W roku 2022 starachowicka firma Autobox Innovations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. j. kontynuowała modernizację samochodów Star 266M2. Większość z nich była przeznaczona dla Sił Zbrojnych RP. Niemniej podmiot wykonał także modernizację tych aut dla innych klientów.

Do rodzimego wojska trafiły dokładnie 132 sztuki modelu 266M2. Było to dokładnie:

  1. 120 sztuk egzemplarzy 266M2 w wykonaniu ze standardową zabudową w postaci skrzyni ładunkowej;

  2. 6 egzemplarzy 266M2 z zestawem adaptacyjnym Hibneryt do montażu armaty plot 23 mm;

  3. 6 egzemplarzy 266M2 z instalacją rozlewczą IRS-2M1P.

Ponadto dla innych odbiorców przedsiębiorstwo wykonało 53 sztuki samochodów skrzyniowych Star 266M2. Daje to łącznie 185 zmodernizowanych 266M2, co na przestrzeni ostatnich lat oraz uwzględniając wojnę na Ukrainie i rozwój stanów osobowych naszej armii należy do wyników średnich, a nawet poniżej przeciętnej. Szczególnie, jeśli uwzględni się jedynie same ciężarówki zamówione przez MON. Liczba około 300 w obecnych realiach wydawałaby się zatem być jak najbardziej wskazana.

W bieżącym roku w sferze militarnej podmiot chce się skupić na kilku głównych obszarach. Zasadniczy stanowią dostawy kolejnych zmodernizowanych 266M2. Do tego kontynuowane będą prace nad dalszym rozwojem lekkiego pojazdu integralnie opancerzonego AH 20.44 4×4. Nie można także wykluczyć powrotu do koncepcji przebudowy Honkerów do standardu nazwanego MAX. Osobne zagadnienie stanowi realizacja kontraktu na zestawy do przerzutu ciężkiej techniki bojowej, wykorzystujące uterenowione ciągniki siodłowe Mercedes Zetros 6×6. Poza tym poszukiwane są nowe obszary działalności związane z dalszym wzrostem w sektorze zbrojeniowym. Mają one dotyczyć ewentualnej kooperacji z renomowanymi zagranicznymi producentami wojskowego sprzętu transportowego, w tym wytwórcami samych podwozi oraz specjalistycznych nadwozi do nich. Na tym etapie – co zrozumiałe – szczegóły na ten temat nie mogą być jeszcze ujawnione.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent