Dzięki dokładnym analizom opartym na narzędziach cyfrowych i obszernym danym z dużej floty samochodów ciężarowych Axela Johnsona, Scania wspiera tę firmę w przejściu na zrównoważony transport zasilany akumulatorami.

Z rocznym obrotem przekraczającym 100 miliardów SEK w 2022 roku, Axel Johnson jest jedną z największych firm handlowo-usługowych w Skandynawii. Jej przewozy są realizowane na terenie miast, a współpracuje ona z ponad półtora miliona klientów, którzy codziennie kupują towary i usługi.

Obecnie Axel Johnson prowadzi kilka programów pilotażowych dotyczących pojazdów elektrycznych zasilanych zieloną energią i akumulatorów. Nawiązano współpracę partnerską ze Scanią w celu przyspieszenia elektrryfikacji transportu ciężkiego w firmach Axel Johnson Dagab (dział logistyczny i zakupowy wiodącego detalisty spożywczego Axfood) oraz Martin&Servera w kierunku ekologicznych akumulatorów elektrycznych, co Scania umożliwia dzięki wykorzystaniu rozwoju pojazdów elektrycznych oraz własnego doświadczenie i szerokiej wiedzy z zakresu digitalizacji. Mia Brunell Livfors, dyrektor generalny Axel Johnson, mówi „Musimy uczynić elektryczny transport ładunków nowym standardem. Nasz przepływ transportowy to obszar, w którym możemy wywrzeć duży wpływ poprzez redukcję emisji. Dzięki szerokiemu dostępowi firmy Scania do odpowiednich danych transportowych i wiedzy specjalistycznej w zakresie wykorzystywania tych danych poprzez cyfrowe modelowanie scenariuszy, dostarczają nam informacji, jak odpowiedzialnie i ekonomicznie organizować zwiększanie skali transportu elektrycznego. Dla nas jest to inwestycja, która ma sens”.

Zaplanowanie i zorganizowanie optymalnego przepływu transportu należy do skomplikowanych. W związku z tym przejście na elektryfikację okazuje się trudne bez odpowiednich informacji dostępnych we właściwym czasie i musi być wykonalne pod względem praktycznym oraz finansowym. Dlatego w działalności Axela Johnsona Scania stosuje swoje modele i narzędzia analityczne, aby zbadać, w jaki sposób zelektryfikowane środki transportu mogą funkcjonować i być ładowane w najbardziej opłacalny sposób. Dane Scanii z ponad 600 000 połączonych pojazdów na całym świecie stanowią klucz do optymalizacji przepływów i przewidywalności w kilku kwestiach związanych z flotą i transportem.

Dzięki łączności i danym Scania zapewnia zoptymalizowany system transportowy z wieloma możliwościami, takimi jak zamki cyfrowe i dostawy nocne. Mikael Cato, dyrektor ds. cyfrowych w Scanii, wskazuje .„Przejście na elektryczność jest tak poważną zmianą, że wielu prawdopodobnie jeszcze nie zdało sobie sprawy, ile pracy trzeba wykonać oraz jak pilnie musimy rozważyć i wykorzystać te narzędzia, które mamy pod ręką. W Scanii naszym celem jest wskazywanie drogi dla zrównoważonego transportu. Współpraca w dziedzinie elektryfikacji z takimi głównymi graczami, jak Axel Johnson, Axfood i Martin&Servera, dodaje otuchy w czasach, gdy odpowiedzialność za zmniejszenie wpływu społeczeństwa na klimat spoczywa w rękach sektora biznesowego. Jako grupa wykonują dużą część naszych tprzewozów ładunków w Szwecji. Dzięki tej współpracy wspólnie dokonamy wielkiej zmiany”. Brunell Livfors podsumowuje zaś „Elektryfikacja i cyfryzacja idą w parze, zmniejszając nasz wpływ na klimat. Doświadczenie ScaniI w tych obszarach otwiera nowe możliwości biznesowe i pozwala nam sprostać wymaganiom miast i społeczeństwa. Chętnie podejmiemy współpracę i przeprowadzimy pilotaże w celu zbadania nowego ekosystemu dostaw energii, magazynowania oraz ładowania pojazdów. Przyszłość naszych środków transportu jest w pełni elektryczna, a dzięki naszemu nowemu partnerstwu ze Scanią mamy nadzieję, że przyszłość ta nadejdzie szybciej”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent