Torc Robotics, niezależna spółka córka Daimler Truck AG i pionier w komercjalizacji technologii pojazdów autonomicznych, ogłosiła niedawno, że podpisała umowę nabycia Algolux Inc. Torc przejmuje Algolux za wielokrotnie nagradzaną własność intelektualną i wiedzę specjalistyczną w dziedzinie widzenia komputerowego i uczenia maszynowego.

Joanna Buttler, szef Autonomous Technology Group w Daimler Truck AG, stwierdziła „Na ścieżce do komercjalizacji naszego autonomicznego Freightlinera Cascadia, z wirtualnym kierowcą Torc, nigdy nie przestajemy poprawiać bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że dzięki swoim zdolnościom percepcyjnym Algolux może zbliżyć nas o krok do osiągnięcia naszego celu, jakim jest bezpieczne i niezawodne wprowadzenie w ciągu tej dekady autonomicznych ciężarówek poziomu SAE 4 do produkcji seryjnej w USA”.cPeter Vaughan Schmidt, dyrektor generalny Torc, ocenił „Cieszymy się, że możemy powitać firmę Algolux w rodzinie Torc. Technologia Algolux, będąca połączeniem głębokiego uczenia się, wizji komputerowej i obrazowania obliczeniowego, pomoże Torc wzmocnić kluczowe możliwości w kierunku naszej komercjalizacji autonomicznych pojazdów ciężarowych poziomu 4”. Allan Benchetrit, prezes i dyrektor generalny Algolux, dodał zaś „Torc podziela nasze zaangażowanie w tworzenie solidnej technologii, aby wykorzystać potencjał autonomii i pomóc ratować życie, co jest jednym z wielu powodów, dla których łączenie sił ma sens dla naszych zespołów. Zespół z głęboką wiedzą specjalistyczną w zakresie talentu i percepcji sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego (AI/ML) uzupełnia już doświadczony zespół inżynierów Torc”.

Algolux jest konsekwentnie wyróżniany za doskonałość w swojej dziedzinie i znalazł się na liście 2021 CB Insights AI 100 najbardziej innowacyjnych startupów na świecie zajmujących się sztuczną inteligencją. Torc ściśle współpracuje z tą firmą od ponad roku nad koncepcjami i metodami wielorakiego postrzegania, aby znacznie poprawić wykrywanie obiektów i szacowanie odległości, jednocześnie oceniając synergie między obiema podmiotami. Solidna technologia percepcji stanowi klucz do pomocy autonomicznemu systemowi Torc w prawidłowej identyfikacji obiektów w trudnych warunkach wizualnych, takich jak słabe oświetlenie, mgła lub zła pogoda. Oprogramowanie Algolux działa obecnie w pierwszych pojazdach testowych Freightliner Cascadia w Stanach Zjednoczonych i jest włączane do obszarów prac rozwojowych nad oprogramowaniem Torc. Felix Heide, CTO w Algolux, wskazał „To przejęcie łączy kompleksową sztuczną inteligencję Algolux, od fotonów po zachowanie, z pionierską autonomiczną technologią Torc. Dodaj do tego ściśle zintegrowaną platformę dla samochodów ciężarowych OEM i masz wymarzony scenariusz. Podczas gdy wielu uważa transport autonomiczny za futurystyczny, ta zwycięska kombinacja pomoże wprowadzić na rynek na dużą skalę opłacalną komercyjnie i mającą kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa aplikację do transportu długodystansowego”.

Algolux ma siedzibę główną w Montrealu w Kanadzie, a biura w Palo Alto w Kalifornii i Monachium w Niemczech. Transakcja zostanie zamknięta po zakończeniu przez strony różnych działań poprzedzających zamknięcie, w tym wszelkich wymaganych zatwierdzeń.

O Torc Robotics

Torc Robotics, z siedzibą w Blacksburg w Wirginii, jest niezależną spółką córką Daimler Truck AG, światowego lidera i pioniera w transporcie ciężarowym. Torc, założony w 2005 roku w momencie narodzin rewolucji pojazdów samojezdnych, ma 17-letnie doświadczenie w pionierskich zastosowaniach samojezdnych o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Oferuje kompletne oprogramowanie do pojazdów samojezdnych i rozwiązania integracyjne, a obecnie koncentruje się na komercjalizacji autonomicznych ciężarówek do zastosowań długodystansowych w USA. Prowadzi ośrodki testowe w Albuquerque w Nowym Meksyku oraz biura inżynieryjne w Austin w Teksasie i Stuttgarcie w Niemczech. Jego misją jest ratowanie życia dzięki autonomicznej technologii, co obejmuje zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na autostradach oraz umożliwienie dostarczenia krytycznych dostaw – w tym leków i żywności – do każdej społeczności w odpowiednim czasie.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent