Od teraz w Holandii istnieje możliwość nauki jazdy elektryczną ciężarówką. Firma Bbraker Transportcollege BV z Hazerswoude niedawno oddała do użytku pierwszą elektryczną ciężarówkę szkoleniową Volvo FH Electric i dlatego jest gotowa do „ekologicznego” szkolenia nowej generacji kierowców ciężarówek.

Coraz popularniejsza staje się jazda na napędzie elektrycznym, także w transporcie. Wraz z pojawieniem się stref zeroemisyjnych na obszarach śródmiejskich i celami zrównoważonego rozwoju, do których przywiązany jest sektor, rośnie liczba elektrycznych ciężarówek na drogach. Wymaga to nowego podejścia w szkoleniu kierowców zawodowych.

Szkolenie „zielone” z pierwszą elektryczną ciężarówką szkoleniową w Holandii

Wout Beerder, dyrektor Beerder Transportcollege BV, ocenia „Dużo pracujemy dla agencji rządowych, takich jak gminy i województwa. Tam, gdzie kiedyś w przetargach na szkolenie kierowców wiodąca była jakość i cena, obecnie na pierwszym miejscu znajduje się ekologizacja. Kupując ciągnik Volvo FH 4×2 Electric, weszliśmy na ścieżkę „ekologicznych” szkoleń. Za pośrednictwem Krajowej Agencji Transportu Drogowego i Centralnego Biura Umiejętności Jazdy (CBR) rozumiemy, że uruchomiliśmy pierwszą elektryczną ciężarówkę szkoleniową w Holandii, a może nawet na świecie”.

Volvo FH Electric jest używane jako ciągnik siodłowy do szkoleń w zakresie prawa jazdy CE, szkolenia przypominającego o Kodeksie 95, a ostatecznie będzie również służyć do szkoleń w ranach zestaów LHV .„Szkolimy u nas nową generację kierowców. Dobrze jest móc od razu zapoznać ich z elektrycznym układem napędowym.”

Ciężarówka jest w użyciu już od kilku tygodni i reakcje są bardzo pozytywne. „Uczniowie reagują entuzjastycznie, gdy mogą brać lekcje na pojeździe elektrycznym, a nasz nowy pojazd dydaktyczny też cieszy się dobrą oceną w naszym regionie. To ulga dla mieszkańców dzielnic, przez które przejeżdżamy:. Ponieważ samochod jest cichy, podczas szkolenia w zakresie jazdy nim zwraca się szczególną uwagę na to, aby być widocznym dla niechronionych użytkowników dróg.

Stacja ładowania na miejscu jest tak usytuowana, że po każdej lekcji należy świadomie odłączyć naczepę, zanim będzie można ponownie załadować ciężarówkę. W ten sposób uczy się procesu ładowania. Beerder podsumowuje „Podczas szkolenia odświeżającego Kodeks 95 do ciężarówki wsiadają oczywiście także kierowcy, którzy od wielu lat jeżdżą na oleju napędowym i początkowo są sceptycznie nastawieni. Jednak jak dotąd żaden kierowca po dniu praktycznym nie wyraził się negatywnie o jeździe na napędzie elektrycznym. Istnieją już także studenci nauki jazdy, którzy wyraźnie proszą o lekcje na napędzie elektrycznym. W przyszłym roku chcemy poszerzyć naszą flotę o elektryczny samochód ciężarowy Volvo ze skrzynią ładunkową, abyśmy mogli oferować bezemisyjne szkolenie w zakresie prawa jazdy kategorii C”.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent