Zabudowa chłodnicza z agregatem chłodniczym zasilanym akumulatorem i osią naczepy z rekuperacją energii dla przyjaznego dla środowiska transportu towarowego.
– z homologacją typu dla tego modelu naczepy
– do 100%* oszczędności paliwa i emisji CO2*
– 5% mniej paliwa dla całego zestawu w praktyce z ciągnikiem siodłowym z silnikiem Diesla
– pełna ładowność – miejsce na skrzynię paletową (36 europalet)
Zaostrzenie przepisów dotyczących emisji. Od 2025 roku w licznych dużych miastach wiele operacji transportowych będzie możliwe tylko w „strefach zerowej emisji”. Schmitz Cargobull opracował więc w pełni elektryczną naczepę chłodnię S.KOe COOL z elektryczną osią napędową secjalnie do dostaw bezemisyjnych.
100% wydajności – 0 emisji
Całkowicie elektryczna naczepa chłodnicza S.KOe COOL została wyposażona we w pełni elektryczny agregat chłodniczy ze zintegrowaną elektroniką zasilającą, układ akumulatorów i e-oś, dzięki czemu działa bezemisyjnie. Zelektryfikowana naczepa jest również wyjątkowo cicha, co na obszarach miejskich umożliwia realizację dostaw wczesnym rankiem i późnym wieczorem.
Elektryczny agregat chłodniczy S.CU ep85 przeznaczono do chłodzenia i ogrzewania ładunków bez generowania jakichkolwiek emisji. Oferuje on moc chłodzenia do 15 800 W i moc grzewczą do 10 500 W. Akumulatory w podwoziu zastępują zbiornik oleju napędowego oraz oferują klientom możliwość zainstalowania dodatkowej klatki paletowej z miejscem na 36 europalet. Ładowność w pełni elektrycznej zabudowy chłodniczej z akumulatorem i elektryczną osią jest mniej więcej taka sama, jak ładowność naczepy chłodniczej z jednostką wysokoprężną. Dodatkowy ciężar akumulatora we w pełni elektrycznej naczepie chłodni jest prawie całkowicie równoważony przez usunięcie generatora.
Zelektryfikowana oś naczepy Schmitz Cargobull odzyskuje energię między innymi podczas hamowania, w ten sposób wydłużając czas pracy agregatu chłodniczego lub skracając czas ładowania akumulatora przez sieć energetyczną. Zmniejsza to też czas oczekiwania w centrach dystrybucyjnych. Inteligentna funkcja zarządzania ładowaniem akumulatora zapewnia, że poziom naładowania akumulatora pozostaje na jak najwyższym poziomie, aby zapewnić większą niezawodność podczas postoju naczepy, na przykład w korku.
Dzięki trzem predefiniowanym trybom (ECO, STANDARD i SAFE) naczepa może być optymalizowana pod kątem warunków użytkowania i celów klienta. Tryb ECO gwarantuje maksymalną efektywność energetyczną i kosztową podczas transportu chłodniczego. Tryb STANDARD daje ekonomiczną ochronę przed zepsuciem ładunku, podczas gdy tryb SAFE oznacza maksymalną ochronę przed zepsuciem. Tryby można wybierać za pomocą wyświetlacza i klawiatury na transportowym agregacie chłodniczym lub za pośrednictwem portalu i aplikacji TrailerConnect®.
Wydajność generatora zelektryfikowanej osi jest dokładnie dopasowana do wymagań agregatu chłodniczego. System w pełni zintegrowano z systemem telematycznym Schmitz Cargobull, za pośrednictwem portalu telematycznego umożliwiając monitorowanie odpowiedniego stanu systemu, takiego jak poziom naładowania akumulatora, pozostały zasięg i pozostały czas ładowania.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent