Chain Logistics odebrała dostawę samochodu Scania P360 4×2 HEV . Dla firmy z Uden to pierwszy krok w kierunku uczynienia floty 35 jednostek taboru bardziej zrównoważoną. Dyrektor Rob Jansen mówi „Jako przedsiębiorstwo społeczne mamy ambicję, aby w ciągu dziesięciu lat jeździć całkowicie bezemisyjnie”.
Chain Logistics traktuje osobiste zaangażowanie jako rzecz oczywistą. Ta rodzinna firma, która od półtora roku mieści się w budynku całkowicie neutralnym energetycznie, oferuje stałą pracę osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Osoby te są przeszkolone w zakresie logistyki. Inną ważną częścią misji firmy „znaczący biznes” jest uczynienie floty pojazdów bardziej zrównoważoną. W tym celu dostawca usług logistycznych współpracuje ze Scanią.
Most za daleko
Hybrydowo-elektryczny ciągnik 4×2 z serii P łączy w sobie akumulator o pojemności 30 kWh z 9-litrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 360 KM, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z zasięgu i elastyczności. Jansen wyjaśnia, że napęd w pełni elektryczny to wciąż o jeden most za daleko. „Gdy tylko zasięg jest wystarczający do naszej pracy, jesteśmy w czołówce kupujących również elektryczne ciężarówki. Ale często zdarza się, że jedziemy do Mediolanu lub Szwecji, a to wciąż zbyt duże wyzwanie dla obecnego pokolenia”. Niemniej Chain Logistics bacznie obserwuje rozwój sytuacji. Ten innowacyjny podmiot traktuje jazdę hybrydową jako test i obecnie wraz ze Scanią pracuje nad dziesięcioletnim planem stworzenia floty całkowicie bezemisyjnej.
Znaczenie społeczne
Dla Jansena uzasadnienie biznesowe Scanii HEV było podporządkowane interesowi społecznemu. „Uważamy, że wnoszenie pozytywnego wkładu w otaczający nas świat jest bardzo ważne. Przy obecnych cenach paliw można przypuszczać, że inwestycja najprawdopodobniej się zwróci. Ale gdyby tak nie było, podjęlibyśmy ten krok. Mamy ambicję, aby w ciągu dziesięciu lat jeździć całkowicie bezemisyjnie”.
Dobre relacje
Aby jak najlepiej wykorzystać technologię hybrydową, kilku kierowców Chain Logistics przechodzi odpowiednie szkolenie. W tym celu Chain Logistics zawarł umowę – kontrakt obsługowo-naprawczy w zakresie konserwacji. Według Jansena dobre relacje ze Scanią wyjaśniają, dlaczego większość floty składa się z aut tej szwedzkiej marki. „Możesz jeździć pięknym samochodem, ale jeśli kontakt z dealerem nie będzie dobry, marka Cię odrzuci. Ludzie w Scanii myślą podobnie i zawsze nas wspierali. To jest bardzo doceniane”.
Pełen pakiet
Chain Logistics, założony 22 lata temu po przejęciu firmy kurierskiej, oferuje kompleksowy pakiet usług logistycznych, od transportu, magazynowania i montażu po wsparcie zakupowe. Zatrudnia 85 pracowników, z których większość to kierowcy i montażyści, a obszarem roboczym jest cała Europa. Jansen podsumowuje „Dzięki wszystkim usługom pod jednym dachem jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązanie. Klienci to lubią”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent