Uruchomienie ruchu bezzałogowych ciągników dalekiego zasięgu KAMAZ po autostradzie federalnej M-11 Newa miało miejsce w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu 2023. Rozpoczęcie ruchu bezzałogowych ciężarówek KAMAZ na autostradzie M-11 do transportu ładunków na trasie St. Petersburg – Moskwa – St. Petersburg stało się pierwszym etapem projektu „Bezzałogowe Korytarze Logistyczne”. Przez cały rok autostradą kursuje sześć cyfrowych ciągników liniowych KAMAZ, które w składzie pociągu drogowego z naczepą realizują transport ładunków pomiędzy obydwoma miastami.

Pojazdy bazują na ciągniku dalekobieżnym KAMAZ-54901. Model ten jest wyposażony w systemy łączności, nawigacji, wizji technicznej oraz przetwarzania informacji przychodzących. Sterowanie układem hamulcowym, kierowniczym, silnikiem i automatyczną skrzynią biegów odbywa się za pomocą magistrali elektronicznej.

Ruch pojazdów wysoce zautomatyzowanych na autostradzie M-11 został uruchomiony w czerwcu 2023 roku w ramach wprowadzonego eksperymentalnego reżimu prawnego (EPR) dla bezzałogowych pojazdów towarowych. Celem uruchomienia jest przeprowadzenie testów badawczych samochodów zrobotyzowanych na drogach publicznych, testowanie algorytmów, przepływów ładunków i cech organizacyjnych obsługi samochodów zrobotyzowanych. Podczas jazdy, zgodnie z programem EPR, w kokpicie drona znajduje się inżynier testowy, gotowy do przejęcia kontroli w sytuacjach awaryjnych.

Maszyny obsługiwane są przez spółkę zależną giganta samochodowego NATCAR i kursują pomiędzy terminalami logistycznymi w Moskwie i Sankt Petersburgu. Całkowita długość trasy wynosi 650 km. Szacowany czas jazdy na odnicku 350 km wynosi około 5 godzin.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent