Bakery Van der Zee z Garijp we Fryzji wprowadziła do eksploatacji dwie ciężarówki Scania Hybrid. Są to dokładnie furgon P220 HEV i ciągnik P280 HEV. Oba auta są używane każdej nocy do dystrybucji pieczywa w supermarketach w północnych Niderlandach.
Piekarnia Van der Zee działa w Garijp od 1855 roku. Wszystko zaczęło się od małej wiejskiej piekarni, ale pod kierownictwem czterech pokoleń firma rozrosła się do nowoczesnej piekarni chlebowej zatrudniającej 55 pracowników i dysponującej własną flotą ośmiu ciężarówek. Podmiot nadal znajduje się we fryzyjskiej wiosce, w miejscu, w którym wszystko się zaczęło 168 lat temu. Dyrektor Atze van der Zee wskazuje ,,Pieczemy tu każdy rodzaj chleba, w tym fryzyjski bochenek cukru. We wczesnych godzinach rannych większość z nich trafia do supermarketów w prowincjach Groningen, Friesland, Drenthe i na polder Noord-Oost każdego ranka. Robimy to za pomocą trzech zestawów pod zabudowę i pięciu zestawów ciągnik-naczepa”.
Zrównoważony rozwój jako cel
Ciężarówki Van der Zee wytrzymują średnio dziesięć lat, co przy stosunkowo niskim przebiegu nie stanowi problemu. Atze van der Zee dodaje ,,Rocznie przejeżdżamy średnio 80 000 kilometrów, a ciężarówki w większości stoją w ciągu dnia. Inwestycja w dwie nowe ciężarówki jest więc inwestycją w przyszłość, bo za dziesięć lat świat będzie wyglądał inaczej. Naszym cel to robienie wszystkiego w sposób jak najbardziej zrównoważony. Biorąc pod uwagę inwestycję, w tej chwili nie uważaliśmy za odpowiedzialne przejścia na pojazd w pełni elektryczny. Ponadto potrzebujemy infrastruktury, aby móc ładować, a tej wciąż brakuje. Po intensywnym kontakcie z dilerem Scanii, Rinsmą, w pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się na pojazdy hybrydowe HEV. Dzięki temu możemy wjechać do centrum miasta zeroemisyjnie i spokojnie, by resztę trasy po prostu przejechać na dieslu. Ciężarówki ładują się same, między innymi poprzez odzyskiwanie energii hamowania. Tymi ciężarówkami na napędzie elektrycznym możemy przejechać około 20 kilometrów. Okazuje się, że wystarczy to na przykład do dostarczenia energii elektrycznej do pięciu supermarketów w Groningen”. Pierwsze doświadczenia pokazują, że użycie ciężarówek Scania Hybrid zmniejsza zużycie paliwa od 15 do 20%.
Umowa na naprawę i konserwację
Van der Zee prowadzi interesy z Rinsma Scania w Drachten od 2000 roku. „Zawarliśmy z Rinsma umowy na naprawy i konserwację naszych ciężarówek, więc nigdy nie ma niespodzianek. Wszystko załatwiają i utrzymują ciężarówki w jak najlepszym stanie, abyśmy mogli skupić się na pieczeniu chleba. W końcu to jest nasz zawód” – mówi Van der Zee.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent