Trzy dwuosiowe samochody eActros 300 z napędem akumulatorowym przekazane dostawcy usług logistycznych DSV do operacji dystrybucyjnych. Wdrożenie – dostawy do 15 oddziałów firmy drogeryjnej „dm” w Bonn

W swoich operacjach dystrybucyjnych DSV polega na Mercedes-Benz eActros. Firma logistyczna z siedzibą w Weilerswist na zachód od Bonn dodała do swojej floty trzy pojazdy. Elektryczne ciężarówki z zabudową do przewozu ładunków suchych zaopatrują 15 oddziałów firmy drogeryjnej „dm” na terenie miasta Bonn. Baterie auta są ładowane w bazie DSV na koniec każdego dnia. Ronald Ott, szef sprzedaży Mercedes-Benz Trucks Germany & FUSO, Daimler Truck AG, ocenił „DSV to globalna firma transportowo-logistyczna, a Mercedes-Benz Trucks to wieloletni partner w zakresie mobilności. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że DSV polega również na pojeździe naszej firmy przy wdrażaniu alternatywnych napędów i że wspólnie zmierzamy w kierunku bezemisyjnej przyszłości”.Peter Fog-Petersen, wiceprezes wykonawczy DSV Road DACH, dodał „Ta innowacyjna rozbudowa floty to kolejny krok w kierunku odpowiedzialnych i zrównoważonych logistycznych łańcuchów dostaw. Jest to zadanie, które konsekwentnie realizujemy jako firma oraz z naszym wieloletnim partnerem dm. W Bonn używamy największej spójnej floty eActrosów do dostaw do oddziałów”. Christian Bodi, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za logistykę w dm , wskazał zaś „Dzięki przyjaznym dla środowiska dostawom do sklepów dm w Bonn przy użyciu trzech ciężarówek eActros, wzmacniamy własne zaangażowanie w przyszłościową i zrównoważoną logistykę transportu w dm. Wspólnie z naszym partnerem DSV postawiliśmy sobie za cel zaopatrywanie całkowicie bezemisyjnie naszej sieci oddziałów w rejonie miasta Bonn, od centrum dystrybucyjnego Weilerswist do naszych sklepów dm”.

eActros do operacji dystrybucyjnych

Elektryczny Mercedes-Benz eActros do ciężkich zadań dystrybucyjnych zjeżdża z linii produkcyjnej w zakładzie w Wörth od 2021 roku. Akumulatory eActrosa są dostępne jako trzy (eActros 300) lub cztery moduły (eActros 400), z których każdy ma zainstalowaną pojemność 112 kWh. Wyposażony w cztery akumulatory, eActros 400 wykazuje zasięg do 400 kilometrów. Serce technologiczne tej elektrycznej ciężarówki stanowi jednostka napędowa, na którą składają się sztywna oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi oraz dwubiegowa przekładnia. Dwa chłodzone cieczą silniki zapewniają ciągłą moc wyjściową 330 kW i moc szczytową 400 kW. Ponadto energię elektryczną można odzyskać za pomocą rekuperacji podczas przewidywanej jazdy.

eConsulting: eActros jako zintegrowane rozwiązanie obejmujące dostosowane usługi konsultingowe

Niezależnie od technologii napędu, każda inwestycja w pojazd użytkowy musi się opłacać firmom transportowym w ich codziennej działalności. Ponadto należy z wyprzedzeniem wyjaśnić całą serię pytań, szczególnie w przypadku w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych: Na jakich trasach mogę korzystać z pojazdów elektrycznych? A co z infrastrukturą ładowania? Jakich środków strukturalnych i inwestycji można się spodziewać w zakresie ładowania w bazach? Dlatego tym ważniejsze jest nie tylko sprzedawanie klientom elektrycznej ciężarówki, ale także towarzyszenie im w drodze do elektryfikacji ich floty. W końcu e-mobilność to coś więcej niż tylko nowy układ napędowy.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent