Austriacka Armia Federalna (ÖBH) modernizuje swoją starzejącą się flotę pojazdów. 8 listopada na swoich mediach społecznościowych Empl poinformował o kolejnym zamówieniu rodzimych sił zbrojnych na systemy znormalizowanych nadwozi wymiennych.

EMPL pomyślnie współpracuje z austriackimi siłami zbrojnymi już od dziesięcioleci. Najnowszy kontrakt to duże jednostkowe zamówienie o wartości ponad 106 milionów EUR netto. W tym kontekście podmiot podkreśla, że aby skutecznie wspierać żołnierzy w czasie działań i zapewnić im bezpieczeństwo, w ostatnich latach współpracował z ÖBH przy opracowaniu wielu specjalnych rozwiązań, w tym specjalnie zaprojektowanego w 2005 roku systemu znormalizowanych nadwozi wymiennych, który znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności logistyki transportu.
Ponieważ system się sprawdził, Federalne Ministerstwo Obrony zamówiło niedawno dodatkowe egzemplarze. uzupełniające sprzęt dotychczas dostarczony. Łącznie oba zamówienia obejmują ponad 800 nadwozi wymiennych, ponad 850 sztuk wyposażenia samochodów ciężarowych – specjalnych ram podkontenerowych do ich umieszczenia – oraz adaptację 18 istniejących zabudów do warsztatowych wojskowych napraw polowych. Wykonanie umów będzie się odbywało w latach 2024-2027, co zapewnia firmie podstawowe wykorzystanie mocy produkcyjnych.
Poza tym strony zwracają uwagę nie tylko na militarno-polityczne, ale także społeczne względy tej kooperacji. Współdziałanie z ÖBH znacząco przyczynia się bowiem do długoterminowego bezpieczeństwa lokalizacji i tworzenia nowych miejsc pracy w EMPL oraz u jego dostawców w regionie i całej Austrii. Wraz z rozpoczęciem fazy produkcyjnej przedsiębiorstwo zaplanowało więc dalsze zwiększanie zatrudnienia, a pierwsze rekrutacje już trwają. Joe Empl, członek rodziny zarządzającej, stwierdził „Dzięki temu zamówieniu od austriackiego rządu federalnego widzimy potwierdzenie naszej decyzji o dalszym opieraniu się na krajowej lokalizacji działalności i inwestowaniu w rozbudowę naszego głównego zakładu w Austrii”. W ciągu ostatnich 2 lat firma zainwestowała ponad 10 milionów EUR w rozbudowę hal wytwórczych w Kaltenbach oraz planuje także rozbudowę lokalizacji w Uderns w Zillertal – wartość tej inwestycji ma wynieść ponad 1,8 miliona EUR.

Dzięki tak dużym zamówieniom Federalne Ministerstwo Obrony nie tylko wnosi zatem znaczący wkład w zabezpieczenie miejsc pracy i wzmocnienie krajowej gospodarki, ale jeszcze zapewnia bezpieczeństwo dostaw części zamiennych i usług w Austrii nawet w czasach kryzysu, nie polegając wyłącznie na globalnych łańcuchach dostaw, w obecnej sytuacji dosyć łatwych do przerwania. Ponadto spełniono długo wyrażane życzenie austriackiego biznesu, aby był on bezpośrednio uwzględniany w zamówieniach w niektórych obszarach lub, jeśli nie jest to możliwe (np. samoloty, helikoptery itp.), przynajmniej pośrednio poprzez łańcuchy dostaw.
Zarazem wybrany przez armię austriacką system nadwozi wymiennych służy jako swoisty punkt odniesienia i źródło pomysłów dla wielu sił zbrojnych na całym świecie w sferze efektywnego wykorzystania pojazdów i zabudów. Jest to system, w którym wykorzystywane mogą być zarówno ciężarówki średniotonażowe, jak i klasy tonażowej ciężkiej, a operowanie nadwoziami w terminalach jest możliwe za pomocą zarówno żurawi, suwnic i kalmarów, jak i wózków widłowych o odpowiednim udźwigu. Poza tym w systemie tym są dostępne różne odmiany zabudów, przykładowo plandekowe tzw. general cargo i do transportu żołnierzy czy furgonowe, w tym z pełnym wyposażeniem sanitarnym (wersje terenowego ambulansu wymiennego). W rezultacie wyroby tego rodzaju cieszą się również dużym zainteresowaniem na rynkach międzynarodowych.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent