15 marca komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu zatwierdziła ustawę o wartości 25 mln EUR na zakup drugiej transzy transporterów opancerzonych (GTF) w klasie ładowności 15 ton (ZLK 15t). Oznacza to, że dostawę 230 dodatkowych GTF ZLK 15t można zamówić u producenta Iveco Defence Vehicles. Wartość zamówienia określono na 196,2 mln EUR, które zostanie sfinansowane z planu indywidualnego.
W styczniu 2021 roku Bundeswehra zawarła ramową umowę z Iveco na zakup w okresie do 2028 roku do 1048 sztuk GTF 15t. Do tego czasu – w okresie od 2013 do 2020 roku – Iveco dostarczyło już 146 GTF ZLK 15t. Pierwsza transza z umowy ramowej na 224 ciężarówki o wartości 182,8 mln EUR została uruchomiona po zawarciu umowy. Pojazdy trafią do wojska do 2025 roku. Dostawa drugiej transzy nastąpi w 2025 roku. i powinna zostać zakończona do 2027 roku. To pozostawia kolejne 594 GTF ZLK 15t, które można zamówić do 2028 roku.
Według Iveco seria taktycznych pojazdów wojskowych 8×8 Trakker jest dostarczana w pięciu różnych konfiguracjach i nadaje się do transportu 20-stopowych kontenerów ISO i nadwozi wymiennych. Niektóre pojazdy są również wyposażone w żurawie hydrauliczne i systemy wciągarek, wyznaczając nowy standard w rodzinie GTF Bundeswehry.
Oprócz Iveco jako głównego wykonawcy, najważniejszymi podwykonawcami są Krauss-Maffei Wegmann, Empl Fahrzeugwerk, Palfinger, Rotzler Germany oraz OSW Technische Dokumentation Verlag. Według informacji Iveco, wszystkie pojazdy spełniają najnowszą normę emisji spalin Euro 6, są przystosowane do zasilania jednolitym paliwem pola walki i mają integralnie opancerzoną długą kabinę kierowcy (KMW) o najwyższym standardzie ochrony. Ta ochrona dotyczy zarówno sfery balistycznych, jak i skutków wybuchów wywołanych przez miny oraz IED i NBC. Kabiny oferują też wysoki poziom komfortu załogi i są zaprojektowane tak, aby pomieścić różnorodne nowoczesne wojskowe systemy łączności i dowodzenia.
Według BMVg w wersji podstawowej dostarczonych zostanie osiem pojazdów. 80 ciężarówek zostało także zaopatrzonych w zawieszenie pneumatyczne na dwóch tylnych osiach. 125 pojazdów będzie wyposażonych we wciągarkę, a 17 we wciągarkę i żuraw załadunkowy.
GTF są zoptymalizowane do wszystkich wojskowych zadań transportowych, nawet w trudnym terenie. Plan zakłada doposażenie w pierwszej kolejności jednostek i związków Bundeswehry wchodzących w skład natowskich sił szybkiego reagowania – Sił Odpowiedzi NATO (NRF).
To ponowne zamówienie na GTF nie spowoduje dodatkowego odpływu środków w roku budżetowym 2023. Można to osiągnąć albo poprzez przyspieszenie bieżącej produkcji, albo przyspieszenie rozpoczęcia dostaw drugiej transzy. Po doświadczeniach ubiegłego roku, kiedy nie udało się wydać prawie dwóch miliardów EUR z funduszy inwestycyjnych, powinno to być możliwe ze względów budżetowych.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent