Bezemisyjne śmieciarki są dla Cure Waste Management wysokim priorytetem. Niedawno dostarczono pierwszy egzemplarz oparty na DAF FAN CF Electric z ładowaczem tylnym VDK. Przed końcem tego roku dołączy do nich kolejnych pięć pojazdów zasilanych przez baterie elektryczne. Łącznie zamówienie obejmuje sześć pojazdów z ładowaniem tylnym, siedem z ładowaniem bocznych oraz wariant do mycia naziemnych i podziemnych pojemników na odpady. Dostawą zajmuej się Truckland Eindhoven .
Cure Waste Management to partnerstwo gmin Eindhoven, Geldrop-Mierlo i Valkenswaard. Codziennie około 110 pracowników odbiera odpady z ponad 147 500 gospodarstw domowych. „Zrównoważony rozwój jest na pierwszym miejscu. Obecnie w użyciu są 43 pojazdy do zbiórki. Naszym celem jest posiadanie do 2030 roku floty w pełni elektrycznej” – mówi Patrick Buuts, menedżer ds. sprzętu w Cure.
Idealne rozmieszczenie baterii
W trakcie przetargu okazało się, że DAF jako jedyny w tamtym czasie potrafił fabrycznie dostosować rozmieszczenie akumulatorów do ładowarek bocznych. Patrick Buuts „Akumulator został przeniesiony z prawej strony do miejsca za kabiną, aby było miejsce na system ładowania. CF Electric był również dostępny z 10-tonową osią przednią, dzięki czemu uzyskaliśmy możliwie największą ładowność. Krótko mówiąc, podczas przetargu firma DAF okazała się odpowiednim partnerem”.
Pełny dzień odbioru bez dodatkowych opłat
Doświadczenia z elektrycznym CF Electric są pozytywne. Dzięki temu autu z funkcją załadunku tylnego Cure Waste Management może kontynuować zbiórkę przez cały dzień pracy trwający 8 godzin bez konieczności ponownego ładowania. W praktyce wydaje się, że pozostało od 40 do 50 procent pojemności baterii. Wystarczająco, aby także wieczorem wykonać zbiórkę przez kilka godzin. Patrick Buuts mówi „Zatem zasięg jest więcej niż wystarczający. Ładowarki boczne potrzebują trochę więcej energii. Około południa w pojazdach tych poziom naładowania akumulatora wynosi około 50 procent. Dzięki półgodzinnemu (szybkiemu) ładowaniu możemy naładować go do 70 procent na rundę popołudniową”. Cure Afvalbeheer korzysta z placu ładowania, który powstał we współpracy z firmą Heliox. Dostępnych jest sześć ładowarek o mocy 360 kW i jedenaście ładowarek o mocy 180 kW. Liczba punktów ładowania jest wystarczająca, aby naładować wszystkie elektryczne pojazdy DAF na czas i zgodnie z harmonogramem.
Szczególnie cicha jazda
DAF-y do zbiórki są wyjątkowo ciche. CF Electric charakteryzuje się nie tylko cichym napędem, ale też cichą zabudową. Ramiona kontenera i układ dociskowy ładowarek tylnych oraz mechanizm załadowczy ładowaczy bocznych napędzane są oddzielnym silnikiem elektrycznym, a nie silnikiem elektrycznym do jazdy. Patrkick Buuts dodaje „Pojazdy jako całość są bardzo ciche, co jest przyjemne dla kierowców i lokalnych mieszkańców”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent