Zespół DAF-Cenex kończy trasę o długości blisko 2000 kilometrów pokonanych w trybie jazdy w pełni elektrycznym.
Długie trasy. Krótsze odległości. Obszary miejskie. Autostrady i pagórkowaty teren. DAF LF Electric po raz kolejny udowodnił swoją doskonałość operacyjną i niezawodność podczas prawie 2000-kilometrowego rajdu EV Rally 2023 wokół Wielkiej Brytanii i Irlandii. DAF Trucks właśnie pomyślnie ukończył tę 5-dniową trasę wraz z Cenex, brytyjską organizacją technologiczną zajmującą się badaniami nad zrównoważonym transportem.
EV Rally wystartował w Cardiff, stolicy Walii. Pierwszym przystankiem był Londyn, a następnie Edynburg (Szkocja) i Belfast (Irlandia Północna). Meta została wyznaczona w stolicy Irlandii – Dublinie. Wydarzenie miało na celu zademonstrowanie możliwości pojazdów w pełni elektrycznych (EV) i projektów związanych z czystą energią. Organizator rajdu chciał też podkreślić znaczenie publicznie dostępnej infrastruktury do ładowania, mogącej obsługiwać większe pojazdy elektryczne, w tym ciężarówki, takie jak DAF LF, XD i XF Electric, o zasięgu na jednym ładowaniu do 500 kilometrów.
20 elektrycznych ciężarówek DAF LF
19-tonowy LF Electric zespołu DAF-Cenex został oddelegowany z Battery Electric Truck Trial (BETT) – 18-miesięcznego badania informacyjnego przeprowadzonego przez rząd Wielkiej Brytanii, dotyczącego skuteczności pojazdów elektrycznych w codziennej eksploatacji. BETT składa się z 20 pojazdów elektrycznych DAF LF, które są obecnie w eksploatacji.
„Rozbuduj infrastrukturę ładowania”
Adam Bennett, menedżer ds. pojazdów elektrycznych i zrównoważonego rozwoju w DAF Trucks UK, powiedział „To wydarzenie dowiodło wyjątkowych możliwości naszego elektrycznego samochodu ciężarowego LF. DAF jest gotowy na transport o zerowej emisji. Wydarzenie podkreśliło także wyraźną i aktualną potrzebę stworzenia w całej Europie dedykowanej infrastruktury dla większych pojazdów. Niewielkie adaptacje istniejących punktów ładowania aut osobowych byłyby dobrym pierwszym krokiem w poprawie dostępu dla ciężarówek. Ale tylko dedykowana infrastruktura dla ciężarówek będzie miała pożądany wpływ na przyjęcie przez operatorów pojazdów elektrycznych. Pokazaliśmy, że nasze ciężarówki są gotowe! Nadszedł czas, aby władze w całej Europie wzmocniły infrastrukturę ładowania”.
Informacje o modelu DAF LF Electric
LF Electric jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 260 kW (370 kW mocy szczytowej), zasilany akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym (LFP) o pojemności 282 kWh (efektywnie 252 kWh). Daje to temu modelowi zasięg do 280 kilometrów, co w zupełności wystarcza do obsługi codziennych tras typowych dla dystrybucji w centrach miast.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent