W dniu 19 grudnia Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) ogłosił, że odnotował właśnie kolejne znaczące zamówienie złożone przez austriackie siły zbrojne. Koncern wygrał bowiem przetarg na kolejną partię pojazdów logistycznych dla sił zbrojnych tego kraju. Odpowiednie rozszerzenie istniejącej umowy ramowej z Bundesbeschaffung GmbH (BGG), austriacką organizacją zaopatrzeniową, przewiduje dostawę do 300 ciężarówek, głównie z rodziny pojazdów hybrydowych – cywilno-militarnych z serii HX. Rozszerzony kontrakt na tę partię obowiązuje przez 48 miesięcy i daje możliwość elastycznego odbioru aut o łącznej wartości ponad 300 mln EUR.

Wiosną 2023 roku Rheinmetall MAN Military Vehicles wygrała wszystkie sześć postępowań na pojazdy wojskowe w przetargu na łącznie 23 partie ciężarówek. Powstała umowa ramowa obowiązuje przez siedem lat i przewiduje dostawę do 1375 pojazdów MAN – RMMV z linii HX oraz zmilitaryzowanych cywilnych rodzin TGS i TGM. Całkowita wartość tego zamówienia może wynieść nawet 525 milionów EUR. W przypadku pojazdów wojskowych Rheinmetall MAN przyznanie dodatkowej części zwiększa więc wartość umowy ramowej do ponad 825 milionów EUR.

Rozszerzenie umowy ramowej zawartej wiosną 2022 roku wpisuje się w kompleksową modernizację armii austriackiej, której „Plan rozbudowy 2023” wzywa do znacznych inwestycji w zdolności obronne kraju. Poprawa mobilności sił w terenie jest jednym z kluczowych elementów tego planu, co znajduje odzwierciedlenie w obecnej umowie ramowej z BBG.

Michael Wittlinger, dyrektor zarządzający RMMV, wskazał „Rozszerzenie umowy ramowej z Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH to kolejny mocny sygnał modernizacji armii austriackiej, ale w szczególności dotyczy to austriackiej gospodarki Jesteśmy dumni nie tylko z wkładu naszej wiedeńskiej fabryki w austriacką wartość dodaną, ale także z tego, że jesteśmy w stanie zwiększyć odporność, autarkię i utrzymanie armii austriackiej”.

Armia austriacka od wielu lat kupuje środki transportu w krajowych zakładach. Przez lata ich dostawcami były dwa przedsiębiorstwa – niezależny wówczas Steyr-Daimler-Puch AG oraz przejęty przez MAN-a ŌAF-Graf&Stift, z zakładami od 1988 roku funkcjonującymi w wiedeńskiej dzielnicy Liesing. Po przejęciu ciężarówkowej części Steyra przez MAN-a, co nastąpiło na początku 1990 roku, niemiecki potentat praktycznie zmonopolizował zatem dostawy taboru dla austriackich sił zbrojnych. Przy czym, ze względu na przyjętą specjalizację produkcyjną, w Steyr powstawały odmiany lekkie i średniotonażowe (TGL i TGM), w kolei w Wiedeń Liesing wysoce specjalizowane klasy tonażowej ciężkiej, w tym zmilitaryzowane i typowo wojskowe z typoszeregu HX. Dlatego Austria od dekad pozostaje bardzo dobrym klientem RMMV, a pojazdy z linii TGM, TGS i HX tej firmy z powodzeniem są wykorzystywane w służbie liniowej. Zgodnie z nową umową ramową w pierwszej połowie 2023 roku zamówiono 850 ciężarówek TGM z podwójną kabiną załogową i nadwoziem wymiennym oraz 15 opancerzonych ciężkich ciągników siodłowo-balastowych ratowniczo-ewakuacyjnych klasy HET – typ HX81 8×8, sprzęganych z 8-osiową naczepę niskopodwoziową. Ponadto w ciągu najbliższych kilku lat mają zostać dostarczone ciężarówki HX z zabudowaną wywrotką trójstronną i żurawiem tylnym, podobnie jak pojazdy TGS 8×8 z systemem hakowym Palfinger. Co więcej, pod koniec 2021 roku armia austriacka złożyła w RMMV zamówienie na wymienne zintegrowane kabiny integralnie opancerzone. Można je zamontować w istniejących pojazdach HX w bardzo krótkim czasie, zgodnie z wymaganiami operacyjnymi.

RMMV to spółka joint venture, w której Rheinmetall AG posiada 51% udziałów, a pozostałe 49% należy do MAN Truck &Bus SE.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent