Scania wykorzystuje ogniwa akumulatorowe szwedzkiego producenta Northvolt, które mają pojemność na 1,5 mln. km jazdy ciężarówką. Do tego ślad CO2 tych akumulatorów wynosi około 1/3 w porównaniu do porównywalnych akumulatorów stosowanych w ciężarówkach.
Jedną z głównych zalet akumulatorów Scania są właściwości ładowania. W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań akumulatorowych, akumulatory Scanii można wielokrotnie ładować do 100% bez wpływu na ich żywotność. Mają one prostą krzywą ładowania, co oznacza, że ładują się z tą samą szybkością, gdy są prawie całkowicie naładowane, i gdy są bliskie całkowitego rozładowania. Płaska krzywa ładowania zapewnia przewidywalny czas ładowania, a długa żywotność baterii gwarantuje niski całkowity koszt posiadania. Scania osiągnęła te rzadkie właściwości, zapewniając, że akumulatory zawsze mają odpowiednią temperaturę roboczą. Razem z Northvolt Scania dostosowała technologię akumulatorów do ciężkich pojazdówz akumylatorami o dużej pojemności pod kątem tak zwanego współczynnika C (prądu, którym akumulator jest ładowany i rozładowywany). Fredrik Allard, starszy wiceprezes i dyrektor ds. e-mobilności w Scanii, wyjaśnia „Wierzymy, że wyzwania związane z ładowaniem staną się mniej problematyczne, gdy ludzie dowiedzą się więcej o tym, jak akumulatory działają w rzeczywistości. Kiedy analizujemy wzorce działania klientów, często okazuje się, że zdecydowana większość ma cały asortyment, jakiego potrzebuje, nawet przy dużej marży. Ciężarówki budowlane i inne typy długich podwozi często pokonują mniej niż 200 km dziennie podczas jazdy po obszarach miejskich. Jeśli będą ładować pod adresem domowym i łączyć się z Scania Payment Access w celu ładowania zapasowego, zasięg nie będzie dla nich problemem”.
Przejście na zrównoważony transport, wolny od paliw kopalnych i zerową emisję gazów cieplarnianych to ciągły proces, w którym ważną rolę odgrywają czołowi dostawcy, tacy jak Scania. Podmiot wierzy, że nadchodzi zdecydowana zmiana, początkowo w Europie i USA. Będzie to wynikać z połączenia wymagań klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju branży transportowej, bardziej rygorystycznych przepisów oraz faktu, że oczekuje się, że elektryczne ciężarówki będą zapewniać neutralne pod względem kosztów – lub nawet niższe – koszty przewozu w porównaniu z ciężarówkami z silnikiem Diesla. Frederik Allard dodaje „Zainteresowanie rozwiązaniami akumulatorowo-elektrycznymi jest ogromne; wszędzie widzimy potencjalnych klientów. To, że niektórzy zachowują ostrożność i ograniczają się do zamówienia do swojej floty kilku ciężarówek, jest całkowicie zrozumiałe, gdyż chcą najpierw zebrać doświadczenie. Jednak dzięki naszemu rosnącemu portfolio produktów i rozwijającej się infrastrukturze ładowania cel Scanii, jakim jest sprzedaż w Europie do 2030 roku 50% elektrycznych ciężarówek, jest z pewnością w zasięgu ręki”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent