Przedsiębiorstwo komunalne Stadtwerke Torgau dodaje do swojej flotyUnimoga U 427. Pojazd ten cechuje wszechstronne zastosowanie: jao zamiatarka ulic latem, pojazd serwisowy zimą. Pojazd jest bowiem przygotowany do wykonywania szerokiego spektrum prac komunalnych: wyrożniają go m.in. dwuobwodowa hydraulika robocza, dwusystemowy układ kierowniczy VarioPilot® i hydrostatyczny napęd EasyDrive

Jens Riedel i Silvio Schubert dbają o czystość w Torgau za pomocą zamiatarek ulicznych. Przez osiem godzin dziennie jeżdżą ulicami małego miasteczka w Saksonii. Ostatnio zaczęli używać w pracy nowego Unimoga U 427, który czerpie moc z silnika wysokoprężnego OM 936 (Euro 6 E) BlueTec. Z sześciu cylindrów i pojemności skokowej 7,7 litra slnik ten generuje moc maksymalną 200 kW/272 KM i maksymalny moment obrotowy 1100 Nm. Daje to Stadtwerke Torgau kompaktowy, mocny i wszechstronny pojazd, który we flocie podmiotu uzupełnia poprzednie nośniki narzędzi Unimog U 300 i U 400. Decydującym czynnikiem dla nowego przejęcia były ponad dziesięcioletnie pozytywne doświadczenia z UNIversal-Motor-Gerät: „Codzienne operacje przebiegają płynnie dzięki Unimogowi, który już mamy w naszej flocie. Pojazdy działają jak w zegarku. To naprawdę zabawne” — wyjaśnia Jens Riedel.

Dwuobwodowa hydraulika siłowa, VarioPilot® i EasyDrive umożliwiają precyzyjne operacje

Oprócz modeli U 300 i U 400 najnowszy nośnik narzędzi zaopatrzono w przystawkę zamiatarki firmy Aebi Schmidt. Dwuobwodowa hydraulika siłowa U 427 o mocy 35 kW lub do 240 barów napędza zamiatarkę. Precyzyjnie steruje osprzętem bez szarpnięć. Nośniki narzędzi są również wyposażone w opcjonalny dwukierunkowy układ kierowniczy – układ VarioPilot. Umożliwia to kierowcom poruszanie kierownicą i pedałami od lewej do prawej. Dzięki temu kierowca może przyjąć pozycję odpowiednią do danego zadania. W rezultacie na przykład podczas zamiatania ma niezakłócony widok na pracującą maszynę. Opcjonalny napęd trakcyjny EasyDrive pozwala na zaś jazdę w pełni hydrostatyczną od 0,1 do 50 km/h, umożliwiając dostosowaną do konkretnego zastosowania.niezależną regulację prędkości roboczej Unimoga niezależnie od prędkości obrotowej silnika i WOM.

Wszystkie trzy Unimogi są wyposażone w pług śnieżny i piaskarkę

U 400 i nowy U 427 działają codziennie przez osiem godzin, czyszcząc ulice Torgau. W warunkach śniegu i lodu wszystkie trzy pojazdy Unimog mogą być również wykorzystywane do służby zimowej. Dostają wtedy pług śnieżny i piaskarkę dostarczone przez Unimog ExpertPartner Bucher Municipal. Wygodne wyposażenie specjalne i bezpieczeństwa, takie jak podgrzewane siedzenia, lusterka i ogrzewanie przedniej szyby, oświetlenie otoczenia i obrotowe światła ostrzegawcze, przyczyniają się do bezpiecznej i udanej pracy nawet w zimnych porach roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent