Na 5. konferencji Forum Użytkowników Uzbrojenie i Wykorzystanie – RÜ.NET 2023, która odbyła się w dniach 30-31 sierpnia w Koblencji, General Dynamics European Land Systems – dział Bridge Systems oraz Rheinmetall MAN Military Vehicles po raz pierwszy zaprezentowały taktyczny system kładzenia mostów towarzyszących ANACONDA, zamontowany na transporterze logistycznym – wysokotonażowej ciężarówce RMMV – MAN 8×8 HX2 o wysokiej mobilności taktycznej. Samochód ten ma krótką, dzienną kabinę, wyłącznie pojedyncze ogumienie i został specjalnie zmodyfikowany do występowania w tej roli poprzez wzrost rozstawu osi 2-3. Most nożycowy, mechanizm układający i pojazd razem tworzą system, w granicach swoich możliwości technicznych pozwalający na szybkie ułożenie przęseł dla przeprawy pojazdów średnich i ciężkich.
ANAKONDA z GDELS to najnowsza wersja znanego mostu BIBER („bóbr”), którego ponad 300 egzemplarzy zostało dotąd zbudowanych dla Bundeswehry, partnerów Niemiec z NATO oraz innych klientów eksportowych. Poza tym na dachu zamontowano zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Natter. Montaż mostów na rodzinie ciężarówek taktycznych HX firmy Rheinmetall, które są eksploatowane przez liczne siły zbrojne, zapewnia znaczne korzyści w zakresie interoperacyjności, szkolenia, serwisu i dostaw części zamiennych, przyczyniając się do niskich kosztów cyklu życia systemu.
Rodzina HX RMMV należy do najczęściej używanych ciężarówek wojskowych na świecie. Ponad 16 000 sztuk tych aut znajduje się w służbie na całym świecie. Wiele państw NATO posiada już na stanie pojazdy z gamy HX, co skutkuje cenną synergią w operacjach wielonarodowych.

Polskim odpowiednikiem tego mostu jest MS-20 Daglezja, oparty na zestawie naczepowym, z kolei czeskim mosty AM 70 EX i AM 50 EX, bazujące na 4-osiowych ciężarówkach Tatra z serii Force.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent