Ciężkie samochody ratowniczo-gaśniczych na podwoziu Scania P450B6X6HZ XT z zabudową ze SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne sp. z o.o. dla Wojskowych Straży Pożarnych






23 grudnia bielska rodzinna firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne sp. z o.o. poinformowała, że do 3. RBLog przekazała trzy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, które trafiły na wyposażenie Wojskowych Straży Pożarnych.
Powyższe staanowi dowód nie tylko jakości produkowanych i dostarczanych przez firmę pojazdów ale również fakt, że Rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 września 2019 roku została ona wpisana do wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Do dzisiaj jest jedyną firmą branży pożarniczej na tej liście. Co więcej, na 200 podmiotów wpisanych na wspomnianą listę, zaledwie 35 jest przedsiębiorstwami prywatnymi.
Każdy z ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych został zabudowany na podwoziu Scania P450B6X6HZ XT, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem. W trzyosobowej, krótkiej, dziennej kabinie kierowca ma do dyspozycji czytelny, siedmiocalowy panel kontrolny informujący m.in. o poziomie środków gaśniczych w zbiornikach czy otwarciu skrytek lub podestów. Z przodu samochodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o sile uciągu 8165 kg, z liną o długości 30 metrów.
Zabudowa pożarnicza składa się z trzech modułów: sprzętowego, ze zbiornikami na środki gaśnicze oraz pompowo-sprzętowego. Szkielet pierwszego i trzeciego z modułów został wykonany ze spawanych profili aluminiowych z elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Ich poszycie zewnętrzne stanowią lakierowane blachy aluminiowe, a wewnętrzne blacha anodowana. W zabudowie jest pięć skrytek sprzętowych. Wszystkie są zamykane lekkimi aluminiowymi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi, z możliwością zamknięcia na klucz. Przy tym dach ma postać pokładu roboczego w wykonaniu antypoślizgowym, a prowadzi na niego lekka, aluminiowa drabinka, zamocowana z tyłu, po prawej stronie.
Sam moduł zbiorników zawiera: zbiornik na wodę o pojemności 10 065 litrów oraz zbiornik o pojemności 1030 litrów na środek pianotwórczy, zamontowany na ramie pomocniczej, w środkowej części nadwozia pożarniczego. Wykonano go z materiałów kompozytowych (GRP), a ma on wewnętrzne falochrony zabezpieczające przed przelewaniem przewożonej w nim cieczy.
W tylnej części zabudowy znajduje się zaś dwustopniowa autopompa pożarnicza Godiva P2A 6010. Jej wydajność wynosi 6150 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 447 l/min przy ciśnieniu 40 barów.
Samochód został także wyposażony w dwa działka wodno-pianowe sterowane za pomocą joysticków z kabiny. Zderzakowe działko wyróżnia wydajność 1600 l/min, natomiast główne, zamontowane na dachu osiąga wydajność 5000 l/min.
Na wyposażeniu znalazły sie także m.in. zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, z wężem wysokociśnieniowym o długości 65 metrów i prądownicą o wydajności 150 l/min. Ponadto samochód otrzymał dodatkowo inklinometr (wskaźnik przechyłu). Urządzenie to służy do pomiaru kątów nachylenia lub pochylenia.
Warto jeszcze dodać, że w 19 grudnia SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne sp. z o.o. poinformował, że dla jednostek Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej (WOP) dostarczyła siedem nowoczesnych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, tym razem na podwoziach Renault Midlum.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent