje się niezwykle przyjemna. Przestronna, a jednocześnie kompaktowa kabina, wyjątkowa zwrotność i mały promień skrętu sprawiają, że nowe pojazdy dystrybucyjne DAF są niezwykle zwinne, co okazuje się bardzo ważne w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

XBC do zastosowań budowlanych Obok serii XB do zastosowań drogowych DAF wprowadza serię XBC, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w branży budowlanej. Model XBC ma 19-tonowe podwozie i duży prześwit równy 255 mm, kąt natarcia na poziomie 25º, stalową przednią płytę chłodnicy chroniącą komorę silnika oraz solidny stalowy zderzak w kolorze lava grey.

Produkcja pojazdów z serii XB rozpocznie się w czwartym kwartale 2023 roku. Ta seria samochodów dystrybucyjnych oferuje rozwiązania dopasowane do wszystkich zastosowań miejskich i regionalnych. Gamę wyposażono w nowoczesne, „bezemisyjne” elektryczne układy napędowe. Ponadto, wyznaczając nowe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy, seria XB idealnie sprawdzi się w nowoczesnych miastach.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent