Ładowność przyczepy dla nowej ciężarówki wynosi 1000 ton, a w przypadku pojazdów ciężarowych jeżdżących w zestawie możliwa jest całkowita masa zestawu znacznie przekraczająca 1000 ton. Ciężki ciągnik balastowy Mercedes-Benz dla firmy Viktor Baumann to pierwsza ciężarówka w serii Arocs z napędem na wszystkie koła i szeroką kabiną kierowcy. W fabryce Mercedes-Benz w Molsheim samochód ten otrzymał podstawowe wyposażenie wymagane od wariantu o dużej ładowności i do ekstremalnych zastosowań. Do tego firma Paul Nutzfahrzeuge przerobiła auto tak, by mogło otrzymać szeroką kabinę kierowcy. W przyszłości ta wyjątkowa wersje przyspieszy transformację energetyczną, transportując transformatory i wymienniki ciepła.
Leinfelden-Echterdingen / Wörth am Rhein – Mercedes-Benz Trucks przekazał firmie Viktor Baumann specjalnie przystosowaną ciężarówkę do transportu ciężkiego (SLT). Maksymalne obciążenie przyczepy nowego Arocsa SLT 4463 AS 8×6 wynosi 1000 ton. Do transportu tak szczególnie dużych i masywnych ciężarówka będzie współpracować z kilkoma sprzęgniętymi innymi ciężarówkami. Tzw. całkowita masa pociągu, czyli łączna masa pojazdów i ładunku, może bowiem znacznie przekraczać 1000 ton. Viktor Baumann GmbH specjalizuje się mianowicie w tego typu operacjach. W przyszłości to przedsiębiorstwo transportu ciężkiego będzie wykorzystywało specjalną ciężarówkę do przewozu m.in. transformatorów i wymienników ciepła. Arocs SLT 4463 AS 8×6 to także jedyny w tej serii samochód z napędem na wszystkie koła i z szeroką kabiną kierowcy. Zmodernizowana kabina BigSpace umożliwia dwuosobową obsługę podczas dłuższych operacji. Paul Nutzfahrzeuge podjął się tego ważnego kroku w procesie konwersji. We wdrażanie pojazdu zaangażowani byli też partnerzy kontraktowi Mercedes-Benz Trucks: firma RKG TruckService, zakład Mercedes-Benz Wörth i zakład konwersji Mercedes-Benz w Molsheim. Ronald Ott, dyrektor sprzedaży Mercedes-Benz Trucks&Fuso Germany, powiedział „Dzisiaj przekazujemy pojazd, który po kilku miesiącach przebudowy wyznacza nowe standardy w transporcie ciężkim. Dzięki doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych partnerów jesteśmy pewni, że ten ciężki samochód ciężarowy zrobi wrażenie na całej trasie i zapewni kierowcy bardzo wygodne miejsce pracy”. Matthias Kirschner, menedżer floty w Viktor Baumann, wskazał „Mając we flocie taką ciężarówkę, praktycznie nie ma już dla nas nic, co byłoby dla nas za duże lub za ciężkie. Firmy zajmujące się przeróbkami wykonały tutaj świetną robotę i umożliwiły wszystko, czego chcieliśmy”.
Specjalny wariant do ciężkich zadań
W ekstremalnie ciężkich zastosowaniach firmy Baumann dwie, trzy lub więcej połączonych ze sobą ciężarówek ciągnie od przodu wieloosiową platformę, taką jak naczepa niskopodwoziowa lub zbiornik, podczas gdy inna ciężarówka pcha ten zestaw od tyłu. Z przyczepą o masie do 1000 ton na haku, nowy Arocs SLT 4463 AS 8×6 jest przeznaczony jako ostatni pojazd ciągnący, a tym samym jako element łączący z przyczepą. Transport takich ładunków jest niezbędny np. w celu dowiezienia na miejsce przeznaczenia ciężkich, niepodzielnych ładunków, takich jak wymienniki ciepła czy transformatory mocy.
Pojazd ten miał już fabrycznie wzmocnioną ramę i odpowiedni układ napędowy. Dzięki zmodernizowanej osi prowadzącej, zamontowanym wysokowydajnym sprzęgom z przodu i z tyłu oraz wytrzymałemu urządzeniu do zmiany biegów stworzono wymagania techniczne dla ciężkich zastosowań w fabryce ciężarówek Mercedes-Benz w Molsheim. Aby uzyskać większy nacisk na koła i tym samym zwiększyć przyczepność, producent pojazdów specjalnych z Dolnej Bawarii – Paul zainstalował zaś tzw. platformę balastową firmy Greiner. Zespół z Vilshofen an der Donau przeprowadził również szeroko zakrojoną konwersję na szeroką kabinę kierowcy.
Przekazanie firmie specjalizującej się w pojazdach ciężkich – Viktor Baumann GmbH
W połowie października 2023 roku, prawie rok po wyprodukowaniu oryginalnego pojazdu, specjalnie przerobiona ciężarówka wróciła do Wörth am Rhein. W samą porę na przekazanie specjaliści z TÜV zatwierdzili ten pojazd specjalny w drodze odbioru indywidualnego zgodnie z §13 EG-FGV. Pojazd jest też natychmiast gotowy do użycia i po przekazaniu jedzie wzdłuż Renu do siedziby Viktora Baumanna pomiędzy Bonn a Kolonią.
Dzięki ponad 130-letniemu doświadczeniu Baumann to jeden z wiodących specjalistów w dziedzinie ciężkich pojazdów w Niemczech. W siedzibie firmy zespół już planuje nadchodzące transporty z nowym, mocnym uzupełnieniem floty. Przyszłe trasy obliczane są co do centymetra, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych punktów, takich jak mosty, wiadukty, ostre zakręty czy wzniesienia. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń nowy, 625-konny Mercedes-Benz Arocs SLT 4463 AS 8×6 już wkrótce po raz pierwszy będzie poruszał się nocą w systemie transportowym o masie do ponad 1000 ton.
Szczegółowe kroki konwersji
W największym zakładzie przebudowy Mercedes-Benz Trucks specjalne życzenia klientów realizuje organizacja biznesowa Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks (CTT). W fabryce w Molsheim we Francji pojazd otrzymał oś pchaną ze wspomaganiem trakcji poprzez kontrolę odciążenia i tym samym stał się czteroosiowym pojazdem 8×6. Ponadto zmodernizowano sprzęg z przodu, urządzenie do zmiany przełożeń o dużej wytrzymałości i sprzęgi o dużej wytrzymałości do przyczep, w tym sprzęg do dużych obciążeń Rockinger Type 56e, a z tyłu sprzęg przyczepowy Rockinger Type RO58 o bardzo dużym uciągu, gdyż dla zestawów/ładunków o masie 1000 ton, który można zamontować w razie potrzeby. Nie zabrakło także ramy SLT za kabiną kierowcy z dodatkowym układem chłodzenia, 900-litrowym zbiornikiem paliwa oraz układem hydraulicznym do sterowania przyczepą. Po około 14 tygodniach stworzono warunki wstępne dla ciężkiego ciągnika i zakończono przebudowę w Molsheim.
Jako ważny partner Mercedes-Benz Trucks, Paul Nutzfahrzeuge GmbH zajmuje się konstrukcją i przebudową pojazdów użytkowych oraz dostarcza rozwiązania dla pojazdów specjalnych. W ciężkiej ciężarówce firmy Baumann zespół zajmujący się konwersją Paula wymienił kabinę kierowcy StreamSpace o szerokości 2,3 metra na szeroką kabinę kierowcy BigSpace o szerokości 2,5 metra. Nowa kabina posiada mały tunel silnika o wysokości około 100 mm, aby nie przekroczyć dopuszczalnej wysokości całkowitej pojazdu, wynoszącej cztery metry. W tym celu pojazd obniżono również z przodu. Podczas wymiany kabiny należało jeszcze wyregulować całe wyposażenie wewnętrzne, takie jak tablica rozdzielcza, łóżko i szuflady. Paul zainstalował także za kabiną kierowcy dodatkową wieżę ze schowkami i zamontował platformę balastową. Łącznie Paul zamontował lub wymienił około 9500 nowych części. Do tego specjalnego zamówienia wykorzystano jak najwięcej komponentów serii Mercedes-Benz Trucks, aby zachować charakter i właściwości ciężarówki z gwiazdą. Wdrożenie tych etapów konwersji zajęło około czterech miesięcy.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent