Czterdzieści lat temu, po międzynarodowej prezentacji prasowej w Rzymie, ciężarówki Mercedes-Benz LN2 zaczęły podbijać segment lekki. Ciężarówki te jako takie nie miały oficjalnej nazwy. Produkowane w latach 1984-1998 zastąpiły lekką gamę LP, która przez prawie 20 lat była numerem jeden w swoim segmencie. Od czasu wprowadzenia LN2 lekkie ciężarówki mają również przejrzystą i ponadczasowo zaprojektowaną odchylaną kabinę. Już w pewnym stopniu przewidywano bowiem konstrukcję klasy ciężkiej (SK od 1988 roku).
„Klasa lekka” obejmowała większy zakres niż jej poprzednicy: przy masie całkowitej pojazdu od 6,5 do 13 ton (modele 709 do 1320, później nawet do 1524) pokrywała się w dolnej części gamy z autem dostawczym Düsseldorf/ Segment T2, a na jej szczycie serią ciężką Mercedes-Benz NG/SK. Oprócz transportu na krótkich dystansach, dystrybucji i przewozu na placach budowy, Mercedes-Benz LN2 z silnikami o mocy od 90 do 204 KM i odtąd z kabiną dalekobieżną z przedziałem sypialnym, zaspokoił rosnące wykorzystanie tej klasy pojazdów na długich trasach – w transporcie dalekobieżnym. Od tego dnia gama ciężarówek ówczesnego Daimler-Benz była przeznaczona do wszystkich celów i kategorii masowych.
Ciężarówki z linii LN2 zostały opracowane od podstaw. Oferowały większe bezpieczeństwo czynne i wysoki komfort jazdy. Miały długość nadwozia porównywalną z ciężarówkami LP, krótszy rozstaw osi i wspomaganie kierownicy w standardzie, co zapewniało im większą zwrotność. Postęp techniczny był widoczny we wszystkich ich elementach – od kabiny po układ napędowy, podwozie i hamulce. Po raz pierwszy produkowane seryjnie ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej od 6,5 t były już wyposażone w pełny pneumatyczny układ hamulcowy; umożliwiło to wtedy także montaż układu przeciwblokującego oferowanego przez Daimler-Benz w lekkich ciężarówkach. Cztero- i sześciocylindrowe silniki OM 364 i OM 366 w Klasie Lekkiej zostały szeroko opracowane w celu osiągnięcia dużej prędkości transportowej w ramach procesu optymalizacji układu napędowego. Początki sięgają tu modelu OM 312, przodka serii silników 300 z 1949 roku. Kolejna nowość: po raz pierwszy Daimler-Benz w projektowaniu pojazdów użytkowych zastosował niskoprofilowe opony klasy lekkiej, które miały się przyczyniać do bezpiecznego stosowania w każdych warunkach. Zoptymalizowane prowadzenie obejmowało neutralne właściwości na zakrętach, niezależnie od stanu obciążenia, praktycznie brak ruchów samosterujących podczas hamowania lub odchylania, precyzyjną stabilność kierunkową i minimalne ruchy toczenia.
Kiedy w 1984 roku, po prawie 20 latach produkcji, nowe ciężarówki „Light Class” zastąpiły poprzednie wersje lekkie LP, był to ogromny krok. Od typów 709 do 1320 (później nawet do 1524) istniały precyzyjnie stopniowane warianty masy i mocy silnika. Dostępny był też napęd na wszystkie koła. Pomimo bogatego wyposażenia standardowego, najnowocześniejszej technologii pojazdów w najdrobniejszych szczegółach i odchylanych kabin kierowcy, nowe modele były w stanie przewyższyć sprawdzoną wysoką rentowność poprzedników serii LP: ich ładowność i zdolność transportowa były wyższe, a zużycie paliwa oraz koszty konserwacji i napraw zostały obniżone po dziesięć procent każdy.
Najpopularniejszy model serii LN2 – 7,5-tonowa ciężarówka z silnikiem o mocy 136 KM i oznaczeniu modelu 814 – należy do Klasycznej Kolekcji Samochodów Ciężarowych Mercedes-Benz. Na plandece widnieje ówczesny slogan reklamowy dotyczący wprowadzenia na rynek.

Dane techniczne prezentowanej ciężarówki: Mercedes-Benz LN2

Rok budowy: 1991
Pojemność skokowa: 5,958  cm3
Wydajność: 136 KM/100 kW
Prędkość: 90 km/h
Silnik: sześciocylindrowy silnik wysokoprężny OM366

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent