Firma dm-drogerie markt GmbH + Co. KG zaopatruje swoje zakłady w Norymberdze ciężarówkami zasilanymi wodorem. W tym celu spedytor Amm, odpowiedzialny za logistykę we frankońskiej metropolii, wynajmuje od hylane cztery ciężarówki zasilane wodorem.
Ciężarówki „XCIENT Fuel Cell” producenta Hyundai umożliwiają bardziej zrównoważony transport ładunków po drogach. Nie tylko klimat korzysta na niestosowaniu paliw kopalnych, ale także najbliższe środowisko dzięki zmniejszeniu emisji. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem stacji tankowania wodoru firmy H2-MOBILITY w Erlangen. Cecha szczególna: gaz jest częściowo neutralny dla klimatu i lokalnie, z wykorzystaniem tzw. metody LOHC. Oprócz Spedition Amm, która jeździ dla dm, wśród klientów hylane są takie firmy jak DB Schenker, Hermes, Henkel, Spedition Koch oraz Wego Systembaustoffe i mitea.
Sara Schiffer, dyrektor zarządzająca hylane, powiedziała „Fakt, że w dostawach do oddziałów dm w Norymberdze firma spedycyjna Amm polega wyłącznie na ciężarówkach zasilanych wodorem, to wielki krok. Wykorzystanie czterech pojazdów w jednym miejscu pozwala zaangażowanym firmom sprawdzić, czy w normalnej eksploatacji wodór stanowi realną alternatywę dla konwencjonalnych napędów. Jesteśmy wdzięczni, że możemy wesprzeć ten pilotażowy projekt”. Stefan Raum z kierownictwa Amm GmbH & Co KG Spedition, dodał zaś „Zaopatrując rynki dm ciężarówkami zasilanymi wodorem, wraz z naszymi długoletnimi partnerami dm i DSV, chcemy nie tylko przyczynić się do dekarbonizacji, ale także odgrywać pionierską rolę w naszej branży, aby utorować drogę do pilnie potrzebnego ożywienia rynku. Napędy alternatywne są niezbędne do powstrzymania zwiększonej emisji gazów cieplarnianych”.
Finansowana pionierska działalność
Pojazdy Hylane zostały sfinansowane przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach dyrektywy w sprawie finansowania lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami oraz powiązaną infrastrukturą do tankowania i ładowania (KsNI). Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowane przez NOW GmbH, wnioski są zatwierdzane przez Federalny Urząd Transportu Towarowego. Kurt-Christoph von Knobelsdorff, dyrektor zarządzający (rzecznik prasowy) NOW GmbH, wskazał „Miasta i gminy stoją przed zadaniem uczynienia ruchu dostawczego zrównoważonym bez ograniczania ich funkcjonalności. Współpraca między hylane, Amm i dm-drogerie markt pokaże, w jakim stopniu można to łączyć z ciężarówkami na ogniwa paliwowe i ich specyficznymi zaletami, takimi jak m.in. krótkie czasy tankowania w codziennej eksploatacji. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w tę obiecującą współpracę!”
Specyfikacje ciężarówek
Pojazdy marki Hyundai typu „XCIENT Fuel Cell” mają zasięg około 400 kilometrów. Wodór jest przechowywany w siedmiu zbiornikach, które można w pełni zatankować w ciągu od ośmiu do 20 minut, w zależności od temperatury. Pojazdy zostały wyposażone przez Schmitz Cargobull w zabudowę furgonową z windą załadunkową, dzięki czemu spełniają codzienne wymagania. Aby zapewnić zaopatrzenie pojazdów w wodór, hylane nawiązał współpracę z firmą H2 MOBILITY. Przed przekazaniem go klientowi pojazd został sprawdzony technicznie przez firmę DEKRA Automobil GmbH. Eksperci przeprowadzą również główny przegląd i kontrolę bezpieczeństwa pojazdu.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent