ASKO będzie pierwszym klientem na świecie, który skorzysta z nowej generacji elektrycznych ciężarówek BEV Regional firmy Scania. Większa moc, większy zasięg i większa masa całkowita otwierają zupełnie nowe możliwości dla transportu bez paliw kopalnych.
Nowe elektryczne ciężarówki Scanii zostaną oddane do użytku firmom ASKO na terenie całego kraju i będą ważne dla ASKO w osiągnięciu celu, jakim jest transport wolny od paliw kopalnych do końca 2026 roku. To nie pierwszy raz, kiedy ASKO wykorzystuje nową, przyjazną dla środowiska technologię. Podmiot jako pierwszy wprowadził także poprzednią generację elektrycznych ciężarówek Scanii. W ostatnich latach ASKO nabyło od Scanii blisko 80 elektrycznych ciężarówek. Pojazdy te są w pełni sprawne i zapewniają bezemisyjne dostawy do klientów ASKO z branży spożywczej i gastronomicznej na dużych obszarach kraju.
Pionierzy
Ambicją ASKO jest bycie zrównoważonym i neutralnym dla klimatu oraz osiągnięcie transportu wolnego od paliw kopalnych do 2026 roku. Już w 2024 roku firma planuje realizować dostawy wolne od paliw kopalnych w regionie Oslo. ASKO pozostaje pionierem zielonej zmiany w Norwegii i nadal będzie liderem w zakresie stosowania nowych technologii w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z własnego transportu. Dlatego wcześnie wprowadziło elektryczne ciężarówki, a już w 2016 roku zaczęło eksploatować pierwszą\ w Norwegii elektryczną ciężarówkę, aby zdobyć doświadczenie. Tore Bekken, dyrektor generalny ASKO NORGE, stwierdza „To satysfakcjonujące i ważne, że technologia samochodowa jest stale rozwijana, dzięki czemu możemy wprowadzać do użytku jeszcze więcej samochodów bez paliw kopalnych. ASKO chce być na czele zielonej zmiany w transporcie ciężarowym w Norwegii, a nowe samochody Scanii w dużym stopniu się do tego przyczyniają”.
Nowe możliwości i możliwości
Nowa Scania BEV Regional, która będzie teraz jeździć po norweskich drogach, zastąpi auta zasilane paliwami kopalnymi. Nowe samochody to Scania 45R o mocy ciągłej 450 kW (610 koni mechanicznych). Układ napędowy stanowią trzy silniki elektryczne połączone z sześciobiegową zautomatyzowaną skrzynią przekładniową. Zestaw akumulatorów to największy zestaw akumulatorów Scanii o pojemności brutto 624 kWh.
Samochody przekazywane obecnie w ramach pierwszej dostawy są zbudowane na standardowym podwoziu z rozstawem osi wynoszącym 5,35 m i wyposażone w skrętne osie wózków. Będą ciągnąć dwuosiowe przyczepy, których ASKO często używa. Dzięki takiemu połączeniu osiągana jest dopuszczalna masa całkowita zestawu równa 44 tony.

Szwedzki SKAB dostarcza zabudowę izotermiczną, Zepro – tylne windy, z kolei chłodziarkę ThermoKing we współpracy z Frigoblock.
Długie trasy
W fazie rozruchu pierwszy regionalny pojazd BEV firmy ASKO będzie używany na najdłuższych trasach w wewnętrznej części Østfold, które do tej pory wymagały ładowania na trasie. W dłuższej perspektywie najdłuższe trasy, które prowadzą z Vestby do Kragerø, też będą pokonywane nowymi ciężarówkami BEV Regional z przyczepami. Trasę o długości 300 km trzeba pokonać bez ładowania w trakcie jazdy.
ASKO i Norsk Scania ściśle współpracują od 2002 roku.
Frode Neteland, dyrektor generalny. w norweskiej Scanii, stwierdził „Scania jest dumna i szczęśliwa, że może dostarczyć firmie ASKO pierwsze na świecie regionalne pojazdy BEV. Przez te wszystkie lata nasze relacje były siłą napędową zarówno dla Scanii, jak i dla ASKO”.

Duże masy
Nowy regionalny pojazd BEV Scania może być dostarczany zarówno z kabiną R, jak i S, co zapewnia kierowcy najwyższy komfort jazdy na rynku. Występuje również w wersjach z osiami 4×2 i 6×2 i ma homologację na masę całkowitą zestawu 64 ton. Regionalny pojazd BEV Scania może ładować z mocą do 375 kW.
TO JEST ASKO:
ASKO ma tradycje dostaw żywności sięgające 1866 roku i jest dziś nowoczesną firmą logistyczną zatrudniającą ponad 4000 pracowników w 13 regionalnych spółkach ASKO. ASKO to hurtownia wiodącego norweskiego domu handlowego NorgesGruppen, dostarczająca produkty zarówno na rynek spożywczy, jak i cateringowy. Zaopatruje m.in. Kiwi, Spar, Joker, Eurospar, Meny, Bunnpris, Deli de Luca, Mix, Shell, Esso i Best oraz hotele, restauracje, kawiarnie, stołówki, fast foody, szpitale i przedsiębiorstwa publiczne. Inwestuje w nowoczesne magazyny, sprzęt transportowy i technologię, aby stworzyć najbardziej efektywny łańcuch wartości od producenta do klienta.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent