Na targach IDEX 2023 w Abu Dhabi dział pojazdów specjalnych niemieckiego koncernu – Mercedes-Benz Special Trucks pokazał ciężarówki wojskowe dopasowane do potrzeb wymagających operacji oraz działania nawet w ekstremalnym otoczeniu klimatrycznym i terenowym – użytkowania w ekstremalnie wysokich temperaturach oraz ptrzy dużym zapyleniu piaskiem. Generalnie pojazdy te zostały skonfigurowane z myślą o trudnych wyzwaniach logistycznych i taktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem warunków eksploatacji panujących na Bliskim Wschodzie.

Ogółem potentat wystawił cztery auta. Żadne z nich nie było nowością jako taką, niemniej ciekawe były same eksponowane konfiguracje docelowe. Były to dokładnie:

  • 4-osiowe podwozie 4652 AK 8×8/4 ze wzmocnionym hakowym systemem załadowczym Hyva (Titan 30 65 SK), predestynowany do ciężkiego terenowego transportu materiałów i zastosowań terenowych. Jako opcję ładunkową wystawianoplatformę Bruns (AGPS 7500);

  • 3-osiowy Zetros 3351 A 6×6 jako klasyczne podwozie wsparcia logistycznego, z sześciobiegową automatyczną skrzynią przekładniową Allison 4500 SP i balonowymi terenowymi oponami w rozmiarze 525;

  • 3-osiowy Zetros 4042 AS 6×6 jako ciężki uterenowiony ciągnik siodłowo-balastowy, z podwójną wciągarką hydrauliczną firmy HPC (TLS 2.20), szczególnie dobrze nadający się do realizacji zadań transportowych o dużej ładowności;

  • 2-osiowy Unimog U 4000 z miękkim dachem, łączący między bardzo dobre właściwości terenowowe – mobilność taktyczną ze zredukowaną wysokością.

Niektóre pojazdy zostały specjalnie skonfigurowane do pracy w obszarach o suchym, gorącym i piaszczystym środowisku.

Franziska Cusumano, szef Mercedes-Benz Special Trucks & Custom Tailored Trucks, powiedziała „Bliski Wschód, Afryka Północna i wiele innych krajów afrykańskich to dla nas ważne regiony sprzedaży. Nasze dostosowane do potrzeb pojazdy z szeroką gamą rozwiązań partnerskich doskonale nadają się do różnorodnych zadań transportowych i pomocniczych. Niemal globalna dostępność części zamiennych i niemal globalna sieć serwisowa Mercedes-Benz oferują również wysoką wartość dodaną w zakresie naprawy i konserwacji pojazdów – a tym samym trwałe korzyści dla klientów”.

Indywidualne rozwiązania dla pojazdów

Na targach IDEX 2023 Mercedes-Benz Special Trucks zwracała przede wszystkim uwage, w jakim stopniu jego modele logistyczne i taktyczne spełniają wymagania poszczególnych zastosowań i zwiększają wydajność dzięki inteligentnym technologiom i rozwiązaniom. W tej sferze – dzięki poszerzonej i pogłębionej modularyzacji komponentowej – producent korzysta z szerokiej gamy wypróbowanych i przetestowanych standardowych części i komponentów z wariantów powstających na dużą skalę. Po dodaniu do tej bazy elementów różnicujących w postaci zazwyczaj specjalnego wyposażenia oraz niekiedy przygotowaniu specjalnych konfiguracji podwoziowych są kompletowane wysoce zindywudualizowane – spersonalizowane wersje terenowe i z kabinami opancerzonymi, z różnymi nadwoziami i konwersjami. Asortyment rozciąga się od terenowych ciężarówek Atego, Actros i Arocs, poprzez terenowe serie modeli Unimog i Zetros o dużej ładowności po ciągniki siodłowe z linii SLT – Actros SLT i Arocs SLT o dużej ładowności. Te pojazdy kołowe są zaprojektowane tak, aby mogły jak najszybciej i bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia w obszarze zastosowania na drogach i utwardzonych duktach oraz w bardzo wymagającym terenie i w różnych warunkach klimatycznych czy środowiskowych. W zależności od modelu, konkretna gama aut charakteryzuje się cechami wyposażenia, takimi jak mocne i trwałe silniki, napęd na wszystkie koła z pojedynczymi oponami, poprzeczne i międzyosiowe blokady mechanizmów różnicowych, system kontroli ciśnienia w oponach, możliwość przerzutu strategicznego w ładowniach samolotów i na platformach wagonów kolejowych, głębokość brodzenia do 1200 milimetrów, luk dachowy i wiele innych funkcji. W razie potrzeby pojazdy są również dostępne ze specjalnym wyposażeniem do zadań obronnych – na przykład z wojskowym jednokolorowym lub wielokolorowym kamuflażem oraz oświetlenie taktyczne i światła do jazdy w konwoju.

W pracach nad przygotowaniem takich wariantów Mercedes-Benz Special Trucks bazuje na wiedzy doświadczemiu zlokalizowanego w Azzakcji centrum Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks (CTT) w Molsheim. Odpowiada ono za tzw. specjalne przeróbki. Postawiło sobie za cel dostarczanie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb nawet w przypadku bardzo trudnych wymagań klientów – dla szerokiej gamy profili terenu, ekstremalnych temperatur i bardzo dużej zwrotności oraz dla ciężkich ładunków, nietypowych funkcji i różnych specjalnych życzeń. Przy czym w wybranych przypadkach przeróbek dokonują także podmioty zewnętrzne, z pełną autoryzacją Merecedesa – są to tzw. przeróbki uznane za fabryczne. Bazowo odpowiadają za nie dwie inne niemieckie niezależne firmy – Paul Nutzfahrzeuge GmbH z  Vilshofen an der Donau oraz Titan Spezialfahrzeuge GmbH

Mercedes-Benz Arocs 4652 AK 8×8/4

Zaprezentowany na targach IDEX 2023 typ Arocs 4652 AK 8×8/4 występuje w roli ciężkiego terenowego transportera wsparcia logistycznego z funkcją możliwości samodzielnego załadunku i rozładunku palet. Napędza go 6-cylindrowy, rzędowy, turbodoładowany, z chłodzeniem powietrza doładowującego, silnik wysokoprężny MB OM 473 o pojemności skokowej 15,6 litra. W wybranym tu nastawie spełnia on normę czystości spalin Euro 5 (możliwe normy emisji spalin Euro 3, 4 lub 5 do użytku w regionach o niższych wymaganiach w zakresie emisji lub gorszej jakości paliw lub pracy z paliwami NATO (F34/F63) oraz .uzyskuje moc maksymalną 380 kW/517 KM (możliwy nastaw do mocy maksymalnej 460 kW/625 KM) i maksymalny moment obrotowy 2600 Nm (możliwy do 3000 Nm). Z jednostką tą współpracuje skrzynia biegów Mercedes-Benz G 280-16/11.7-0.69 z systemem zautomatyzowanej zmiany przełożeń Mercedes-Benz Powershift 3. W rezultacie może ona zmieniać biegi albo w pełni automatycznie z maksymalnym odciążeniem kierowcy, albo opcjonalnie prowadzący może biegi zmieniać sam w trybie ręcznym. Moment obrotowy silnika jest przenoszony przez turbosprzęgło z retarderem (TRK). Jako połączenie hydrodynamicznegosprzęgła rozruchowego i retardera we wspólnym zespole umożliwia ono delikatne ruszanie i manewrowanie nawet przy dużym obciążeniu, przy wejściowych momentach obrotowych do 3000 Nm oraz wykorzystaniu pełnej mocy silnika aż do granicy siły pociągowej nawet na stromych odcinkach. Do tego „nie zużywa się” w porównaniu z konwencjonalnym sprzęgłem. Jako główny zwalniacz, TRK rozwija również wysoką, ciągłą moc hamowania 350 kW (476 KM). Wraz z mocnym hamulcem silnikowym o mocy do 475 kW/646 KM), TRK zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i chroni hamulce główne nawet przy bardzo dużych obciążeniach na długich zjazdach. Przy odpowiedniej prędkości obrotowej silnika sprzęgło hydrauliczne jest uruchamiane mechanicznie – szczególnie ekonomicznie i oszczędnie. Do tego samochód wyposażono wyłącznie w pojedyncze bezdętkowe opony o rozmiarach: na przedniej osi (16,00 R 20 Cross Country) i na tylnej osi (24,00 R 21 Cross Country). Powyższe zapewnia bardzo dobrą trakcję na miękkich nawierzchniach, takich jak piasek.

Warto wskazać, że pomimo iż – ze względu na montaż wysokich opon – kabina jest osadzona wysoko, to dodatkowo zamontowano tu kabinę długą i zarazem wysokowagonową – z podwyższonym dachem – typ StreamSpace L. Taka kompletacja, podkreślona jeszcze przez rodzaj założonego ogumienia – ewidentnie świadczy o przeznaczeniu auta bazowo dla odbiorców w państwach pustynnych – arabskich, gdy podczas eksploatacji problemem nie będzie się jawił przejazd pod drzewami czy wiaduktami/bramami z nisko poprowadzoną górną krawędzią. Niemniej, ten wzrost wysokości kabiny – i w efekcie wysokości całkowitej ciężarówki bez zabudowy (jako parametr wysokość mierzona do górnej powierzchni kabiny) przekłada się dużą ilość przestrzeni życiowej wewnątrz. Występuje tu więc kombinacja dwóch siedzeń i dwóch leżanek z tyłu, które po odpowiednim złożeniu da się w zamienić w 4-osobową ławkę. Tym samym kabina StreamSpace L oferuje miejsce dla łącznie sześciu osób wraz z wyposażeniem osobistym. To ostatnie pozostaje łatwo dostępne praktycznie w każdej chwili.

Wymiary 4-osiowego Arocsa 4652 AK 8×8/4 wynoszą (dł. x szer. x wys.) 10848 x 2600 x 3973 mm, przy rozstawie osi 5750 mm. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej określono zaś na 46000 kg, przy obciążeniach poszczególnych osi – przód 2×9000 kg, tył – 2×14000 kg. Natomiast dopuszczalna masa całkowita zestawu może dochodzić do nawet 250 000 kg (do 180 000 kg bez dodatkowej chłodnicy).

Poza tym specjalne wyposażenie, odpowiednie dla misji obronnych, obejmuje dużą zdolność przeprawiania się przez brody – przeszkody wodne oraz specjalne opcje przechowywania sprzętu. Do tego dochodzą: poprawiający właściwości terenowe półautomatyczny system kontroli ciśnienia w oponach z bezstopniową regulacją ciśnienia oraz przystawka odbioru mocy Mercedes-Benz 123–10c.

Pokazywany na wystawie egzemplarz Arocs 4652 AK 8×8/4 w formie zabudowy otrzymał dostarczony przez firmę Hyva hakowy system załadowczy Titan 30 65 SK, mogący operować ładunkami o masie do 30000 kg. W formie jednej z opcji ładunkowych pokazano specjalną platformę ładunkową AGPS 7500 firmy Bruns .Ta platforma pozostaje odpowiednia do transportu pojazdów o długości do 7 metrów, szerokości 2,6 metra i masie 22,5 tony, ale można ją też rozszerzyć do transportu pojazdów o szerokości do 3,4 metra. W rezultacie możliwy staje się wydajny transport kilku ciężkich pojazdów, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem, przez tylko jedną załogę. Ponadto, jeśli Arocs zostanie zaopatrzony w odpowiedni hak holowniczy, może holować przyczepy z dodatkowymi platformami.

Koncepcja Mercedes-Benz Zetros

Mercedes Zetros to obecnie jedyna zachodnioeuropejska ciężarówka z kabiną klasyczną – za silnikiem – tzw. kabiną typu amerykańskiego – proponowana zarówno na rynku zbrojeniowym, jak i cywilnym. I to właśnie ta klasyczna kabina, występująca wyłącznie jako długa, stanowi odróżniający atrybut tej serii aut. Kabina ta przyczynia się do lepszego- rozkładu obciążeń na osie – oraz umożliwia stosowanie wysokich zabudów specjalnych, których elementy mogą swobodnie znajdować się nad tą kabiną. Są to przykładowo wiertnice czy drabiny obrotowe albo podnośniki. W rezultacie – cechując się zredukowaną wysokością – Zetros lepiej nadaje się do przerzutu strategicznego w ładowniach samolotów czy na platformach wagonów oraz może lepiej operować w środowisku leśnym i przejeżdżać pod przeszkodami z nisko nad poziomem drogi poprowadzoną górną krawędzią.

Kolejna zaleta polega na znacznie zmniejszonych wibracjach i zredukowanym obciążeniu udarowym załogi pojazdu, co na wymagających odcinkach trasy umożliwia osiągnięcie wyższych prędkości, a tym samym większą wydajność transportu, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa ładunku i personelu. Ta koncepcja kabiny oferuje również łatwy dostęp do komory silnika, łatwe wsiadanie i wysiadanie, możliwość łatwego, szybkiego i bezpiecznego czyszczenia szyby przedniej, gdy się stoi na masce sinika, oraz – ze względu na brak potrzeby przechylania kabiny, zdecydowanie ułatwione wykonywanie czynności konserwacyjno-naprawczych silnika. Oznacza to też, że załoga i sprzęt mogą pozostać w kabinie nawet podczas pracy w komorze silnika, a zainstalowane tam funkcje, takie jak system komunikacji i dachowe stanowisko strzeleckie, mogą być nadal używane. Tym samym personel i materiały pozostają chronione przed brudem i czynnikami atmosferycznymi. Klasyczna kabina dla sił zbrojnych oznacza większą łatwość opancerzania czy w ogóle wprowadzania zamiennych kabin integralnie opancerzonych. Niemniej – z drugiej strony – pewną kwestią problematyczną może się okazać elektryfikacja – przód pojazdu pozostanie bowiem niewykorzystany, gdyż nie może w zastosowaniach wojskowych występować jako jeden z magazynów energii pokładowej, czy to w postaci pakietów akumulatorów, czy zbiorników na wodór.

Początkowo rodzina Zetros – dostępna od 2008 roku – była wyrobem nie tylko bardzo niszowym, ale i oferowanym zaledwie w dwóch wykonaniach – jak 2- lub 3 osiowe podwozia z napędem na ogól osi, w dodatku wyłącznie z jednym typem silnika. Z czasem doszły inne konfiguracje układu napędowego – bez napędu na przód – i ciągniki siodłowe oraz kabiny załogowe, czterodrzwiowe dla maksymalnie siedmiu osób, uzupełniające pierwotnie montowaną kabinę typu M z miejscem dla trzech osób. W rezultacie obecnie wszystkie Zetrosy są napędzane mocnym i wytrzymałym, 6-cylindrowym silnikiem rzędowym o pojemności skokowej 12,8 litra, dostępnym w klasach emisji spalin Euro 3 i 5, aby korzyści były jeszcze bardziej wszechstronne. Oprócz znanych wersji 4×4 i 6×6 ze stałym napędem na wszystkie koła, dostępne są teraz modele z konfiguracjami osi 4×2 i 6×4. Wzmocnione elementy układu napędowego umożliwiają uzyskanie masy całkowitej zestawu do 80 ton w przypadku podwozia 3-osiowego i do 120 ton w przypadku ciągnika z naczepą. Przy tym dopuszczalną masę całkowitą samych podwozi 3-osiowych można opcjonalnie zwiększyć do 40000 kg..Nowa generacja Zetrosa jest dostępna opcjonalnie z oponami pojedynczymi lub bliźniaczymi z tyłu..specjalnie zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom regionów o ograniczonej.

Mercedes promuje teraz ostatnią generację Zetrosa jako pojazdy powstałe dla regionów i słabiej rozwiniętej infrastrukturze oraz niższych wymaganiach dotyczących emisji, a tym samym stosowania niższych gatunków paliw.

Mercedes-Benz Zetros 3351 A 6×6

3-osiowy typ Zetros 3351 A 6×6 to klasyczne podwozie klasy wysokiej ładowności i wysokiej mobilności taktycznej, w dodatku z relatywnie mocnym silnikiem. Mercedes-Benz Special Trucks zwraca szczególną uwagę na jego dzielność terenową, w tym radzenie sobie z tradycyjnymi europejskimi bezdrożami, stromymi wzniesieniami oraz piaskiem, kurzem, zimnem i upałem. Przede wszystkim powyższe dotyczy wersji pojazdu z oponami bezdętkowymi w rozmiarze 525 w połączeniu z systemem automatycznej kontroli ciśnienia w oponach.

Podwozie zaprezentowane na targach IDEX 2023 napędza mocny, 6-cylindrowy silnik rzędowy OM 460 Euro 5 o pojemności skokowej 12,8 litra. Ta jednostka wysokoprężna rozwija – niezwykle w tej kompletacji imponującą – moc maksymalną 375 kW/510 KM oraz analogicznie bardzo wysoki maksymalny moment obrotowy, równy 2400 Nm. Napęd przenosi w pełni automatyczna skrzynia biegów Allison 4500 SP bez zwalniacza, zapewniająca jeszcze większą dynamikę pojazdu. Ta wprowadzona w 2021 roku sześciobiegowa skrzynia przekładniowa pozwala na szybsze, a jednocześnie łagodniejsze ruszanie i przyspieszanie bez przerw w przekazywaniu siły napędowej, dzięki w pełni automatycznemu doborowi biegów w wielu sytuacjach. To z kolei ułatwia kierowcom skuteczne i płynne prowadzenie pojazdu. Poza tym długa kabina M ze środkowym siedzeniem gwarantuje miejsce dla trzech osób.

Wymiary 3-osiowego Zetrosa 3351 A 6×6 są następujące – dł. x szer. x wys. – 9216 x 2800 x 2991 milimetrów, przy rozstawie osi 4450 milimetrów. Stosunkowo krótki rozstaw osi skutkuje większym kątem pochylenia i kątem rampowym, a tym samym optymalizuje prowadzenie w terenie. Dopuszczalną masę całkowitą określono na 33000 kg, przy naciskach na osie – przód 7500 kg, tył 2×13000 kg, a całkowitą masę zestawu na nawet 120 000 kg.

W formie zabudowy występuje tu odporna na skręcanie klasyczna skrzynia ładunkowa pochodząca z austriackiej wyspecjalizowanej firmy EMPL. Bazuje ona na centralnej podłużnej rurze nośnej, z jednej strony zwiększając odporność samochodu na skręcani i zginanie oraz mniej usztywniając podwozie, z drugiej powodując większe bezpieczeństwo zabieranych ładunków. Tak skonfigurowany Zetros 3351 A 6×6 nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań – czy to do transportu ludzi, materiałów czy kontenerów. W formie zabudowy możliwe są również na przykład zbiorniki na wodę lub paliwa.

Mercedes-Benz Zetros 4042 AS 6×6

Drugim z Zetrosów wystawianych na targach IDEX 2023 był ciężki uterenowiony ciągnik siodłowo-balastowy z naczepą – typ 4042 AS 6×6, występujący jako uzupełnienie gamy produktów dostępnej od 2022 roku. Jego 6-cylindrowy rzędowy silnik OM 460 Euro 3 o pojemności skokowej 12,8 l generuje moc maksymalną 310 kW/421 KM i maksymalny moment obrotowy /2100 Nm . Podwozie to wyposażono w przekładnię Mercedes-Benz G260-16/11,7-0,69 z suchym sprzęgłem dwutarczowym. Poza tym ciągnik ma założone pojedyncze bezdętkowe opony na osi przedniej i bliźniacze na osiach tylnego tandemu (14.00 R 20 Cross Country), zapewniające dobrą przyczepność na miękkim podłożu. Kabina M ze środkowym siedzeniem została zaś przeanaczona do zabrania 3 osób. Do tego specjalne wyposażenie egzemplarza zaprezentowanego na IDEX 2023, które jest istotne dla operacji obronnych, obejmuje nie tylko wysokie możliwości brodzenia, ale także specjalne opcje przechowywania wyposażenia i przystawki odbioru mocy Mercedes-Benz 131–2c

Wymiary 3-osiowego Zetrosa wynoszą (dł. x szer. x wys.) 8800 x 2550 x 3500 milimetrów przy rozstawie osi 4800 milimetrów. Dopuszczalną masę całkowitą samego auta określono na 40000 kg – 9000 kg nacisku na oś przednia i 32000 kg sumarycznego – 2×16000 kg – nacisku na osie tylnego tandemu. Dopuszczalna masa całkowita zestawu może z kolei dochodzić do 120000 kg.

Jako zabudowa pojazd otrzymał m.in. zestaw dwóch głównych zakabinowych wciągarek hydraulicznych TLS 2.20 firmy HPC o sumarycznej sile uciągu 2×20 ton oraz specjlane, wahliwe, 3m5-calowe siodło.

Unimog

Od lat ta rodzina średniotonażowych ciężarówek należy do z najbardziej rozpowszechnionych na świecie samochodów terenowych o dużej ładowności. Wynika to z jej solidności, niezawodności i trwałości. Na przykład w Tajlandii flota Unimogów jeździ po drogach od ponad 35 lat. Podstawę tych możliwości terenowych Unimoga U 4000 stanowi elastyczna rama z rurowymi belkami poprzecznymi. Gwarantuje ona niezbędną stabilność na drodze, a jednocześnie umożliwia pokonywanie zakrętów w terenie. Ważne są przy tym trzypunktowe mocowania kabiny, silnika, skrzyni biegów i nadwozia oraz specjalne zdefiniowane złącza dla osprzętu i nadwozi. Oznacza to, że możliwe są nawet ugięcia o 500 milimetrów. Oprócz tego osie portalowe przekładają się na bardzo duży prześwit. Oznacza to, że ciężarówka poradzi sobie nawet z nierównym terenem i przeszkodami o wysokości do pół metra. Dzięki redukcji piastach kół pełny moment obrotowy jest efektywnie przekazywany na podłoże – dla zwiększenia przyczepności w trudnym terenie. Koolejny atrybut to zdolność brodzenia do 1200 milimetrów i system kontroli ciśnienia w oponach. W rezultacie nie ma chyba bagnistego krajobrazu czy suchej pustyni, z którymi Unimog by sobie nie poradził. Tym samym serie modeli Unimog U 4000 i U 5000 pozostają praktycznie bezkonkurencyjne w swoim zakresie zastosowań w trudnych operacjach z dala od dróg i utwardzonych ścieżek. Obszary zastosowania obejmują organizacje pomocy wojskowej i humanitarnej, gaszenie pożarów lasów, pomoc w przypadku katastrof oraz prace serwisowe i konserwacyjne w trudno dostępnych miejscach. W połączeniu z wieloma wykwalifikowanymi producentami zabudów daje to całkowicie indywidualne rozwiązania systemowe.

Unimog U 4000 ze składanym dachem

Pojazd wystawiany na targach IDEX 2023 to sprawdzony Unimog U 4000 z dużym rozstawem osi. Ma on 4-cylindrowy rzędowy silnik OM 924 LA Euro 3 o pojemności skokowej 4,8 litra, rozwijający moc maksymalną 160 kW/218 KM i maksymalny moment obrotowy 810 Nm. Wymiary to – dł. x szer. x wys.) 5920 mm x 2336 mm x 2558 mm – przy rozstawie osi 3850 mm. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 9500 kg, przy maksymalnych obciążeniach osi – przedniej 4400 kg i tylnej 5300 kg.

Zasadniczy element dodany w tym aucie stanowi kabina ze składanym dachem. To stare rozwiązanie, praktykowane od niemal samego początku motoryzacji, w tym militarnej, Wyróżniało ono m.in. nasze Stary 66/660 czy Unimogi 821. W wersji przedstawionej na wystawie dach można złożyć, co zdecydowanie podnosi wszechstronność zastosowaniową samochodu. Wsuwane szyby w drzwiach da się wyjąć i schować w kabinie. Przednią szybę można złożyć do przodu. Pałąk bezpieczeństwa został zaś opcjonalnie zintegrowany z nadwoziem dla bezpieczeństwa załogi. Po zdjęciu dachu w formie brezentowej osłony kabiny kierowca i pasażer z przodu mają widoczność we wszystkich kierunkach ograniczoną jedynie przez nadwozie. Takie zmniejszenie wysokości pojazdu poprzez złożnie górnej partii kabiny ułatwia też transport drogą lotniczą lub pod pokładem na statkach. Ponadto pojazd nadaje się do niskich przejazdów, które w innym przypadku są nieprzejezdne dla pojazdów tej klasy masowej..

Mercedes-Benz Special Trucks oferuje więc klientom bardzo specjalne rozwiązanie dzięki składanemu dachowi dostępnemu dla tej serii modeli. Taki Unimog, z nieskrętną platformą oraz kabiną półwagonową z plandeką dachową to idealny wariant transportowy i logistycznym nadający się do przewozu zaopatrzenia do odległych obszarów o niewystarczającej lub zniszczonej infrastrukturze. Na platformie ładunkowej można też ustawić składane ławki do przewozu osób.

Tekst: Jarosław Brach 

Zdjęcia: Producent